Świetlica

Dnia 12 października, pierwszoklasiści zapisani do świetlicy szkolnej w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała” wzięli udział w pieszej wycieczce „Szlakiem historii” po Nowym Tomyślu.
Celem wycieczki było poznanie zabytków kultury regionalnej, dorobku historycznego oraz architektury i tradycji. Uczniowie pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich na palcu Niepodległości wspólnie złożyli wieniec pamięci, a oprócz tego mieli możliwość podziwiania największego na świecie kosza wiklinowego.

Dnia 10 października o godzinie 14.00 w świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie z Panem policjantem Mateuszem Dominikiem. W spotkaniu brali udział uczniowie klas pierwszych. Celem spotkania było podsumowanie udziału uczniów w programie „Akademia Bezpiecznego Puchatka”, który uczy bezpiecznych zachowań na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie.

Czym jest empatia i bezinteresowność? Co znaczy dobroczynność? Jak rozumieć pojęcie wolontariatu? W jaki sposób mogę pomóc innym? Czym są akcje charytatywne? – takie pytania zadawaliśmy sobie na zajęciach świetlicowych w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Okazją do takich rozważań stały się akcje poznańskiego Stowarzyszenia „Zupa na głównym”, które zajmuje się udzielaniem pomocy osobom potrzebującym i bezdomnym. Na moją propozycję wsparcia ich działań, odpowiedź dzieci była krótka: POMAGAMY!

Wychowanie plastyczne kształtuje i rozwija wrażliwość na piękno kształtów i barw.  Dzieci wykształcają swój talent i zdolności plastyczne w różnoraki sposób. Pobudzamy w nich wyobraźnię i inicjatywę twórczą. Kwietniowy okres w świetlicy klas pierwszych skoncentrowany był na tematyce wiosny, która już w pełni króluje za oknem. Przygotowaliśmy cały komplet dekoracji, które z zapałem były wykonane przez nasze Świetliki, a prace można obejrzeć na naszych gazetkach. Spotkać się tam można z motylami, kwiatami, żabkami, gąsienicami, bocianami… Każda z technik wykorzystywanych na zajęciach przyniosła wiele radości.

W marcu jak w garncu – rzecze polskie przysłowie. Jak w garncu było też w szkolnej świetlicy, w której wrzało od radosnej zabawy, kipiało od energii, wyobraźni i wesołego nastroju. W ruch poszły nożyczki, materiały, tasiemki, piórka, cekiny, koraliki, krepa, bibuła, farby, kolorowy papier i plastelina. Dzieci z ochotą sprostały wyzwaniu zaprojektowania swoich pierwszych w życiu autorskich strojów współczesnej kobiety i mężczyzny. Niejedna krawcowa mogłaby pozazdrościć pierwszakom pomysłów! Z okazji Dnia Kobiet wykonaliśmy laurki w formie malowanych farbami tulipanów, zaś zbliżające się Święta Wielkanocne stały się okazją do stworzenia pięknych ozdób. Pisanki, kartki świąteczne, czy wesołe kurczaki z talerzyków papierowych, to tylko niektóre z prac dzielnych „świetlików”.

W czwartek 22 marca rozstrzygnięto konkurs plastyczny na własnoręcznie wykonany stroik wielkanocny zorganizowany przez wychowawców świetlicy. Spośród prac zgłoszonych do konkursu komisja w składzie: p. Aleksandra Antoniewicz-Kaszczyńska, p. Hanna Sarbak, p. Dorota Parniewicz i p. Agnieszka Roj postanowiła nagrodzić następujące prace:
- w kategorii uczniów klas I oraz IV laureatami zostali:

I miejsce - Łukasz Kuster   4d
II miejsce - Kamil Kuster  1c
III miejsce - Julia Gawron  4e

Chyba każdy uczeń klasy pierwszej zastanawiał się kiedyś, jak to jest nocować w szkole...  Niektórzy mieli okazję sprawdzić to i przekonać się, jak wiele radości niesie z sobą i jak może być wesoło.
W nocy z piątku na sobotę 23-24 marca dla chętnych uczniów klas pierwszych uczęszczających do świetlicy szkolnej zostały zorganizowane w szkole Warsztaty Wielkanocne wraz z nocowaniem. Uczniowie pojawili się w szkole z karimatami, śpiworami, poduszkami i pidżamami. Naszą noc w szkole rozpoczęliśmy od zajęć, na których własnoręcznie wykonaliśmy koszyczki wielkanocne, do których włożyliśmy udekorowaną przez siebie pisankę i sianko. Po kolacji, z radością i euforią, dzieci przygotowały miejsca do spania. Z wielką starannością rozkładały śpiwory i układały poduszki.

Hasłem przewodnim lutowych zajęć świetlicowych były różne sposoby wykorzystania papieru w pracach plastycznych. Dzieci wykonały nie tylko bajkowe koperty, ale również walentynkowe serca z tektury falistej, czy piękne, kolorowe wydzieranki. Natomiast papierowe paski, kółka i inne proste elementy posłużyły nam do stworzenia kwiatowych dekoracji. Jak zwykle, uśmiechu i dobrej zabawy było co niemiara.

Kinga Walla

W styczniu świetlica szkolna zamieniła się w prawdziwą karnawałową pracownię. Podczas zajęć, dzieci z klas pierwszych zaprojektowały i wykonały piękne, kolorowe czapeczki z papieru. Zrobiliśmy również ciekawe maski i dekoracyjne talerzyki, wykorzystane podczas świetlicowego baliku. Nie zapomnieliśmy również o Dniu Babci i Dziadka. Z tej okazji dzieci wykonały pomysłowe laurki. Było wesoło, tanecznie i kreatywnie!

4 stycznia 2018 r. w świetlicy szkolnej odbyło się integracyjne spotkanie kolędowe, w którym wzięli udział pensjonariusze Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowym Tomyślu, uczniowie z klasy III L wraz z opiekunami, a także zespół Wiklinki. Koncertowi przysłuchiwali się zaproszeni goście — ksiądz proboszcz Andrzej Grabański i Pan Dyrektor Andrzej Wałęsa.