Edukacja wczesnoszkolna

W piękny czwartkowy poranek 14 czerwca 2018r. uczniowie z klasy I a wraz z wychowawcą p. Magdaleną Wartel oraz p. Agnieszką Roj udali się na wycieczkę do Gniezna, Lednicy i Pobiedzisk w poszukiwaniu historycznych początków państwa polskiego.
Naszą przygodę rozpoczęliśmy w Gnieźnie, od spaceru po koronacyjnej katedrze polskich królów, gdzie mogliśmy podziwiać nie tylko jej piękno, ale także zobaczyć relikwiarz św. Wojciecha oraz zapoznać się z tragicznymi losami jego życia. Następnie udaliśmy się do Muzeum Początków Państwa Polskiego, gdzie wzięliśmy udział w niezwykłych warsztatach „Jak powstawał gród, czyli zbudujmy Gniezno”, podczas których tworzyliśmy makietę gnieźnieńskiego grodu- budowaliśmy modele chat mieszkalnych i bram oraz model katedry i palatium. W salach wystawowych oglądaliśmy eksponaty służące naszym przodkom do codziennego życia, a także insygnia królewskie.

Niesamowitą przygodę kulinarną przeżyli uczniowie klas pierwszych. W nowotomyskiej restauracji „Chmiel & Wiklina” wcielili się w rolę kucharzy i ….. każdy mógł samodzielnie przygotować włoski specjał, jakim jest PIZZA.
Najpierw jednak pierwszoklasiści dowiedzieli się, z jakich składników składa się ciasto i z czego zrobiony jest sos; poznali również kolejne etapy wykonania pizzy-samodzielnie ją przygotowując z ulubionymi dodatkami: szynką, kukurydzą  i pieczarkami. Następnie mogli zobaczyć, jak wygląda piec do wypiekania tego włoskiego dania, bowiem tu trafiły na 5 minut przygotowane wcześniej pizze. Po ich upieczeniu przyszedł czas na konsumpcję. Jak się okazało, nic nie smakuje lepiej, niż własnoręcznie przygotowane danie…. pycha!

O tym ze w szkole można czuć się jak w domu przekonali się uczniowie klas pierwszych z nowotomyskiej trójki. W piątkowe popołudnie wszyscy zaopatrzeni w śpiwory, karimaty i słodki prowiant, zjawili się w szkole, aby zdać swój pierwszy egzamin z nocowania poza domem. Pierwsza niespodzianka. przygotowana dla pierwszoklasistów - to gra terenowa na korytarzach szkolnych. Uczniowie chodząc ulicami, których nazwy były związane z przedmiotami szkolnymi, rozwiązywali zadania dotyczący różnych dziedzin edukacji. Po dotarciu do ulicy Szkolnej odnaleźli skarb, którym okazały się piłki plażowe, które przydadzą się podczas wakacyjnego odpoczynku. O godzinie 19.00 zjedliśmy pyszną kolacje. Później, pełni emocji kibicowaliśmy naszym piłkarzom w meczu Polska - Chile oraz oglądaliśmy film „Strażnicy marzeń”. Znalazł się również czas na między klasową integracje - wspólne rozmowy, zabawy itp. O godzinie 22.00 ogłoszona została cisza nocna. Po wieczornej toalecie oraz bajce czytanej przez wychowawców i kołysankach, poszliśmy spać.

4 czerwca uczniowie klas pierwszych świętowali Muzyczny Dzień Dziecka.
O godzinie 9.00 spotkaliśmy się wszyscy na korytarzu szkolnym gdzie nasze Panie złożyły nam życzenia i wręczyły upominki przygotowane przez Radę Rodziców. Następnie w naszych klasach Panie przygotowały dla nas muzyczne niespodzianki. O godzinie 10.00 wzięliśmy udział w Przeglądzie Piosenki Szkolnej „ Zaśpiewajmy wszyscy razem”. Każda z klas zaprezentowała dwie piosenki. Nasze występy przeplatane były wspólnymi zabawami przy muzyce. Po skończonych prezentacjach wszyscy otrzymaliśmy dyplomy i upominki ufundowane przez Radę Rodziców.
Zabawa była super.

