Aktualności

      Na zaproszenie Pani Dyrektor Zbąszyńskiego Ośrodka Kultury w Zbąszyniu, uczniowie klas pierwszych z grupy Szołderek 14 stycznia 2018 roku, wystąpili przed zbąszyńską publicznością w tutejszym ośrodku z okazji 26 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Był to kolejny udany występ grupy z programem świąteczno - noworocznym. Przed występem uczniowie obejrzeli pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej, a po występie bezpłatnie korzystali z dmuchanego zamku.

 

Kolejny już raz uroczyste, noworoczne spotkanie pracowników szkoły, odbyło się w poniedziałkowe popołudnie 8 stycznia. W wydarzeniu tym uczestniczyli zaproszeni goście: Burmistrz Nowego Tomyśla Włodzimierz Hibner i ks. kanonik Andrzej Grabański  oraz Eugenia Szymczak - pielęgniarka szkolna. Mieliśmy przyjemność gościć też emerytowanych nauczycieli i pracowników Gimnazjum i "pierwszej" Szkoły Podstawowej nr 3, na czele z jej emerytowaną dyrektor Janiną Wołczak- Kozłowską.

        Dzięki zaproszeniu Pani Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej  I stopnia w Zbąszyniu grupa Szołderki wystąpiła dnia 08.01.2018 r. w koncercie jasełkowym w pięknej sali koncertowej. Wraz z grupą rytmiczną prowadzoną przez Panią Lidię Dudę oraz chórem szkolnym dyrygowanym przez Panią Hannę Malicką młodzież przeniosła publiczność w radosny nastrój. Grupę Szołderki tworzą uczniowie z trzech pierwszych klas Szkoły Podstawowej nr 3 w Nowym Tomyślu, która przygotowywała się do występów i rozpoczęła przygodę z tańcem w grupie od listopada zeszłego roku.

4 stycznia 2018 r. w świetlicy szkolnej odbyło się integracyjne spotkanie kolędowe, w którym wzięli udział pensjonariusze Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowym Tomyślu, uczniowie z klasy III L wraz z opiekunami, a także zespół Wiklinki. Koncertowi przysłuchiwali się zaproszeni goście — ksiądz proboszcz Andrzej Grabański i Pan Dyrektor Andrzej Wałęsa.

Pod koniec grudnia w Szkole Podstawowej w Pniewach dokonano uroczystego podsumowania całorocznych zmagań  w ramach Międzyszkolnej Ligi Imprez na Orientację. Tegoroczna edycja MLInO oddziału PTTK w Szamotułach obejmowała pięć imprez, z których wyniki były zaliczane do klasyfikacji końcowej. Nasza szkoła startowała w kategorii TM(gimnazjum), w której łącznie wzięło udział 239 startujących. Silna grupa naszych gimnazjalistek i gimnazjalistów sprawiła, że uplasowaliśmy się na II miejscu.

W miniony wtorek (19.12.2017) na hali sportowej w Siedlcu odbyły się Mistrzostwa Województwa w Unihokeju Chłopców. W zawodach wzięły udział następujące zespoły: SP Mroczeń, ZS z Przykony, SP z Siedlca i SP nr 3 im. F. Szołdrskiego z Nowego Tomyśla.
Nasz zespół rozegrał dwa spotkania i zajął ostatecznie IV miejsce w turnieju i Wielkopolsce.

W piątek, 5 stycznia, szkolną bibliotekę odwiedziła Grupa „Laleczek” z Przedszkola nr 1 w Nowym Tomyślu wraz z opiekunkami a 8 stycznia grupa „Kogucików”. Nagle w bibliotece zrobiło się gwarno i wesoło. Przedszkolaki interesowało wszystko wokół. Kilkoro z nich, było wcześniej w bibliotece ze swoimi rodzicami, ale dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Krótko przedstawiłyśmy zasady korzystania ze szkolnej biblioteki. W przystępny sposób opowiedziałyśmy o bibliotece i zbiorach znajdujących się na półkach. Przedszkolaki dowiedziały się także, jak należy dbać o książki i zachowywać się w bibliotece.

