Europejski Dzień Języków

26 września w całej Europie obchodzony jest Europejski Dzień Języków. W tym dniu pokazujemy, jak różnorodna jest Europa pod względem językowym. Podkreślamy też wyjątkowość każdego języka oraz jak ważna jest umiejętność posługiwania się językami obcymi.
W tym roku w naszej szkole dzięki współpracy z Instytutem Camoes oraz Ambasadą Irlandii zaproponowaliśmy uczniom zupełnie nowe doświadczenie – lekcje języka portugalskiego i irlandzkiego przeprowadzone przez lektorów za pomocą komunikatora Skype. W lekcjach tych wzięli udział uczniowie z grup dwujęzycznych z klas 7a i 7b.

17 września odbyła się lekcja języka portugalskiego z Panią Anną Kozłowską. Uczniowie poznali podstawowe wiadomości o tym języku, w jakich krajach jest językiem urzędowym i ilu ludzi na świecie się nim posługuje. Nauczyli się przedstawiać, podawać swój wiek i pozdrawiać o różnych porach dnia. Ponadto, poznali zaimki osobowe i podstawy koniugacji czasowników. Nie zabrakło również zwrotów i słownictwa związanego z ulubionymi czynnościami. Na zakończenie, uczniowie prowadzili dialog z lektorką w języku portugalskim. Uczestnicy lekcji bardzo aktywnie ćwiczyli nowe umiejętności, a komunikacja w tym języku była świetną zabawą.
28 września odbyła się lekcja języka irlandzkiego. Pan Concubhar O’Liathain najpierw opowiedział po angielsku o sobie, swojej rodzinie, języku irlandzkim i Irlandii. Następnie uczyliśmy się pozdrawiać i przedstawiać po irlandzku, mówić, gdzie mieszkamy oraz liczyć. Poznaliśmy też słownictwo związane z rodziną, kolory, zwierzęta i miejsca w mieście. Pan Concubhar zaśpiewał nam po irlandzku tradycyjną pieśń oraz ćwiczył z nami podstawowe słowa z języka polskiego. Lekcja tak niszowego języka była niesamowicie ciekawym doświadczeniem nie tylko dla uczniów, ale również dla nauczycieli.
W imieniu wszystkich uczestników dziękujemy lektorom za fantastyczne lekcje, a Panu Dariuszowi Stacheckiemu oraz Paniom Renacie Kurasińskiej i Małgorzacie Guci za wsparcie techniczne.

Anna Adamczak, Maria Neubauer-Darska, Anna Król-Pawelska