GRUDZIEŃ – magia świąt w świetlicy szkolnej

Grudzień to wyjątkowy miesiąc. Od pierwszych dni towarzyszył mu nastrój wyczekiwania…  Najpierw na przybycie Świętego – Mikołaja, a następnie na magiczne święta Bożego Narodzenia. Odliczając dni do tych szczególnych chwil, rozmawialiśmy na temat zwyczajów, tradycji i symboli świątecznych oraz na temat idei i znaczenia wolontariatu oraz akcji charytatywnych – dlaczego warto pomagać innym?

Podczas zajęć rozbrzmiewały melodie kolęd i pastorałek oraz świątecznych piosenek – nie tylko w języku polskim. 

Świątecznym zajęciom towarzyszyło tworzenie prac plastycznych wykonanych różnymi technikami i materiałami. Na dekoracjach bardzo szybko pojawiły się choinki, Mikołaj, aniołki, łańcuchy, gwiazdy, witraże oraz świąteczne ozdoby z koralików, szyszek. Pojawiły się również szopki Bożonarodzeniowe, kule śnieżne, skarpety Mikołajkowe, torby prezentowe własnoręcznie ozdobione przez dzieci, śliczne bombki cekinowe. Było także lukrowanie i dekorowanie pierników.  

Dzieci nie zapomniały o najbliższych przygotowując dla rodziców upominki świąteczne w postaci podkładek pod kubek lub pod myszkę, breloczków i obrazków ze sprasowanych koralików i ich piękne opakowanie. Tworzyły także makiety zimowego miasta, lodowiska oraz plakaty na dużych formatach szarego papieru oraz brystolu – zimowy krajobraz oraz kolorową dekorację na korytarzu pod nazwą „Winter in Wonderland” wykorzystując różnorodne materiały plastyczne: farby, tekturę, watę, rolki po papierze toaletowym itd.…  

Były też ćwiczenia gimnastyczne przy muzyce, aerobik i zabawy muzyczno-ruchowe w ramach udziału w akcji „Zdrowo i Sportowo”. 

Odbyły się projekty edukacyjne „zabawy językiem angielskim” – projekt edukacyjny w czasie, którego dzieci poprzez zabawę doskonalili swoje umiejętności językowe. Projekt „wynalazki kiedyś, a dziś”, gdzie w grudniu dzieci poznały historię samochodu oraz niemieckiego inżyniera Carla Benz-a – wynalazcy pojazdu trzykołowego oraz „Kreatywne prace plastyczne” – choinka techniką mieszaną z użyciem folii bąbelkowej oraz malowanie nitką. 

Nie zabrakło także konkursu u świetlików klasy 2d/e na najpiękniejszą ozdobę św. Mikołaja. Piękne prace wykonane najróżniejszymi technikami (malowane, rysowane, z wycinanek, wyklejane z bibuły, a nawet uszyte) które można podziwiać na gazetce świetlicowej. 

W grudniu kontynuowany był również cykl zajęć eksperymenty przyrodnicze. Dzieci poznały rodzaje soczewek i ich zastosowanie, pryzmat, dowiedziały się jak powstaje tęcza. Najwięcej emocji wzbudziły peryskopy wykonane samodzielnie przez uczniów starszych klas. Ławki klasowe zamieniły się w łodzie podwodne, znad których wystawały peryskopy i spod których wydobywały się okrzyki zdziwienia, że widać świat „nad wodą”.  

Czas przed Świętami Bożego Narodzenia to dobra okazja aby uczyć dzieci empatii, niesienia pomocy słabszym, samotnym, obdarowywania się dobrem. Te treści realizowane są w świetlicy przez cały rok szkolny, lecz magia świąt zwiększa pozytywne efekty kształcenia w tych obszarach. Dlatego też uczniowie wraz z nauczycielami świetlicy szkolnej, zaangażowali się w robienie kartek bożonarodzeniowych z życzeniami dla dzieci ze szpitala. 

Niech Nowy Rok przyniesie Wam przede wszystkim zdrowie, radość, miłość, pomyślność i spełnienie wszystkich marzeń. 
Szczęśliwego Nowego Roku! 

                                                                                                                                                                                                                                              Wychowawcy świetlicy 

Udostępnij artykuł:
×
Skip to content