Tysiące opisów prawdziwych historii rodzin, do których dociera SZLACHETNA PACZKA. Odkrywamy prawdziwą, ukrytą biedę i pomagamy ludziom się z niej uwolnić. Przekraczamy progi domów tych, którzy sami mówią o sobie, że „świat o nas zapomniał”.

Akcja „Szlachetna Paczka” już na stałe wpisała się w działania naszej Szkoły i jest wspierana przez całą społeczność szkolną. Niesiemy pomoc ludziom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej z niezależnych od siebie przyczyn. Tym razem postanowiliśmy być  impulsem do zmiany na lepsze dla rodziny z Rogoźna.

Przez cały grudzień 27 klas naszej szkoły rywalizowało ze sobą w trzech kategoriach związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Jakie były ostateczne wyniki? Czy któryś z zespołów klasowych wykonał dłuższy niż 500 metrów łańcuch?

25 listopada 2017 r. dwie uczennice naszej szkoły, Daria Wojciechowska oraz Emilia Phillips z klasy 2a, wzięły udział w rejonowym etapie Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego. W sobotni, listopadowy poranek w Zespole Szkół Ogólnokształcących numer 2 im. Charles de Gaulle’a w Poznaniu obie uczennice rozwiązywały pisemny test na poziomie B2, który obejmował: tekst czytany, środki leksykalno-gramatyczne, funkcje językowe oraz wiedzę o Wielkiej Brytanii i Irlandii do roku 1914 (historia, geografia, kultura - ważne wydarzenia, miejsca i postaci). W etapie rejonowym wzięło udział  77 uczniów.

Historia Bożego Narodzenia ilustrowana najpiękniejszymi tekstami polskich kolęd i pastorałek, w zaskakujących aranżacjach muzycznych i świetnym aktorstwie dużej grupy wykonawców z klas pierwszych oraz klasy IV e, odegrana na scenie Nowotomyskiego Ośrodka Kultury wprowadziła nas w nastrój tegorocznych świąt Bożego Narodzenia. Spektakl przygotowany przez  Małgorzatę Haliniak i Izabelę Olszewską, a także operującego światłem i dźwiękiem Zbigniewa Celebąka, poprzedził wigilijne spotkania we wszystkich klasach, które zakończyły ten wyjątkowy dzień.

W poznańskim Muzeum Etnograficznym można podziwiać wystawę pokonkursową "Żłóbek Wielkopolski", a na niej nagrodzone i wyróżnione prace biorące udział w XIX edycji Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych 2017 organizowanego przez: Muzeum Etnograficzne – Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, Szkołę Podstawową im. Powstańców Wielkopolskich w Robakowie k. Poznania, Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania, Międzynarodowe Targi Poznańskie, Fundację Flow Art.

Budowanie szopek w okresie Świąt Bożego Narodzenia to bardzo piękny i stary zwyczaj, dużo starszy niż ozdabianie choinki. My także po raz pierwszy  (i mam nadzieję nie ostatni) zaprosiliśmy wszystkich uczniów naszej szkoły do zmierzenia się z tym niełatwym wyzwaniem – wykonania  przestrzennej pracy plastycznej – Szopki Bożonarodzeniowej stałej lub ruchomej, koniecznie z uwzględnieniem wyraźnych elementów tradycji Bożego Narodzenia. Prace można było wykonać przeróżną techniką, indywidualnie lub zbiorowo. Liczyliśmy na udział dzieci i młodzieży szkolnej, jak również na szopki wykonywane w gronie rodzinnym. Bardzo się cieszymy, że tak licznie wzięliście udział,  bo mogliśmy podziwiać aż 27 waszych cudnych dzieł.

