Klimatyczna klasa 1c

W 1c nastąpił finał projektu „Klimatyczna klasa”. Uczniowie tej klasy od września są studentami Fundacji Uniwersytet Dzieci. Nauka postaw ekologicznych poprzez zabawę, doświadczenia i eksperymenty, zakończyła się wykonaniem prac pt. „Ze starego coś nowego”. Powstały doniczki, piórniki, samochody, skarbonki i wiele innych. Prawdziwym przebojem klasy została wymyślona przez Filipa zabawka zręcznościowa, którą nazwaliśmy „hop do celu”, wykonana z butelki plastikowej oraz opakowania po jajku z niespodzianką. Organizujemy podczas przerw turniej celności i zręczności.

Na korytarzu szkolnym zorganizowano wystawę zdjęć z realizacji projektu z umieszczoną „petycją dzieci do dzieci i dorosłych”. W naszym liście otwartym znalazło się kilka haseł i przemyśleń na temat ochrony środowiska, które wypracowaliśmy wspólnie podczas roku realizacji projektu.

Następnie reprezentacja klasy odwiedziła koleżanki i kolegów z edukacji wczesnoszkolnej, prezentując efekty projektu: wykonane przedmioty, wręczając petycję i opowiadając o efektach naszej pracy.

Podobnie przebiegło spotkanie z Dyrektorem Szkoły oraz nauczycielami zainteresowanymi naszą działalnością. Uczniowie pochwalili się swoją pracą, przedstawili problemy jakie dręczą nasze najbliższe środowisko. Zachęcali do wykorzystania niepotrzebnych rzeczy, żeby ograniczyć produkcję śmieci. Dorośli bardzo chętnie bawili się wynalazkiem Filipa, a Dyrektor Szkoły na pamiątkę „klimatycznej klasy 1c” otrzymał od nas pachnącą kawą doniczkę z plastikowej butelki.

Uczniowie klasy 1 c wykonali także w swojej sali „małą fabrykę tlenu”. Każdy osobiście posadził roślinę, nadał jej imię i zobowiązał się dbać o nią.

Nasi mali studenci zdobyli w indeksach zaliczenia projektu oraz pogłębili swoją świadomość ekologiczną.

M. Gałązka-Hermanowska

djembed