Edukacja wczesnoszkolna

Okres adwentu to czas oczekiwania na Boże Narodzenie. Dla uczniów klas trzecich naszej szkoły był to dodatkowo czas przygotowania kolejnej edycji „Trójkowego Świętowania”. Uczniowie pod okiem swoich wychowawców przygotowali przedstawienie świąteczne pt. „Uwierz w święta”. Wszystkich zebranych przywitał Pan Dyrektor, który złożył uczniom edukacji wczesnoszkolnej i ich rodzicom życzenia świąteczne.

We wtorek 10 grudnia odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego o zdrowym odżywianiu. Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowania własnym zdrowiem oraz utrwalenie wiedzy na temat zdrowej żywności. Udział wzięli uczniowie klas I-III, którzy swoje prace wykonywali samodzielnie a tworząc je mogli wykorzystać dowolną technikę, co pozwoliło na swobodną improwizację oraz rozwój wyobraźni.

Kółko teatralne uczniów i uczennic klas drugich przygotowało w grudniu spektakl "Księżniczka na ziarnku grochu". Tekst przedstawienia w opracowaniu Jana Brzechwy na podstawie baśni Andersena jest  przepełniony humorem. Klasy pierwsze zaproszone do naszego szkolnego teatru z zainteresowaniem i podziwem obserwowały starania starszych koleżanek i kolegów. Podziękowały im oklaskami i słodyczami.

W tym wyjątkowym dniu, pojawili się również uczniowie, którzy w swoim stroju mieli coś czerwonego, czyli mikołajowego. Tradycyjnie, jak co roku, tego dnia, panował u nas szczególny klimat, przede wszystkim za sprawą szanownego Gościa. Odwiedził nas Mikołaj, który wydawał nam się bardzo znajomy, a pomagały mu śnieżynki z Rady Rodziców. Był to dobry znak, świadczący o tym, że dzieci były grzeczne i zasłużyły na prezenty. W klasach już rano czekały na nas bardzo różne upominki, słodkości, małe zabawki i nawet bilety z dalszą niespodzianką. Było dużo radości i uśmiechów.

„Umiem pływać” to program Powszechnej Nauki Pływania, który skierowany był do uczniów klas trzecich naszej szkoły. Głównymi celami projektu było upowszechnienie aktywności fizycznej, nabycie przez dzieci podstawowych umiejętności pływania, przeciwdziałanie i korygowanie wad postawy, a także edukacja w zakresie bezpiecznego korzystania z akwenu. Zajęcia odbywały się na Pływalni Miejskiej w Wolsztynie. W sesji letniej w projekcie uczestniczyli uczniowie z klasy 3b, natomiast w jesiennej – uczniowie klasy 3a i 3c.

28.11.2019 uczniowie klasy 1a bawili się na Andrzejkowym Baliku Black and White. Wszyscy uczestnicy zabawy poproszeni zostali  o przybycie w strojach postaci rzeczywistych, bohaterów książkowych, filmowych, zwierząt,  których cechą charakterystyczną wyglądu zewnętrznego jest kolor biały, czarny lub obydwa razem. W klasie pojawiły się czarne koty, anioły, pingwin Olek, kos Wiktor, Batmani, wróżki i wiele innych postaci.

Jak co roku 25 listopada uczniowie klas I-III obchodzili urodziny Misia. Każde dziecko w tym dniu przyszło ze swoim ulubionym pluszakiem. Dzień rozpoczął się od zapoznania uczniów z historią pluszowego misia oraz przypomnienia najsławniejszych bohaterów spotykanych w dziecięcej literaturze i filmach animowanych. Następnie uczniowie obejrzeli projekcję popularnej bajki „Miś Uszatek”.

21 listopada uczniowie klasy Ic i Id wraz z wychowawczyniami, odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną w Nowym Tomyślu. Z wielką radością zapoznali się z magicznym dla nich miejscem. Kilkoro z nich było wcześniej w bibliotece ze swoimi rodzicami, ale dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Uczniowie mogli zobaczyć jak wygląda dział dla dzieci, dowiedzieć się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Spotkanie w bibliotece nie mogło się odbyć bez głośnego czytania.

Przez cały tydzień od 13.11 do 20.11.2019 r., uczniowie klasy I d pracowali nad stworzeniem własnego teatrzyku kukiełkowego. Pierwszy etap prac polegał na dobrze zaplanowanej i precyzyjnie wykonanej budowie teatrzyku z dużego kartonu. Ozdabianie z wykorzystaniem farbek sprawiło wszystkim wiele radości.  Następnie dokończone zostały ostatnie szlify jak zawieszenie firanki oraz  napis ukazujący nazwę teatrzyku, którą dzieci same zgodnie wymyśliły.