Edukacja wczesnoszkolna

9 października klasa 1c zaprezentowała inscenizację wiersza "Na straganie" Jana Brzechwy. Przygotowano stroje, przystrojono salę lekcyjną i po wielu próbach mogliśmy pokazać nasze pierwsze aktorskie role w równoległych klasach pierwszych.

Co było najpierw "jajko czy kura?", jak zrobić "złote i gumowe jajo"?. Na te pytania klasa 1c znalazła odpowiedzi w trakcie lekcji eksperymentów. Oczywiście bardzo ważne są kulinarne zalety "jaj". Nasi mali kucharze zrobili sałatki, kanapki i pasty. Wszystko było smaczne i pięknie podane. Nie powstydziłby się "masterchef  junior".

W dniu 27 września nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego dla uczniów klas drugich pt. "Lato w obiektywie”. Do konkursu zgłosiło się siedmiu uczniów jeszcze w czerwcu. Wszyscy zostali zwycięzcami. Każdy uczeń otrzymał dyplom i nagrodę. W skład jury wchodzili wszyscy nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej. Tak przedstawiają się wyniki:

1 MIEJSCE zdobyli ex aequo uczniowie klasy 2 C: Jan Burdziński oraz Filip Wojcieszak

2 MIEJSCE uczennica klasy 2A: Patrycja Błażejczyk oraz uczennica klasy 2B- Malwina Kania

3 MIEJSCE uczennice klasy 2B: Joanna Kałek i Zuzanna Świątek oraz uczeń 2C- Kamil Kuster.

Dnia 25 września klasy 1a i 2b udały się do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej na pierwsze spotkanie z cyklu „Alfabet tradycji - Wielkopolska”. Spotkanie to dotyczyło Regionu Kozła. Przed dziećmi zaprezentowali się muzycy ludowi Kapeli Adama Kaisera, którzy przybliżyli wszystkim tradycje, muzykę i instrumenty naszego regionu. Był śpiew, taniec i humor. Z niecierpliwością czekamy na kolejne zaproszenie.

"Kropka" Petera H. Reynoldsa jako symbol stała się inspiracją i zapoczątkowała Międzynarodowy Dzień Kropki. Dzień ten obchodzony jest na całym świecie 15 września, jako święto kreatywności, talentu, odwagi w pokonywaniu trudności i dobrej zabawy. W naszej szkole klasy I i II edukacji wczesnoszkolnej obchodziły Dzień Kropki w piątek 14 września br. Świętowanie rozpoczęliśmy od obejrzenia filmiku o małej Vashti. Bohaterka przypomniała nam, że jesteśmy ważni, że należy wierzyć we własne siły i nie poddawać się zbyt szybko. W tym dniu nie zabrakło wspaniałej zabawy i oryginalnych strojów z kropką w roli głównej.

Jesienne skarby przyniesione w piątek 13 września do szkoły przez uczniów klasy 1c, zamieniły się w "warzywne stworki". Kolory i zapachy jesieni wypełniły salę, a twórcy postaci i ich rodzice podziwiali wystawę prac.

W piękny czwartkowy poranek 14 czerwca 2018r. uczniowie z klasy I a wraz z wychowawcą p. Magdaleną Wartel oraz p. Agnieszką Roj udali się na wycieczkę do Gniezna, Lednicy i Pobiedzisk w poszukiwaniu historycznych początków państwa polskiego.
Naszą przygodę rozpoczęliśmy w Gnieźnie, od spaceru po koronacyjnej katedrze polskich królów, gdzie mogliśmy podziwiać nie tylko jej piękno, ale także zobaczyć relikwiarz św. Wojciecha oraz zapoznać się z tragicznymi losami jego życia. Następnie udaliśmy się do Muzeum Początków Państwa Polskiego, gdzie wzięliśmy udział w niezwykłych warsztatach „Jak powstawał gród, czyli zbudujmy Gniezno”, podczas których tworzyliśmy makietę gnieźnieńskiego grodu- budowaliśmy modele chat mieszkalnych i bram oraz model katedry i palatium. W salach wystawowych oglądaliśmy eksponaty służące naszym przodkom do codziennego życia, a także insygnia królewskie.

Niesamowitą przygodę kulinarną przeżyli uczniowie klas pierwszych. W nowotomyskiej restauracji „Chmiel & Wiklina” wcielili się w rolę kucharzy i ….. każdy mógł samodzielnie przygotować włoski specjał, jakim jest PIZZA.
Najpierw jednak pierwszoklasiści dowiedzieli się, z jakich składników składa się ciasto i z czego zrobiony jest sos; poznali również kolejne etapy wykonania pizzy-samodzielnie ją przygotowując z ulubionymi dodatkami: szynką, kukurydzą  i pieczarkami. Następnie mogli zobaczyć, jak wygląda piec do wypiekania tego włoskiego dania, bowiem tu trafiły na 5 minut przygotowane wcześniej pizze. Po ich upieczeniu przyszedł czas na konsumpcję. Jak się okazało, nic nie smakuje lepiej, niż własnoręcznie przygotowane danie…. pycha!

O tym ze w szkole można czuć się jak w domu przekonali się uczniowie klas pierwszych z nowotomyskiej trójki. W piątkowe popołudnie wszyscy zaopatrzeni w śpiwory, karimaty i słodki prowiant, zjawili się w szkole, aby zdać swój pierwszy egzamin z nocowania poza domem. Pierwsza niespodzianka. przygotowana dla pierwszoklasistów - to gra terenowa na korytarzach szkolnych. Uczniowie chodząc ulicami, których nazwy były związane z przedmiotami szkolnymi, rozwiązywali zadania dotyczący różnych dziedzin edukacji. Po dotarciu do ulicy Szkolnej odnaleźli skarb, którym okazały się piłki plażowe, które przydadzą się podczas wakacyjnego odpoczynku. O godzinie 19.00 zjedliśmy pyszną kolacje. Później, pełni emocji kibicowaliśmy naszym piłkarzom w meczu Polska - Chile oraz oglądaliśmy film „Strażnicy marzeń”. Znalazł się również czas na między klasową integracje - wspólne rozmowy, zabawy itp. O godzinie 22.00 ogłoszona została cisza nocna. Po wieczornej toalecie oraz bajce czytanej przez wychowawców i kołysankach, poszliśmy spać.

4 czerwca uczniowie klas pierwszych świętowali Muzyczny Dzień Dziecka.
O godzinie 9.00 spotkaliśmy się wszyscy na korytarzu szkolnym gdzie nasze Panie złożyły nam życzenia i wręczyły upominki przygotowane przez Radę Rodziców. Następnie w naszych klasach Panie przygotowały dla nas muzyczne niespodzianki. O godzinie 10.00 wzięliśmy udział w Przeglądzie Piosenki Szkolnej „ Zaśpiewajmy wszyscy razem”. Każda z klas zaprezentowała dwie piosenki. Nasze występy przeplatane były wspólnymi zabawami przy muzyce. Po skończonych prezentacjach wszyscy otrzymaliśmy dyplomy i upominki ufundowane przez Radę Rodziców.
Zabawa była super.