Czytamy Niepodległej

W związku z jubileuszem 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Szkolne Centrum Informacji zorganizowało na szkolnym korytarzu performance. Uczniowie Jan Czyżewski i Szymon Adamiak z klasy 3e czytali fragment tekstu Romana Dmowskiego  Myśli nowoczesnego Polaka, ze słynnym cytatem „jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie”. Wszystko na tle przygotowanej przez nas wystawy „Ojcowie niepodległości” wzorowanej na IPN-owskiej wystawie o tym samym tytule.

Tekst ten wybrałyśmy z Antologii Niepodległości, która prezentuje powstałe na przestrzeni wielu wieków utwory, zaliczane do kanonu polskiej literatury patriotycznej. O Polsce pisało wielu wybitnych pisarzy i poetów. Każdy z nich innymi słowami opisywał dziejące się wydarzenia na przestrzeni wieków. Jedni zachwycali się pięknem krajobrazów, inni sławili bohaterskie czyny wybitnych jednostek i całego narodu. Roman Dmowski skupił się na znaczeniu patriotyzmu.
Zainteresowanie uczniów wydarzeniem było zmienne. Chwilami czytających otaczał tłum, po chwili korytarz pustoszał, by za chwilę znowu się zapełnić. Akcję uważamy za udaną. Mamy nadzieję, że samo zatrzymanie się i wysłuchanie fragmentu tego patriotycznego tekstu zmusi młodzież do chwili refleksji.
Performance za nami, ale wystawa w Galerii bez ścian zostaje, zachęcamy więc do spokojnego zapoznania się z nią.
Zachęcamy również do zapoznania się z Kalendarium wydarzeń związanych z Powstaniem Wielkopolskim oraz wystawą publikacji dotyczących odzyskaniem niepodległości, która przygotowana została wspólnie z Filią Biblioteki Pedagogicznej w Nowym Tomyślu. Obie wystawy  znajdują się przy bibliotece szkolnej.

Renata Kurasińska, Małgorzata Gucia