Edukacja wczesnoszkolna

W miniony czwartek klasa I c zorganizowała Dzień Głośnego Czytania, a zmobilizowała nas do tego nowa edycja konkursu: Szkolne Przygody Gangu Słodziaków. Na początku zajęć wspólnie z naszymi pluszakami słodziakami potańczyliśmy do ich piosenek, aby rozładować emocje i dać upust radości z obchodów tego dnia. Następnie wspólnie stworzyliśmy dekorację sali, dbając o to, aby wszystkie produkty, których użyliśmy były wykonane z materiałów użytych wtórnie (w ramach recyklingu).

W dniu 7 listopada 2019 r. uczniowie klas I-III zorganizowali trójkowe, zdrowe śniadanie. Jego celem było zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka. Wspólnie przygotowany i spożyty posiłek połączony był z przypomnieniem wszystkim ważnej roli śniadania w ciągu dnia, a także 12 zasad prawidłowego odżywiania.

W ramach projektu edukacyjnego „Każdy z nas jest inny, równy i wyjątkowy”, klasa 1b bierze udział w wymianie „Kartek z iskierkami emocji”. Naszym partnerem do wymiany kartek świątecznych jest Polska Szkoła Leuven w Belgii.

Dnia 24 października 2019r. w naszej szkole został przeprowadzony po raz pierwszy konkurs Pięknego Czytania dla uczniów klas II i III. W etapie szkolnym brało udział 14 uczniów. Głównym celem konkursu było rozbudzenie czytelnictwa oraz wyrabianie nawyku czytania jako formy spędzania wolnego czasu.

„Lapbook jest czymś w rodzaju teczki tematycznej, w której możemy umieścić wiadomości na wybrany temat. Informacje te jednak nie są gromadzone niczym wycinki z gazet. Taka teczka pełni raczej funkcję interaktywnej przestrzeni na rysunki, opowiadania, wykresy, słówka, terminy czy też zdjęcia. To wszystko umieszczone jest w kieszonkach, książeczkach o przeróżnych kształtach i na karteczkach. Lapbook jest więc czymś w rodzaju teczki interaktywnej przypominającej papierowy teatrzyk mieszczący się na naszych kolanach, stąd właśnie jej nazwa.”

W poniedziałek 28 października klasę 1 a oraz 1 b odwiedził leśnik z Nadleśnictwa Grodzisk Wlkp. pan Tomaszem Kałek. Spotkanie miało na celu przybliżenie dzieciom zawodu leśnika, utrwalenie wiadomości dotyczących zwierząt przygotowujących się do zimy, poznanie ich odgłosów oraz uwrażliwienie na piękno otaczającej nas przyrody. Pan leśnik z pasją opowiadał dzieciom o zwierzętach przygotowujących się do zimy, o ich zwyczajach oraz o szczególnych potrzebach.

Uczniowie klasy I c  postanowili sami wykonać zdrowe i smaczne śniadanie. Dzieci przygotowały wiele kolorowych warzywnych kompozycji i przekąsek zwracając uwagę na to, by wszystkie produkty były zdrowe i apetycznie podane. Królowały jajka, pieczywo, pomidory, ogórki oraz inne warzywa. Oczywiście nie zabrakło kreatywności i pomysłowości uczniów w tworzeniu własnego śniadania, a po uwiecznieniu go na zdjęciach nastąpiła degustacja, najbardziej wyczekiwany moment podczas pracy dzieci.

W październiku klasa I c miała okazję zwiedzić Bibliotekę Pedagogiczną oraz poznać jej zakamarki włącznie z magazynem bibliotecznym, miejscem niedostępnym dla innych czytelników. Uczniowie obejrzeli także prezentację multimedialną dotyczącą funkcjonowania biblioteki. Na kolejnym spotkaniu pierwszaki tworzyły kasztanowe jeżyki, które ozdabiają salę lekcyjną. Uczniowie wysłuchali także opowiadania pt. „Kapuśniaczek” autorstwa Włodzimierza Dulemby, następnie stworzyli dwa przepiękne jesienne plakaty.

W piękny, październikowy dzień klasa 1c oraz klasa 2c wyruszyły na wyprawę "tropem Jesieni". Znaleźliśmy jej ślady w parku miejskim.  Obserwowaliśmy kaczki pływające po stawie,  tańczące na wietrze liście i nitki babiego lata. Część jej darów przynieśliśmy do szkoły, żeby zrobić z nich ciekawe prace plastyczne, a nawet zachować na dłużej w słoikach. Przecież Jesień to piękna pora roku...

„Code Week” to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Akcja co roku organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem. Nasza szkoła również włączyła się w tę akcję. Uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w przedsięwzięciu pod nazwą „Wyzwania Code Week z Uczymy Dzieci Programować”.