Akcja „Poligon Wędrzyn”

” alt=”” />

„Piątek trzynastego” października okazał się bardzo aktywnym i interesującym dniem dla 40 uczestników wycieczki na poligon do Wędrzyna i nie miał nic wspólnego z przysłowiowym pechem. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konferencji poświęconej siłom zbrojnym działającym poza granicami naszego kraju oraz promocji książek Karbala oraz  17 Pułk Ułanów Wielkopolskich W konferencji wzięli udział autorzy książek ppłk Grzegorz Kaliciak i Jacek Taborski oraz weterani zagranicznych misji wojskowych.

Podczas Konferencji można było usłyszeć prawdziwe historie wojenne z Afganistanu oraz Iraku.

Często były to historie tragiczne i wiążące się z utratą zdrowia oraz stratą kolegów, towarzyszy broni, którzy ponieśli śmierć podczas działań wojennych. Ich pamięć uczczono minutą ciszy. Szczególnie interesująca była rozmowa z ppłk Grzegorzem Kaliciakiem, dowódcą polskich żołnierzy podczas bitwy o Karbalę w 2004 roku. Na podstawie jego książki nakręcono głośny film Karbala w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza opowiadający o obronie ratusza w Karbali gdzie garstka polskich i bułgarskich żołnierzy broniła się przed przeważającymi siłami wroga. Podczas tej bitwy nie zginął żaden polski żołnierz, a bitwa została uznana za największe starcie zbrojne polskich żołnierzy po II Wojnie Światowej. Po konferencji uczniowie uczestniczyli w pokazach sprzętu wojskowego, mogli obejrzeć broń, usiąść za kierownicą Rosomaka, skorzystać z symulatorów pola walki. Było też ognisko i pieczone kiełbaski oraz tradycyjna żołnierska grochówka. Dziękujemy bardzo Starostwu Powiatowemu w Nowym Tomyślu organizatorowi wyjazdu oraz gospodarzowi imprezy 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej im. generała broni Józefa Dowbor – Muśnickiego z Międzyrzecza za możliwość uczestnictwa w tym ciekawym i bardzo interesującym przedsięwzięciu. Współorganizatorem przedsięwzięcia od strony logistycznej był także Zespół Szkół Ogólnokształcących i Policealnych im. M. Kopernika w Nowym Tomyślu, w którym od tego roku szkolnego jest klasa o profilu wojskowo – sportowym.

Krzysztof Hałas