Świetlica

W piątek 14 czerwca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pustej Klasy. Świetliki z klas IIa i IIc aktywnie włączyły się w obchody tego dnia, opuszczając mury szkoły i wyruszając w teren. To już czwarta edycja święta, lecz pierwsza z naszym udziałem. Ideą Dnia Pustej Klasy jest zachęcenie nauczycieli, by w tym jednym dniu w roku szkolnym spędzili czas z uczniami poza szkołą, organizując różne formy zajęć edukacyjnych, integracyjnych, czy po prostu relaksacyjnych – ważne, aby były to zajęcia w terenie.

Malowanie jest jedną z tych technik plastycznych, które dzieci lubią najbardziej. Nie tylko rozwija wyobraźnię i pozwala na ekspresję twórczą, ale też dzięki różnym wariacjom, związanym z doborem materiałów, podkładów, akcesoriów i farb, stanowi za każdym razem niezapomnianą przygodę. Bowiem malować można nie tylko farbą plakatową i niekoniecznie na papierze, o czym przekonały się Świetliki z klas Iia i Iic w minionych miesiącach.

Nockę z 7 na 8 czerwca 2019r. grupa uczniów z klas  1a i b oraz 2a,b i c uczęszczających do świetlicy szkolnej, spędziła w szkole pod opieką wychowawców p. Agnieszki Roj i p. Doroty Parniewicz. Sam fakt nocowania w szkole był dla dzieci wielkim przeżyciem, lecz nie na tym atrakcje się kończyły. Po  przybyciu do szkoły z pełnym ekwipunkiem biwakowicza (karimaty, śpiwory, koce, latarki itp.) na godz. 18:00 i pożegnaniu się z rodzicami, dzieci pod opieką opiekunów spędziły czas na boisku szkolnym bawiąc się wesoło na świeżym powietrzu.

W ciągu minionych kilku miesięcy dzieci z klas IIa i IIc uczęszczające do świetlicy szkolnej brały udział w zajęciach poświęconych dobrym manierom i odpowiedniemu zachowaniu w różnych sytuacjach. Pracowaliśmy m. in. w oparciu o książkę Joanny Krzyżanek "Dobre maniery czyli savoir - vivre dla dzieci", która w 22 opowieściach w jasny i przystępny sposób opisuje poszczególne zagadnienia.

W ramach tego święta oraz  trwającej nieprzerwanie od 2001 roku kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”,  nasza grupa świetlicowa została zaproszona do Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Nowym Tomyślu, w dniu 7 czerwca br. Uczniowie klas pierwszych wysłuchali i obejrzeli bajkę „Brzydkie kaczątko” według Hansa Christiana Andersena. Dzieci uczestniczyły też w warsztatach, na których nauczyły się robić zakładki do książek.

W dniu 3 czerwca br. uczniowie klas pierwszych i drugich uczęszczający do świetlicy szkolnej wzięli udział w Świetlicowej Olimpiadzie Sportowej zorganizowanej przez Szkołę Podstawową nr 2 w Nowym Tomyślu. W olimpiadzie brały udział również pozostałe Szkoły Podstawowe znajdujące na na terenie Nowego Tomyśla. Uczestnicy z klas I-III mieli okazję wykazać się w następujących konkurencjach: strzelanie piłką do bramki, skoki na lince, biegi, kozłowanie piłką do koszykówki, skoki na skakance na czas, rzut woreczkiem oraz rzut kaloszem za siebie.

W środę 5 czerwca Świetliki z klas IIa i IIc wraz z panią Kingą Walla i panią Iwoną Olichwier wybrały się do Biesiadniaka w Przyłęku. Była to piesza wycieczka rekreacyjna z okazji Dnia Dziecka. Mimo wysokiej temperatury towarzyszyły nam wspaniałe humory. Na miejscu zorganizowaliśmy ognisko z pieczeniem kiełbasek, gry z piłką i inne zabawy ruchowe, a siedząc w kręgu wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę „Wszystkie dzieci nasze są”. Zabawa i relaks w miejscu pełnym zieleni okazał się wspaniałym odpoczynkiem od panujących upałów.

We wtorek 4 czerwca dzieci z klas IIa i IIc, uczęszczające do świetlicy szkolnej, wybrały się do Straży Pożarnej. Na miejscu czekali na nas strażacy, którzy pokazali dzieciom wozy strażackie, sprzęt gaśniczy oraz narzędzia do różnych zadań specjalnych. W trakcie naszej wizyty mieliśmy okazję usłyszeć prawdziwy alarm oraz obserwować przygotowania strażaków do wyjazdu. Okazało się, że było to wezwanie do pożaru auta. Byliśmy pod wielkim wrażeniem szybkości, z jaką strażacy zareagowali na zgłoszenie, a kiedy rozległ się sygnał i wóz wyruszył w drogę, zrozumieliśmy jak bardzo odpowiedzialna i ważna jest to praca.

W piątek 24 maja, dzieci z klas IIa i IIc, uczęszczające do świetlicy szkolnej, wzięły udział w wyjątkowych warsztatach, stanowiących jednocześnie zwieńczenie tygodnia ekologicznego. Z pomocą pani instruktor Świetliki stworzyły piękne, żywe ozdoby zamknięte w wielkich słoikach – swój własny fragment lasu.

Uczniowie z klas pierwszych i drugich uczęszczający do świetlicy szkolnej w dniu 22 maja 2019r. brali udział w warsztatach edukacyjno-kulinarnych zatytułowanych „Od ziarenka do pizzerki”. Zajęcia poprowadziła pani Beata Bukowiecka dietetyk i edukator żywienia oraz autorka książki pt. Dylematy mamy i taty w kuchni. Nasz gość przyjechał specjalnie na nasze zaproszenie, aby przybliżyć uczniom zdrową kuchnię. Młodzi kucharze mieli okazję mielić ziarna zbóż na mąkę, w maselnicach wyrabiać masło, a następnie komponować warzywne pizzerki.