Aktualności

Czy owady potrafią uprawiać ogródek? Jaki owad podróżuje tysiące kilometrów? Dlaczego modliszka zjada samca po zakończeniu godów? Po co motylom perfumy? Na te i inne pytania nasi uczniowie usłyszeli odpowiedzi podczas spotkania z przedstawicielami Agencji  Impresaryjno-Artystycznej KlapsArt z Krakowa, którzy tym razem przyjechali do nas z owadami.

5 grudnia 2018 r. w Zespole Szkół Zakonu Pijarów im. św. Józefa Kalasancjusza w Poznaniu odbył się etap rejonowy Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego. Wzięło w nim udział 91 uczniów klas trzecich dotychczasowych gimnazjów z województwa wielkopolskiego. Przez 90 minut uczestnicy konkursu rozwiązywali test składający się z pytań otwartych i zamkniętych . Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowali się uczniowie, którzy uzyskali minimum 42 punkty na 50 możliwych do zdobycia. Wśród 15 osób, które w marcu 2019 r. zmagać się będą w etapie wojewódzkim są dwie uczennice naszej szkoły – Natasza Jakubowska i Patrycja Loba z kl. 3 e.

Dziewczętom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Marlena Jarczewska

W pierwszym tygodniu grudnia nadeszły wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego  Weltsprachen Kinder ogłoszonego przez Wydawnictwo Synapsa. Do konkursu w sesji jesiennej przystąpiło pod koniec października 16 uczniów naszej szkoły z klas: 8a, 8b, 8c. Konkurs polegał na rozwiązaniu testu badającego umiejętności uczniów w zakresie posiadanego słownictwa, zwrotów, czytania ze zrozumieniem, komunikacji oraz gramatyki.  Trzy  uczennice: Zofia Czajka ( 8b), Joanna Felińska (8c), Katarzyna Gołdyn (8c) uzyskały najwyższe wyniki,  jednak brak 4 punktów nie pozwolił im na zdobycie stuprocentowego wyniku.

Dnia 30 listopada 2018 roku  w VII Liceum im. Dąbrówki  w Poznaniu odbył się etap rejonowy Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego dla uczniów dotychczasowych gimnazjów.  W konkursie wzięło udział 51 uczniów z województwa wielkopolskiego , w tym Adam Stachowiak uczeń klasy IIIg gimnazjum. Aby przejść do etapu wojewódzkiego należało uzyskać minimum 84% testu czyli 42 punkty. Wynik Adama :  46 pkt  na 50 pkt możliwych zapewnił mu awans do etapu wojewódzkiego. Brawo Adam!

W czwartek, 22 listopada o godzinie 7.45 w bardzo dobrych humorach ruszyliśmy na podbój Gniezna. Wszystkie miejsca w autokarze były zajęte przez uczniów klasy 4a, 4d, kilka osób z 5f i 7c oraz opiekunów  p. Arletę Stachowiak-Szymańską, p. Renatę Andrzejczak, p. Annę Przybylską i p. Janusza Nawrota. O 9.30 rozpoczęła się prawdziwie bombowa przygoda. Podzieleni na grupy ruszyliśmy na zwiedzanie działającej już ponad 20 lat fabryki bombek.

3 grudnia w Szkolnym Centrum Informacji zostały wręczone uczniom naszej szkoły listy gratulacyjne podpisane przez Burmistrza Nowego Tomyśla z okazji przyznania stypendium w uznaniu znakomitych wyników w nauce w roku szkolnym 2017 / 2018. Celem przyznawania stypendiów i nagród pieniężnych jest promowanie uczniów wybitnie zdolnych, posiadających szczególne osiągnięcia naukowe i bardzo wysokie wyniki w nauce.

W zimny, listopadowy poranek - dnia 19 listopada, grupa 43 uczniów z klasy IVC i VB i IIIL wraz z wychowawcami: p. Arletą Kucz, p. Alicją Mieleszczuk, p. Wiesławą Skoczylas oraz p. Arletą Stachowiak-Szymańską i p. Sylwią Pyrską wybrała się w podróż do Krainy Bombek do Gniezna. Pomimo chłodnej, jesiennej pogody, atmosfera panująca w autokarze była gorąca, a humory wszystkim dopisywały. Punktualnie o godz. 9.00 przybyliśmy na miejsce.

Panie Dyrektorze, Dziękujemy!

Z niezwykłym wzruszeniem, patosem i serdecznością wybrzmiały te słowa w piątek 16 listopada 2018 roku na hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 w Nowym Tomyślu na zakończenie spotkania uczniów z odchodzącym na emeryturę wieloletnim Dyrektorem tej placówki Andrzejem Wałęsą.

W piątek, 9 listopada br. w naszej szkole obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W hali widowiskowo- sportowej odbyło się widowisko, którego motywem przewodnim był rok 1918 i wydarzenia związane z Powstaniem Wielkopolskim.
Młodzież i dzieci odegrali sceny, które w historii naszej Ojczyzny miały kluczowe znaczenie. Na  scenie byliśmy świadkami wybuchu I wojny światowej, formowania się Legionów Piłsudskiego, przejęcia władzy od Rady Regencyjnej przez Marszałka, zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego  oraz przeglądu osiągnięć wybitnych Polaków od listopada 1918r. do współczesności.

7 listopada 2018 roku uczniowie z naszej szkoły brali udział w XIII Przeglądzie Piosenki Patriotycznej i Niepodległościowej „Idzie żołnierz borem lasem …” organizowanym w ramach obchodów 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości. W sali Nowotomyskiego Ośrodka Kultury mieliśmy przyjemność wysłuchania utworów o tematyce żołnierskiej i niepodległościowej w wykonaniu zespołów innych szkół, a także zaprezentowania się przed tak dużą publicznością.