Katyń… ocalić od zapomnienia- Dęby Pamięci przy szkołach w Gminie Nowy Tomyśl.

8.05.2019 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w IV Nowotomyskim Rowerowym Rajdzie Katyńskim. Wyruszyliśmy sprzed Szkoły Podstawowej nr 1 by przy Dębach Katyńskich posadzonych w Nowym Tomyślu oddać cześć pomordowanym w 1940 r. i zapalić symboliczne znicze.

Jeden przystanków Rajdu odbył się przy dębie posadzonym przed naszą szkołą. Uczestników powitał Dariusz Stachecki, który przypomniał o tragicznych wydarzeniach, które w 1940 roku miały miejsce w Katyniu, Smoleńsku, Ostaszkowie, Miednoje, Charkowie i innych miejscach, gdzie w zbiorowych mogiłach spoczęło ponad 21 tysięcy polskich oficerów i przedstawicieli polskiej elity intelektualnej bestialsko zamordowanych przez NKWD. Podkreślił, że rajd odbywający się w 74. rocznicę zakończenia II wojny światowej, jest znakomitym połączeniem aktywności ruchowej z lekcją historii i patriotyzmu, dzięki której wciąż żywa musi być pamięć o tamtych dniach, by tragedia ta już nigdy się nie powtórzyła.

Następnie uczniowie przybliżyli zebranym tragiczne wydarzenia oraz sylwetkę Jana Rożka, komendanta Policji Państwowej w Nowym Tomyślu, który został zamordowany w 1940 r. w Twerze. Następnie delegacja złożyła pod tablicą poświęconą Janowi Rożkowi wiązankę kwiatów i zapaliła symboliczny znicz.

Po tych uroczystościach udaliśmy się do Szkoły Podstawowej w Sątopach pod pomnik Dąb i dalej trasą do Wytomyśla. Uczniowie tej szkoły przygotowali uroczysty apel, z krótką inscenizacją. O historii z tamtych lat  opowiedział dr Zdzisław Kościański.

Grażyna Życzkowska