Edukacja wczesnoszkolna
W minionym tygodniu w klasie I a gościliśmy p. Roberta Olszańskiego- tatę naszego kolegi Wojtka. Wizyta gościa związana była z omawianą na zajęciach tematyką dotyczącą kosmosu.
Pan Robert od wielu lat interesuje się tą właśnie tematyką i swoją wiedzą postanowił podzielić się z pierwszakami. Dzieci wysłuchały ciekawostek o kosmosie oraz obejrzały przyniesiony przez gościa teleskop soczewkowy Refraktor (umożliwiający dostrzeżenie np. na Księżycu takich detali, jak góry czy kratery). Niesamowitą atrakcją było obejrzenie filmu edukacyjnego pt. „Krążące planety w Układzie Słonecznym”. Uczniowie mogli przyjrzeć się wszystkim planetom w bardzo dużym zbliżeniu oraz zobaczyć i poznać nazwy ich księżyców. Obejrzeli przepiękne konstelacje gwiazd, drogi mleczne oraz inne galaktyki.

Pod takim hasłem w klasie I a i I b odbyły się spotkania, których celem było wspólne czytanie, dobra zabawa oraz integracja pokoleń.
Podczas spotkań dzieci miały możliwość posłuchania opowiadań napisanych przez Wojciecha Widłaka o przygodach „Pana Kuleczki”, wierszy Marii Konopnickiej oraz bajki z cyklu 15 minutowe opowiastki „Skrzypek i wilk”. Dla pierwszoklasistów utwory te czytali zaproszeni goście: p. Sabina Duszczak- babcia Patrycji Błażejczyk z kl. I a, p. Karolina Piechocka- mama Oliwiera z kl. I b oraz gimnazjalista Makary Kaczmarek z kl. 2e - uczeń naszej szkoły.

W czwartek 1 lutego w naszej szkole zrobiło się bardzo kolorowo, wesoło i głośno. O godzinie 16.30 rozpoczął się nasz pierwszy bal karnawałowy. Był to dzień niecierpliwie oczekiwany przez wszystkie dzieci. Tego dnia nasz szkolny korytarz zamienił się w salę balową. Wcześniej uczniowie z każdej klasy na swoich zajęciach edukacyjnych przygotowali wszelkie elementy, które posłużyły do dekoracji sali i wspólnej zabawy. Dzieci przebrane w  stroje karnawałowe, wcieliły się w bohaterów znanych bajek, filmów i swoich idoli sportowych.

W dniu 30 stycznia 2018 roku, po raz pierwszy gościliśmy w naszej szkole przedstawicielkę firmy Jomar, pielęgniarkę ratownictwa medycznego Panią Teresę Tomiak, która przeprowadziła osobno w trzech pierwszych klasach pokazy udzielania pierwszej pomocy. Celem spotkania było uświadomienie jak bezcenna może być szybka pomoc, wykonywana przez świadka zdarzenia, która bardzo często ratuje życie poszkodowanym.

Nowa podstawa programowa zakłada naukę informatyki i programowania już od pierwszej klasy szkoły podstawowej. W związku z tym Trójkowe Pierwszaki zgłębiają tajniki kodowania podczas zajęć w szkole.

Edukacja informatyczna jest integralną częścią edukacji wczesnoszkolnej, dlatego zaproponowane przez nauczycielki Annę Mieleszczuk-Albrecht, Magdalenę Wartel i Joannę Witczak scenariusze zajęć dotyczą rozmaitych aspektów. Pokazują, że informatyka w znakomity sposób może wspierać naukę liczenia, rozpoznawania liter, głoskowania i sylabizowania, a nawet przygotowanie wystawy rodzinnych pamiątek.

Święta i czas przedświąteczny to czas magiczny. Pierwszaki w minionym tygodniu przygotowywały się do świąt robiąc ozdoby świąteczne i zdobiąc pierniki. Pierwsza wigilia klasowa była wyjątkowa: dzielenie się opłatkiem, składanie sobie życzeń, wspólne kolędowanie… Wreszcie nadszedł czas na upragnione prezenty, które wręczył sam Gwiazdor ze swoja pomocnicą „Śnieżynką”. Teraz pozostało tylko czekać na Wigilię w gronie rodzinnym pełną miłości i ciepła.

Wychowawcy klas pierwszych

         Dawno temu późną jesienią, po skończeniu wszystkich prac rolnych, gdy wieczory były dłuższe następował okres wróżb - nazywany Andrzejkami. Tę tradycję ludową nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej próbowały przybliżyć uczniom klas pierwszych w dniu imienin Andrzeja. Tak jak kiedyś, po skończonej pracy w polu, a u nas po lekcjach, próbowały przenieść wszystkich uczniów w bliższą i dalszą przyszłość. Czy dzieciom takie podróże odpowiadają? Na pewno tak, bo radość i moc niespodzianek nie miały końca. Ograniczał ich tylko czas kończących się lekcji. Uczniów z realnego świata przenosiły w przyszłość, a  ona stała się wtedy tak realna.

         Podsumowaniem tematyki zdrowego odżywiania wśród pierwszych klas był konkurs plastyczny pt. ,, Odżywiam się zdrowo i bezpiecznie”, zorganizowany na terenie szkoły. Po wstępnych eliminacjach  klasowych, wyłonionych zostało dwanaście uczennic. Dnia 22 listopada 2017 roku po zajęciach lekcyjnych przystąpiły do konkursu. Czy wszystkie zrozumiały temat i potrafiły go wyrazić w swojej pracy? To sprawdzała grupa starszych uczniów tej szkoły wraz z przewodniczącą jury i zarazem opiekunem Samorządu Uczniowskiego Panią Renatą Orlicką. Jury konkursowe brało pod uwagę umiejętność wyboru tematyki pracy, jakość wykonania i pomysłowość. Dzięki niej wyłoniono następujących zwycięzców:

8 listopada obchodzony jest w Europie jako Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Uczniowie klas pierwszych naszej szkoły uczcili go jako Dzień ŚNIADANIE DAJE MOC. W tym dniu wszyscy pierwszoklasiści wspólnie przygotowywali w swoich salach zdrowe drugie śniadanie. Były pyszne kanapki przygotowane z razowego, pełnoziarnistego, pszennego pieczywa, z ulubionymi dodatkami i obowiązkowo z warzywami.

W minionym tygodniu uczniowie klas pierwszych w ramach realizowanego programu „Owoce i warzywa w szkole” przygotowali pyszne potrawy z jajek, owoców oraz stworki z warzyw. Uczniowie klasy 1a przygotowali wraz z wychowawczynią „stworki” z warzyw.

A4 Infociacho