Europejski Tydzień Mobilności u Świetlików

W minionym tygodniu Świetliki z klasy 1e obchodziły Europejski Tydzień Mobilności. Pierwszaki włączyły się w działania Trójki biorąc udział w zajęciach o charakterze proekologicznym, poświęconych środkom transportu przyjaznym środowisku. Celem naszych działam było przede wszystkim wspólne zastanowienie się co my jako część społeczeństwa lokalnego możemy zrobić, by realnie wpłynąć na lepszą jakość powietrza, którym oddychamy.

Dzieci wzięły udział w dyskusji o wadach i zaletach korzystania z samochodu w opozycji do roweru oraz innych sposobów przemieszczania się. Dzięki zgodnej pracy zespołowej wykonały kolorowe deskorolki z materiałów biodegradowalnych, a także plakat zachęcający do częstszego korzystania z komunikacji miejskiej. Był też czas na zajęcia umuzykalniające i wspólne śpiewanie piosenki tematycznej z repertuaru Majki Jeżowskiej. Zdobytą podczas zajęć wiedzę ugruntowały kolorowe karty pracy, a odpowiedniej dawki ruchu zapewniły zabawy ruchowe imitujące jazdę na rowerze przy dźwiękach muzyki.

Zwieńczeniem tygodnia i niewątpliwie największą atrakcją zajęć była wizyta kolarzy z nowotomyskiej amatorskiej drużyny NTonBike. Nasi goście opowiedzieli Świetlikom o różnych rodzajach rowerów, zaprezentowali przyniesiony ze sobą sprzęt i przypomnieli podstawowe zasady bezpieczeństwa związane z jazdą na rowerze. Dzieci mogły przymierzyć kask rowerowy, dowiedzieć się jak wyglądają przygotowania do udziału w różnych zawodach kolarskich, porozmawiać o dystansach, odpowiedniej diecie czy stroju do jazdy rowerem.

Na zakończenie spotkania Świetliki wręczyły naszych gościom plakaty wykonane podczas zajęć oraz słodkie upominki. Miłą pamiątką z tej wyjątkowej wizyty stały się kolorowe naklejki z logo klubu. Serdecznie dziękujemy naszym gościom za inspirujące spotkanie i poświęcony nam czas.

Udział w Europejskim Tygodniu Mobilności uświadomił nam, jak ważne dla stanu środowiska są nasze codzienne wybory. Dlatego wierzymy, że zaczynając od siebie oraz dając przykład innym jesteśmy w stanie poprawić nasz komfort życia.

Kinga Laskowska-Szofer