W dniu 30 listopada br., z okazji zbliżających się Mikołajek, uczniowie klasy III L zwiedzali jeden z największych zakładów produkcyjnych naszego miasta „BERO” sp. z o. o. oddział w Nowym Tomyślu, producenta mebli – głównie na potrzeby IKEA, który zatrudnia ponad 400 pracowników, a powierzchnia zakładu wynosi ponad 5000 m2.

Dnia 15 grudnia br. w naszej szkole miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu na stroik bożonarodzeniowy, zorganizowanego przez wychowawców świetlicy. Prace konkursowe wymagały od uczestników dużego zaangażowania. Mieliśmy okazję zobaczyć dekoracje łączące symbole świąt z pomysłowością i talentem wykonawców stroików.

Czwartek 07.12.2017 okazał się szczęśliwym dniem dla unihokeistów z Nowego Tomyśla.
Nasi uczniowie w składzie: Bartosz Bartol (kapitan), Aleksander Biniek, Miłosz Gendera, Patryk Gomuła, Jakub Klekociński, Kacper Kolasiński, Tomasz Korbanek, Kasper Magdans, Adrian Nolka, Amadeusz Pankowski, Kacper Piotrowski, Mateusz Ratajczak i Adrian Uryzaj wzięli udział w Półfinale Mistrzostw Województwa w Unihokeju Chłopców w Siedlcu.

Grudzień w szkolnej świetlicy był czasem radosnego i twórczego oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. W tym roku dzieci z klas pierwszych wykonały piękne ozdoby i dekoracje oraz kolorowe kartki świąteczne. Artystyczne działania umilało nam wspólne kolędowanie i rozmowy o zwyczajach wigilijnych, panujących w naszych domach.

W najnowszym, nr PNT 3/43/2017 „Przeglądzie Nowotomyskim”, ukazały się interesujące historie nowotomyskich rodzin oraz teksty okolicznościowe związane z jubileuszami Klubu Osiedlowego Spółdzielni Mieszkaniowej i zespołu folklorystycznego „Przyprostyńskie Wesele”. Jest także obszerny tekst podsumowujący 18. letnią działalność nowotomyskiego Gimnazjum im. Feliksa Szołdrskiego, wzbogacony dużym materiałem fotograficznym i zestawieniami wybitnych absolwentów szkoły.  

Zawiera ponadto wspomnienia o nieodżałowanej pamięci koleżance redakcyjnej Sylwi Kupiec i niezapomnianym członku Kapeli „Zza Winkla” Andrzeju Bobkiewiczu, a także kalendarium wydarzeń II kwartału 2017 r. 

Zapraszamy do kupna i lektury tego wyjątkowego numeru!

Andrzej Wałęsa

Święta i czas przedświąteczny to czas magiczny. Pierwszaki w minionym tygodniu przygotowywały się do świąt robiąc ozdoby świąteczne i zdobiąc pierniki. Pierwsza wigilia klasowa była wyjątkowa: dzielenie się opłatkiem, składanie sobie życzeń, wspólne kolędowanie… Wreszcie nadszedł czas na upragnione prezenty, które wręczył sam Gwiazdor ze swoja pomocnicą „Śnieżynką”. Teraz pozostało tylko czekać na Wigilię w gronie rodzinnym pełną miłości i ciepła.

Wychowawcy klas pierwszych

Oryginalna wystawa poświęcona ludzkiemu ciału stworzona została przez dr. Gunthera von Hagensa, twórcę plastynacji, a dotyczy anatomii człowieka. Można ją oglądać przez trzy miesiące w Poznaniu, w Galerii „Pestka”. Wystawa krąży po świecie od 1995 r. Do tej pory była prezentowana w ponad 120 miastach na całym świecie, obejrzało ją ponad 45 mln widzów Europy, Azji, Afryki Południowej i Ameryki. Klasa 3e wraz z wychowawczynią Renatą Orlicką i p. Katarzyną Beyer zwiedziła ekspozycję 15 października pod okiem bardzo kompetentnej przewodniczki - Marty, studentki V roku Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

A4 Infociacho