Edukacja wczesnoszkolna

„Umiem pływać” to program Powszechnej Nauki Pływania, który skierowany był do uczniów klas trzecich naszej szkoły. Głównymi celami projektu było upowszechnienie aktywności fizycznej, nabycie przez dzieci podstawowych umiejętności pływania, przeciwdziałanie i korygowanie wad postawy, a także edukacja w zakresie bezpiecznego korzystania z akwenu. Zajęcia odbywały się na Pływalni Miejskiej w Wolsztynie. W sesji letniej w projekcie uczestniczyli uczniowie z klasy 3b, natomiast w jesiennej – uczniowie klasy 3a i 3c.

28.11.2019 uczniowie klasy 1a bawili się na Andrzejkowym Baliku Black and White. Wszyscy uczestnicy zabawy poproszeni zostali  o przybycie w strojach postaci rzeczywistych, bohaterów książkowych, filmowych, zwierząt,  których cechą charakterystyczną wyglądu zewnętrznego jest kolor biały, czarny lub obydwa razem. W klasie pojawiły się czarne koty, anioły, pingwin Olek, kos Wiktor, Batmani, wróżki i wiele innych postaci.

Jak co roku 25 listopada uczniowie klas I-III obchodzili urodziny Misia. Każde dziecko w tym dniu przyszło ze swoim ulubionym pluszakiem. Dzień rozpoczął się od zapoznania uczniów z historią pluszowego misia oraz przypomnienia najsławniejszych bohaterów spotykanych w dziecięcej literaturze i filmach animowanych. Następnie uczniowie obejrzeli projekcję popularnej bajki „Miś Uszatek”.

21 listopada uczniowie klasy Ic i Id wraz z wychowawczyniami, odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną w Nowym Tomyślu. Z wielką radością zapoznali się z magicznym dla nich miejscem. Kilkoro z nich było wcześniej w bibliotece ze swoimi rodzicami, ale dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Uczniowie mogli zobaczyć jak wygląda dział dla dzieci, dowiedzieć się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Spotkanie w bibliotece nie mogło się odbyć bez głośnego czytania.

Przez cały tydzień od 13.11 do 20.11.2019 r., uczniowie klasy I d pracowali nad stworzeniem własnego teatrzyku kukiełkowego. Pierwszy etap prac polegał na dobrze zaplanowanej i precyzyjnie wykonanej budowie teatrzyku z dużego kartonu. Ozdabianie z wykorzystaniem farbek sprawiło wszystkim wiele radości.  Następnie dokończone zostały ostatnie szlify jak zawieszenie firanki oraz  napis ukazujący nazwę teatrzyku, którą dzieci same zgodnie wymyśliły.

W miniony czwartek klasa I c zorganizowała Dzień Głośnego Czytania, a zmobilizowała nas do tego nowa edycja konkursu: Szkolne Przygody Gangu Słodziaków. Na początku zajęć wspólnie z naszymi pluszakami słodziakami potańczyliśmy do ich piosenek, aby rozładować emocje i dać upust radości z obchodów tego dnia. Następnie wspólnie stworzyliśmy dekorację sali, dbając o to, aby wszystkie produkty, których użyliśmy były wykonane z materiałów użytych wtórnie (w ramach recyklingu).

W dniu 7 listopada 2019 r. uczniowie klas I-III zorganizowali trójkowe, zdrowe śniadanie. Jego celem było zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka. Wspólnie przygotowany i spożyty posiłek połączony był z przypomnieniem wszystkim ważnej roli śniadania w ciągu dnia, a także 12 zasad prawidłowego odżywiania.

W ramach projektu edukacyjnego „Każdy z nas jest inny, równy i wyjątkowy”, klasa 1b bierze udział w wymianie „Kartek z iskierkami emocji”. Naszym partnerem do wymiany kartek świątecznych jest Polska Szkoła Leuven w Belgii.

Dnia 24 października 2019r. w naszej szkole został przeprowadzony po raz pierwszy konkurs Pięknego Czytania dla uczniów klas II i III. W etapie szkolnym brało udział 14 uczniów. Głównym celem konkursu było rozbudzenie czytelnictwa oraz wyrabianie nawyku czytania jako formy spędzania wolnego czasu. 

„Lapbook jest czymś w rodzaju teczki tematycznej, w której możemy umieścić wiadomości na wybrany temat. Informacje te jednak nie są gromadzone niczym wycinki z gazet. Taka teczka pełni raczej funkcję interaktywnej przestrzeni na rysunki, opowiadania, wykresy, słówka, terminy czy też zdjęcia. To wszystko umieszczone jest w kieszonkach, książeczkach o przeróżnych kształtach i na karteczkach. Lapbook jest więc czymś w rodzaju teczki interaktywnej przypominającej papierowy teatrzyk mieszczący się na naszych kolanach, stąd właśnie jej nazwa.”

A4 Infociacho