Edukacja wczesnoszkolna

16 maja 2018 roku w Przyprostyni po raz piąty odbył się „Międzywojewódzki, międzyszkolny konkurs symulacji działalności gospodarczej”. Naszą szkole reprezentował czteroosobowy zespół uczniów z klasy 4 b - Maja Kukuła Emilia Bednarz, Jakub Łuczak i Miłosz Migoń.
Zadaniem zespołów w trakcie trwania konkursu było zdobycie największego zysku dla swojej firmy. Uczniowie starali się najtaniej kupić materiały w hurtowni, w ekspresowym tempie wyprodukować towar, a następnie sprzedać go z jak najwyższym zyskiem.
W końcowej rywalizacji zdobyliśmy 5 miejsce. Jesteśmy z siebie bardzo zadowoleni, ponieważ nasz udział był debiutem w tym konkursie, a także byliśmy najmłodszą drużyną.

Na zaproszenie uczniów klasy pierwszej i wychowawczyni Magdaleny Wartel uczniowie klasy III L wzięli udział we wspólnych zajęciach zatytułowanych "Z biegiem Wisły - wędrujemy po Polsce", będących częścią projektu "Kodowania na dywanie", a więc z wykorzystaniem nowych technologii w procesie nauczania. Wszyscy uczniowie z ogromnym zainteresowaniem  i zaangażowaniem podejmowali swoje zadania wykazując się pomysłowością, wiedzą i umiejętnościami, pomagając sobie i rozwiązując problemy.

Na zaproszenie Pani dyrektor Nowotomyskiego Ośrodka Kultury, grupa Szołderki z SP3, wystąpiła przed szeroką publicznością przedszkolną. Uczniowie zatańczyli, aby uatrakcyjnić festiwal. Grupa otrzymała gromkie brawa, torebkę słodkości oraz pyszny napój. Bardzo dziękujemy za zaproszenie i poczęstunek.

Ostatni dzień kwietnia pierwszoklasiści naszej szkoły spędzili na sportowo. Nauczycielki zorganizowały dla nich Olimpiadę sportową  pod hasłem „Zdrowo! Sportowo!”.

Wszyscy jej uczestnicy podzieleni zostali na 4 drużyny: drużynę „czerwonych”, drużynę „zielonych”, drużynę „żółtych”, drużynę „niebieskich” i  zostali  losowo przydzieleni do jednej z powyższych grup. Olimpiada odbyła się na boisku sportowym Orlik i oparta była na współzawodnictwie zespołowym. Podczas wykonywania poszczególnych zadań: „Wio, koniku!”, Pary ringo”, Sadzenia ziemniaków”, Skoków w workach”, Rzucaniu woreczkiem”, Skokach kangurów” uczniowie doskonalili m.in.: szybkość, zręczność, wytrzymałość i siłę, skoczność, umiejętność poruszania się z przyborem sportowym. Na koniec rywalizacji każda klasa nagrodzona została pysznym owocowym sokiem ufundowanym przez Dyrekcję naszej szkoły.

19 kwietnia klasa 1b i 1c pojechały na wycieczkę do Poznania. W muzeum czekolady pierwszaki miały okazję dowiedzieć się jak powstaje czekolada oraz wykonać swoją własną tabliczkę czekolady. Po słodkim poranku przyszedł czas na odwiedzenie wystawy motyli w Palmiarni. Przez chwilę mieliśmy okazję poczuć się jak w bajce, a motyle doskonale czuły się w naszym towarzystwie. Bez obaw siadały na głowę, ręce, plecy i wcale nie chciały z nich schodzić.

AMUL, czyli Aktywny Mały Uniwersytet Latający to tytuł projektu, który kilka lat temu uruchomił Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jego celem jest dotarcie z ciekawymi zajęciami do szkół na wsiach  i w małych miasteczkach oraz propagowanie nauki interaktywnej, dynamicznej i w ciekawej formie. W ramach tego projektu do uczniów z klas pierwszych naszej szkoły przyjechały studentki psychologii UAM, którymi na co dzień opiekuje się prof. dr hab. Anna Izabela Brzezińska.

Dla urozmaicenia pobytu w szkole i dla zmotywowania uczniów do spacerów z rodzicami na łonie natury został  zorganizowany konkurs fotograficzny pt. ,,Przedwiośnie w obiektywie” wśród klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 3 w Nowym Tomyślu. Konkurs polegał na wykonaniu fotografii w formacie A4 na wybrany temat. Zgłosiło się ośmioro uczniów z trzech pierwszych klas pierwszych. Dokonano oceny, wyłoniono zwycięzców.

Do najmłodszych uczniów naszej szkoły zawitał „Wielkanocny Zając”. Radość była ogromna, kiedy wskoczył do każdej klasy ze świątecznymi upominkami. Zajączek spędził kilka chwil z uczniami w bardzo miłej atmosferze. Dzieci pochwaliły się umiejętnością śpiewania piosenek oraz recytowania wierszy. Niespodzianka okazała się wspaniała i z pewnością pozostanie w pamięci uczniów na długi czas.

Dzieci serdecznie dziękują „Zajączkowi” za pamięć i osobiste odwiedziny.

Wiosna to najpiękniejsza pora roku. Kojarzy nam się z rozkwitającą przyrodą, z pierwszymi pąkami pojawiającymi się na gałęziach… Z kwiatami…. Z ptakami powracającymi z ciepłych krajów… Z czym jeszcze?  Na pewno z radością!
W dobrych humorach i na wesoło powitać wiosnę postanowili pierwszoklasiści. 21 marca przyszli do szkoły ubrani na kolorowo. Wianki, kwiaty we włosach czy barwne kapelusze, to tylko niektóre z elementów wiosennego stroju. W tym dniu wszystkie trzy klasy pierwsze wzięły udział w quizie wiedzowym, obejmującym zagadki, a także pytania dotyczące wiosny kalendarzowej i tradycji wiosennych. Dzieci wykazały się doskonałą znajomością tej tematyki, a za swoje zaangażowanie zostały nagrodzone cukierkami.

W ubiegłym tygodniu obchodziliśmy Światowy Tydzień Pieniądza. W związku z tym opiekunowie Szkolnej Kasy Oszczędności zorganizowali konkurs plastyczno – przestrzenny dla uczniów klas pierwszych pt. „Moja skarbonka”.
Celem konkursu było rozwijanie zdolności plastycznych oraz propagowanie wśród uczniów idei oszczędzania. Była to również okazja do  zachęcania dzieci  do systematyczności i wytrwałości w gromadzeniu pieniędzy.
Prace konkursowe miały formę przestrzenną, były pomysłowe i estetycznie wykonane.

A4 Infociacho