Szkolny konkurs przyrodniczo-ekologiczny zorganizowany dla uczniów klas pierwszych był doskonałą okazją do sprawdzenia przez nich swojej wiedzy w tym właśnie zakresie. Do konkursu, którego celem było przede wszystkim rozwijanie zainteresowania przyrodą i ekologią, ale również rozwijanie idei zdrowej rywalizacji oraz umożliwienie wykazania się wiedzą i zdobycie sukcesu, przystąpiło 14 uczniów z klas pierwszych, którzy rozwiązywali test, zawierający zadania zamknięte.

 

Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła zdobyła certyfikat i tytuł „NOWOCZESNA EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA”.
W okresie od 6 listopada 2017 r. do 30 kwietnia 2018 r. Szkoła Podstawowa nr 3 im. Feliksa Szołdrskiego przystąpiła do Ogólnopolskiego Konkurs „Nowoczesna Edukacja Wczesnoszkolna” zorganizowanego przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie. Wzięcie udziału w konkursie podyktowane było chęcią uczestnictwa w nowej, innej formie promującej potencjał najmłodszych uczniów naszej szkoły

Celem konkursu było doskonalenie i usprawnienie procesu dydaktycznego oraz wszechstronny rozwój dzieci. Cel był realizowany w toku wykonywania zadań konkursowych ocenianych w skali 1-10.

W piątkowy poranek 19 maja uczniowie wszystkich klas pierwszych udali się do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu. Celem wizyty był udział w zajęciach pt. „Czytanie jest super”, zorganizowanych przez Panie bibliotekarki. Wykłady, w których braliśmy udział wytłumaczyły nam, dlaczego ważne jest czytanie. Ogromnym zaszczytem dla uczniów było pasowanie na czytelników MiPBP w Nowym Tomyślu. Mieliśmy również okazję zapoznać się z zasobami naszej biblioteki., ale także poznać podstawowe zasady, które obowiązują młodych czytelników MiPBP.

16 maja 2018 roku w Przyprostyni po raz piąty odbył się „Międzywojewódzki, międzyszkolny konkurs symulacji działalności gospodarczej”. Naszą szkole reprezentował czteroosobowy zespół uczniów z klasy 4 b - Maja Kukuła Emilia Bednarz, Jakub Łuczak i Miłosz Migoń.
Zadaniem zespołów w trakcie trwania konkursu było zdobycie największego zysku dla swojej firmy. Uczniowie starali się najtaniej kupić materiały w hurtowni, w ekspresowym tempie wyprodukować towar, a następnie sprzedać go z jak najwyższym zyskiem.
W końcowej rywalizacji zdobyliśmy 5 miejsce. Jesteśmy z siebie bardzo zadowoleni, ponieważ nasz udział był debiutem w tym konkursie, a także byliśmy najmłodszą drużyną.

Na zaproszenie uczniów klasy pierwszej i wychowawczyni Magdaleny Wartel uczniowie klasy III L wzięli udział we wspólnych zajęciach zatytułowanych "Z biegiem Wisły - wędrujemy po Polsce", będących częścią projektu "Kodowania na dywanie", a więc z wykorzystaniem nowych technologii w procesie nauczania. Wszyscy uczniowie z ogromnym zainteresowaniem  i zaangażowaniem podejmowali swoje zadania wykazując się pomysłowością, wiedzą i umiejętnościami, pomagając sobie i rozwiązując problemy.

Na zaproszenie Pani dyrektor Nowotomyskiego Ośrodka Kultury, grupa Szołderki z SP3, wystąpiła przed szeroką publicznością przedszkolną. Uczniowie zatańczyli, aby uatrakcyjnić festiwal. Grupa otrzymała gromkie brawa, torebkę słodkości oraz pyszny napój. Bardzo dziękujemy za zaproszenie i poczęstunek.

A4 Infociacho