Gminne podsumowanie Międzynarodowego Konkursu Kangur Matematyczny 2018

15 czerwca 2018 r. w Nowotomyskim Ośrodku Kultury Burmistrz Nowego Tomyśla dr Włodzimierz Hibner wręczył nagrody uczniom szkół podstawowych i oddziałów gimnazjalnych Gminy Nowy Tomyśl, którzy uzyskali najlepsze wyniki w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny.

Konkurs Kangur jest najbardziej masową imprezą matematyczną na świecie. W ubiegłym roku przystąpiło do niego ponad 7 mln uczestników z 56. krajów Europy, Azji, Ameryki i Australii  i rozegrany został jak zwykle równocześnie we wszystkich krajach w trzeci czwartek marca. W Polsce głównym organizatorem tego przedsięwzięcia jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych przy Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Patronat sprawuje Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Kangur rozgrywany jest w następujących kategoriach:

• ŻACZEK dla klas II szkół podstawowych
  • MALUCH dla klas III i IV szkół podstawowych
  • BENIAMIN dla klas V i VI szkół podstawowych
  • KADET dla klas 7 szkół podstawowych i II  oddziałów gimnazjalnych
  • JUNIOR dla klas III oddziałów gimnazjalnych , klas I liceów i techników oraz zasadniczych szkół zawodowych
  • STUDENT dla klas II i III liceów oraz klas II, III i IV techników

W bieżącym roku Konkurs odbył się 15 marca. Polska przystąpiła do Konkursu 27. raz, a Wielkopolska 25. W Gminie Nowy Tomyśl udział w nim wzięło 275 młodych matematyków z następujących szkół: Szkoła Podstawowa w Jastrzębsku Starym – organizator: Edyta Łyżwa (18 uczestników), Szkoła Podstawowa nr 1 w Nowym Tomyślu – organizator:  Mariusz Dolecki (43 uczestników), Szkoła Podstawowa nr 2 w Nowym Tomyślu – organizator Mirosława Jurga (83 uczestników), Szkoła Podstawowa w Sątopach – organizator Anna Gajewska (19 uczestników), Szkoła Podstawowa w Borui Kościelnej – organizator Izabella Maciejewska (54 uczestników); Szkoła Podstawowa Bukowiec – organizator Agnieszka Słowińska (11 uczestników);Szkoła Podstawowa nr 3 w Nowym Tomyślu – organizator Marzena Lemańska (10 uczestników);  oddział gimnazjalny w Borui Kościelnej – organizator Iwona Śliczner (11 uczestników); oddział gimnazjalny  w Bukowcu – organizator Agnieszka Słowińska (2 uczestników); oddział gimnazjalny w Nowym Tomyślu – organizator: Marzena Lemańska (24 uczestników).

Nagrody w postaci głośników bezprzewodowych, powerbanków, smartwatchy ufundowane przez samorząd Gminy Nowy Tomyśl, otrzymało 47 uczniów:

Stefczuk Jarosław SP1 Nowy Tomyśl

Dolecki Wiktor SP2 Nowy Tomyśl

Korbanek Tomasz oddz. gim. Nowy Tomyśl

Pylińska Kalina oddz. gim. Nowy Tomyśl

Uczniowie, którzy uzyskali najlepsze wyniki w poszczególnych kategoriach wiekowych w szkole, ale w gminie nie zajęli miejsc I-III:

Kocoń Irena SP Boruja Kościelna

Śliczner Marcelina oddz. gim. Boruja Kościelna

Oleksy Filip oddz. gim. Nowy Tomyśl

Rogalski Kacper oddz. gim. Bukowiec

Po rozdaniu nagród na ręce Burmistrza Włodzimierza Hibnera wyrazy podziękowania złożyli organizatorzy gali.

Tegoroczny finał swoją obecnością uświetnili również dyrektorzy szkół, których uczniowie brali udział w Konkursie, przedstawiciele Rad Rodziców, nauczyciele matematyki organizujący Konkurs w swoich szkołach oraz rodzice nagrodzonych uczniów i wszyscy uczniowie biorący udział w Konkursie Matematycznym Kangur Matematyczny w Gminie Nowy Tomyśl.

Podczas gali wokalno-taneczne umiejętności zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 i oddziałów gimnazjalnych w Nowym Tomyślu.

Uroczystość przygotowali nauczyciele Szkoły Podstawowej nr. 3 im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu: Izabela Szudra, Krzysztof Urbaniak i Marzena Lemańska przy ogromnym wsparciu dyrektora, Andrzeja Wałęsy oraz pomocy uczniów z klasy 3b i 3e.

Następny Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny odbędzie się 21 marca 2019 roku.

Marzena Lemańska