Świetlica

12 grudnia Świetliki z klasy Ic i Id wraz z rodzicami spotkali się po lekcjach, by wspólnie wykonać ozdoby bożonarodzeniowe. Prace na warsztatach  polegały na lukrowaniu pierniczków, szyciu choinek oraz wykonywaniu ozdób choinkowych. Większość materiałów została wcześniej przygotowana tak, aby rodzice z dziećmi sprawnie mogli zasiąść do wspólnej pracy. Na początku spotkania odczuwało się pewną nieśmiałość, jednak chwilę później inwencja twórcza i zaangażowanie wyzwoliły pozytywną energię i pomysłowość.

Świąteczne pierniczki to jeden z obowiązkowych elementów bożonarodzeniowych tradycji. Świetliki z klasy pierwszej doskonale sobie poradziły z tym zadaniem. Z dużym zaangażowaniem słodko pracowały i przyniosło Im to wiele radości. Każdy pierniczek był przez Nich potraktowany indywidualnie i na każdy miały projekt. Lukry, posypki najróżniejszego kształtu i koloru to nie wszystko. Liczy się serce, które włożyły w te zajęcia i bożonarodzeniowe przedsięwzięcie.

Zakończyliśmy ostatni etap konkursu. Tym razem trzeba było wykazać się znajomością stolic Europy i perfekcyjną umiejętnością wskazania ich na mapie. Oto podium:

I miejsce – Wiktor Raginia 6d

II miejsce – Adam Szuwalski 6a

III miejsce – Jakub Tarka 8a

Ogłoszenie wyników w najbliższym czasie

Dziękujemy za kilka tygodni wspólnej zabawy!

W piątek 6 grudnia dzieci z grupy pomarańczowej gościły pana Kazimierza Kucza z nowotomyskiej Piekarni i Spiżarni, który z okazji Mikołajek przygotował dla Świetlików mini wykład na temat "Prawdy i mity o chlebie". Pierwszaki miały niepowtarzalną okazję, by usłyszeć wiele ciekawych rzeczy z ust prawdziwego znawcy, w którego rodzinie tradycja wypiekania zdrowego, ekologicznego pieczywa pielęgnowana jest od pokoleń.

Wzorem poprzedniego roku, Świetliki z grupy pomarańczowej wzięły udział w ogólnopolskiej akcji pod nazwą Marzycielska Poczta. Idea tego przedsięwzięcia jest bardzo szlachetna - polega na przygotowaniu jak największej ilości kartek z pozdrowieniami, laurek, życzeń, rysunków, które w okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia zostaną rozesłane do chorych dzieci z całej Polski. Honorowy patronat nad akcją objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Listopad  w świetlicy szkolnej minął jak zawsze na twórczych zajęciach. Mówiliśmy między innymi o tradycji obchodów Wszystkich Świętych. Dzieci wykazały się dużą znajomością zasad zachowania w miejscach pamięci. Listopad to także obchody Dnia Niepodległości. Skupiliśmy się na budowaniu postawy patriotycznej, dzieci poznały pieśni patriotyczne, które wprowadziły nas w nastrój zadumy i refleksji nad znaczeniem słów takich jak ojczyzna, niepodległość, honor.

W czwartek 28 i piątek 29 listopada Świetliki wzięły udział w zabawach andrzejkowych. Na początku każda wychowawczyni grupy odbyła z dziećmi rozmowy na temat zwyczajów i tradycji andrzejkowych, czym są wróżby i jak należy je traktować. Uczestnicy zabaw spróbowali swoich sił w rzucaniu monetami do miski, czy kręceniu butelką na kolorowej planszy.

Jakub Tarka, Wiktor Raginia, Wiktor Duplaga – nazwiska, które powtarzają się w naszych „newsach” z kolejnych etapów konkursu. To nasze podium ekspertów od wielkich miast świata, w kolejności zajętych miejsc. Punkty zdobyte w poszczególnych częściach konkursu zostaną zsumowane i wyłonią się zwycięzcy. Ci, którzy śledzą nasze notki wiedzą, że zabawa nasza trwa od kilku tygodni. Trzeba przyznać, że rywalizacja jest zacięta, a sytuacja punktowa „jest dynamiczna”. Uczestnicy wykazują się wielką wiedzą – na miarę wielkości świata.

Jesteśmy na półmetku konkursu. III etap okazał się trudny. Znajomość wielkich rzek na całym świecie i rozpoznanie ich na mapie to spore wyzwanie. Aplikacja w IPadzie, którą wykorzystujemy wymaga precyzji i bardzo łatwo popełnić błąd – wiele rzek wygląda podobnie na mapie. Aby stanąć na podium każdego etapu trzeba uzyskać minimum 50% punktów. Tym razem osiągnęli to:
I miejsce – Jakub Tarka
II miejsce – Maciej Myszczyszyn i Wiktor Raginia

Dnia 27.11.2019r. dzieci z grupy niebieskiej uczestniczyły w spotkaniu z panią Marysią z pracowni krawieckiej "Szpulka". Celem zajęć było wspólne wykonanie skarpet Mikołajkowych. Dzieci poradziły sobie z szyciem bardzo dobrze i wykonały śliczne skarpety, które teraz będą czekały na prezenty od św. Mikołaja. Wizyta Pani krawcowej okazała się dla dzieci niezwykle wartościowym wydarzeniem oraz wspaniałą przygodą. Zajęcia z szycia uczą dzieci cierpliwości i odpowiedzialności oraz znakomicie wyciszają.