Okres jesienno-zimowy to w świetlicy szkolnej czas organizacji wielu ważnych, ciekawych zajęć dla naszych podopiecznych. Tak było i tym razem. Dzieci chłonęły wiedzę związaną z Narodowym Dniem Niepodległości, z chęcią rozwiązywały rebusy, śpiewały Hymn Polski, a także tworzyły różne prace plastyczne na gazetki klasowe, aby uczcić ten dzień.

Od kilku już lat, każdej jesieni najmłodsze Świetliki dołączają do akcji pod nazwą Tydzień Uczniowskiej SuperMocy. Ważna i potrzeba jest idea przyświecająca wydarzeniu – zastanowienie się nad własnym potencjałem, zasobem mocnych stron oraz rozwijaniem talentów, które każdy uczeń powinien wykorzystywać nie tylko w szkole i nauce, ale przede wszystkim w codziennym życiu.

Jak co roku w październiku, Świetliki wzięły udział w zajęciach umuzykalniających, którymi uczciły Międzynarodowe Święto Muzyki. To już tradycja w grupie najmłodszych dzieci. Co roku poznajemy nowe instrumenty muzyczne lub tworzymy własne z przedmiotów codziennego użytku. Uczymy się rozpoznawać dźwięki w otoczeniu, wyrażać emocje za pomocą muzyki, odwzorowywać je w pracach plastycznych pod wpływem słuchanych dźwięków etc.

Za nami piękny, kolorowy prawdziwie jesienny październik. W pogodzie jak przystało na tę porę roku mieliśmy wszystko od prawdziwie letnich temperatur na początku miesiąca, poprzez piękną kolorową jesień, aż po deszcze i pluchę. Dzieci w świetlicy nie próżnowały - gdy było pięknie na dworze, to staraliśmy się każdą wolną chwilę spędzić na świeżym powietrzu, a gdy za oknem deszcz i szaruga jesienna, wtedy poprawialiśmy sobie humory zabawą i najróżniejszymi działaniami świetlicowymi. 

Z wielką radością powitaliśmy nasze kochane Świetliki w szkole. Wrzesień przebiegł w dużej mierze pod hasłem integracji. W wielu grupach dzieci tworzyły z wychowawcami różnorodne kontrakty i listy reguł, które zobowiązały się przez cały kolejny rok przestrzegać. Podpisywały je swoimi imionami, przykładały swoje malowane palce lub odbijały wielobarwne dłonie. Integrowały się, tworząc duży plakat "Świetliczaki to my"

We wtorek 05 września, tuż po rozpoczęciu nowego roku szkolnego, mieliśmy okazję poznać naszą szkołę trochę bardziej od wewnątrz. Dzięki uprzejmości i sympatii pań kucharek udało nam się zwiedzić całe zaplecze kuchenne. Do tej pory garnek o objętości 25 litrów wydawał nam się duży, aż tu nagle okazało się, że w szkolnej kuchni są naprawdę wielkie gary. Kotły do gotowania zupy, które nam pokazano, mieszczą 150 litrów, a patelnie potrafią smażyć 20 naleśników jednocześnie.

We wtorek 20 czerwca Świetliki z klasy 1e wzięły udział w ogólnopolskiej akcji Dzień Pustej Klasy. Ideą święta edukacji w naturze jest spędzenie czasu zajęć poza murami szkoły, by cieszyć się obcowaniem z przyrodą i bawić na świeżym powietrzu.

Uczniowie klasy 1b/a uczęszczający do świetlicy  w roku szkolnym 2022/2023 brali udział  w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym o nazwie: „Kreatywne Prace Plastyczne”. Projekt realizowany był od września 2022 do maja 2023 roku.  

Tego roku, w maju było niewiele słonecznych i ciepłych dni zachęcających do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Nie oznacza to jednak, że nasze Świetlicki się nudziły! Poszczególne grupy podejmowały bardzo zróżnicowana tematykę zajęć, ale wydarzeniami, które miały miejsce we wszystkich grupach, w całej naszej świetlicy było świętowanie dnia Pierwszego, Drugiego i Trzeciego maja oraz przygotowania do Dnia Mamy i Taty.

Uczniowie klasy Ia i klasy Ib uczęszczający do świetlicy szkolnej brali udział od września do maja w Ogólnopolskim Programie „ Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Zajęcia, które odbyły się w ramach tego programu, miały na celu poprawienie bezpieczeństwa uczniów w trzech obszarach aktywności: w szkole, w domu i w drodze do szkoły, a także, w czasie zabawy i korzystania z Internetu.

Świetliki z klasy 1 e przez cały rok szkolny realizowały projekt edukacyjny pod nazwą Świetliczaki na tropie kolorów świata. Głównym celem działań było uwrażliwienie dzieci na piękno otaczającego świata oraz potrzebę ochrony przyrody. Mierząc się z kolejnymi zadaniami, Świetliki „zwiedzały” poszczególne kontynenty, poznawały ich kulturę, sztukę, tradycje i zwyczaje.

W bieżącym roku szkolnym Świetliki z klasy 1 e uczestniczyły w dwóch cyklach zajęć odbywających się w ramach kampanii prowadzonej przez Polską Akcję Humanitarną. Obydwa projekty skierowane były do najmłodszych uczniów szkół podstawowych po to, by już na początku edukacji zapoznawać dzieci z wartościami, takimi jak szacunek, solidarność i otwartość oraz kształtować postawy, które pomogą nam w przyszłości uczynić świat bardziej sprawiedliwym.

Świetliki z klasy 1 e przez cały rok szkolny biorą udział w akcji Zdrowo i Sportowo, której celem jest aktywizacja ruchowa oraz utrwalanie zdrowych nawyków żywieniowych. Jako uzupełnienie różnych działań podejmowanych w szkole, zorganizowaliśmy akcję rodzinną, w której wzięli też udział rodzice, rodzeństwo i bliscy Świetlików.

Każdego roku 2 kwietnia Cała Polska Czyta Dzieciom. Czytaliśmy i my! W taki przyjemny sposób celebrowaliśmy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Pierwsze dni kwietnia upłynęły na przygotowaniach do Świąt Wielkanocnych - rozmawialiśmy o tradycjach, wykonywaliśmy dekoracje, plakaty i kartki świąteczne, które ozdobiły sale szkolne.

Marzec to miesiąc, w którym szczególnie często myśleliśmy o pięknej i długo wyczekiwanej przez wszystkich wiośnie. Właśnie ta pora roku inspirowała nas do różnego rodzaju aktywności. W pogodne dni oddawaliśmy się radosnym grom i zabawom sportowym na boisku szkolnym. Przyjście nowej pory roku stało się doskonałą okazją do tego, by uzmysłowić sobie, jak wielkie bogactwo niesie za sobą budząca się do życia przyroda.