Pożegnanie z Dyrektorem Wałęsą

Panie Dyrektorze, Dziękujemy!

Z niezwykłym wzruszeniem, patosem i serdecznością wybrzmiały te słowa w piątek 16 listopada 2018 roku na hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 w Nowym Tomyślu na zakończenie spotkania uczniów z odchodzącym na emeryturę wieloletnim Dyrektorem tej placówki Andrzejem Wałęsą.

Wieść o takiej decyzji Pana Dyrektora lotem błyskawicy obiegła szkołę. Niemalże z dnia na dzień uczniowie przygotowali swemu Dyrektorowi wzruszające pożegnanie. W piątek przed dużą przerwą cała społeczność szkolna sprawnie i dyskretnie udała się na halę sportową, dokąd po chwili przedstawiciele samorządu uczniowskiego wprowadzili przy dźwiękach fanfar zaskoczonego Dyrektora Wałęsę. Najpierw opiekun samorządu Pani Anna Przybylska przybliżyła uczniom, na czym polega praca i odpowiedzialność dyrektora oraz to, że Pan Andrzej Wałęsa tę ważną funkcję pełnił w tej szkole ponad 28 lat. W imieniu młodzieży głos zabrał uczeń 3 klasy oddziałów gimnazjalnych Jan Wachowiak. Wyrazy wdzięczności poparli uczniowie, wręczając wielkie serce wypełnione po brzegi papierowymi kwiatami z podpisami wszystkich uczniów. Potem naręcze żywych róż przekazali przewodniczący klas, prosząc, by zapamiętał szkolne mury, w nich śmiech dziecięcy. Ponieważ znamy Naszego Dyrektora i wiemy, że nuda jest mu obca, że nie spocznie na laurach, życzyliśmy pomyślności, nowych sił i pomysłów, by w nowych okolicznościach mógł z satysfakcją realizować swoje marzenia. Tym większe wzruszenie ogarnęło zebranych, gdy na nową drogę życia Jeremi Szczechowiak z klasy 5a zaśpiewał piosenkę Zbigniewa Wodeckiego Zacznij od Bacha. Polały się łzy… Pan Dyrektor, nie kryjąc wzruszenia, skierował kilka ciepłych słów do swoich uczniów, obiecał do nas zaglądać. Trzymamy za słowo, Panie Dyrektorze! Potem było jeszcze chóralne Sto lat i okrzyki Dziękujemy! Podziękowania, życzenia, łzy, uśmiechy, brawa, takiej atmosfery nasza szkolna hala widowiskowo-sportowa nie była świadkiem ani przed, ani po remoncie.

To było w piątek, a dzień wcześniej, w ostatni dzień pracy Dyrektora Andrzeja Wałęsy, w świetlicy szkolnej odbyło się zebranie Rady Pedagogicznej, na której  Pan Dyrektor poinformował oficjalnie o swojej decyzji przejścia na emeryturę oraz  o organizacji pracy szkoły po 15 listopada. Grono Pedagogiczne naszej szkoły z niedowierzaniem i smutkiem przyjęło tę wiadomość. Jednak decyzję swego szefa należy przyjąć z godnością i powagą. Niezwykła atmosfera ogarnęła zebranych od początku spotkania, gdyż z ogromnym bukietem róż pojawiła się przewodnicząca prezydium Rady Rodziców Pani Joanna Trochimowicz. We wzruszającym wystąpieniu podkreśliła głównie wdzięczność Rodziców za dobrą współpracę i stawianie ucznia i jego potrzeb w centrum uwagi.

W imieniu Rady Pedagogicznej głos zabrał zastępca dyrektora Pan Dariusz Stachecki. W swej wypowiedzi przedstawił pokrótce przebieg pracy zawodowej, podziękował za profesjonalizm i serce włożone w prowadzenie placówki . Wyraził odczucia wszystkich obecnych, że to zaszczyt pracować z takim szefem. Do rąk Pana Dyrektora Andrzeja Wałęsy trafiło pismo  z  podziękowaniami i życzeniami od Rady Pedagogicznej Szkoły Podstawowej nr 3 oraz pamiątkowa statuetka. Były kwiaty, upominki, wspomnienia, podziękowania, życzenia, uśmiechy i… łzy. Nawet słowa stałej formuły zebrania Rady Pedagogicznej wypowiadane od 28 lat brzmiały tego dnia wzruszająco. Szczególne emocje towarzyszyły tym nauczycielom, którzy pracę w tej szkole zaczynali z Panem Dyrektorem od początku jej istnienia. Pan Dyrektor w pięknych słowach podziękował za współpracę, obiecując pamięć i odwiedziny.

Panie Dyrektorze, jeszcze raz Dziękujemy!

Anna Przybylska

djembed