Świetlica

Wzorem ubiegłego roku, dzieci z klas IIa i IIc, uczęszczające do świetlicy szkolnej, zaangażowały się w pomoc dla poznańskiego wolontariatu. Stowarzyszenie "Zupa na Głównym", które przez cały rok, w każdą sobotę na Dworcu Głównym w Poznaniu rozdaje żywność ubogim i potrzebującym, otrzyma od naszych drugoklasistów 100 własnoręcznie przygotowanych, kolorowych kartek wielkanocnych z życzeniami dla swoich  podopiecznych.

Uczniowie klas pierwszych uczęszczający do świetlicy szkolnej, wzięli udział w IV Międzyszkolnym Świetlicowym Konkursie Plastycznym na najpiękniejszą kartkę wielkanocną, który zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 2 w Nowym Tomyślu.
Celem konkursu było rozwijanie wyobraźni plastycznej dzieci, popularyzacja plastycznej twórczości dzieci oraz kultywowanie tradycji świąt wielkanocnych. Z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie wyników, które odbędzie się 13 kwietnia 2019r. oraz życzymy uczniom powodzenia i wielu sukcesów.

Kwiecień to miesiąc, w którym obchodzimy Dzień Florysty. Z tej okazji zaprosiliśmy na zajęcia świetlicowe panią florystkę, Gabryelę Beyga, z nowotomyskiej kwiaciarni Azalia, która poprowadziła dla dzieci warsztaty florystyczne. Były to kolejne zajęcia z cyklu spotkań związanych z poznawaniem różnych zawodów. Dzięki praktycznej formie zajęć, dzieci zobaczyły na czym polega sztuka układania kwiatowych bukietów. Miały również okazję wykonać samodzielnie piękne wiosenne kompozycje z żonkili, bukszpanu, bazi, mchu i kolorowych dekoracji.

Od dwóch tygodni w świetlicy szkolnej trwają intensywne przygotowania do Wielkanocnego Kiermaszu Rękodzieła. Uczniowie klas pierwszych i drugich przy wsparciu wychowawców z wielkim zapałem, zaangażowaniem i cierpliwością tworzą piękne pisanki oraz wiele innych ciekawych ozdób wielkanocnych. Rodzice uczniów również włączyli się do pomocy w przygotowaniu kiermaszu przynosząc oryginalne stroiki wielkanocne oraz ozdoby wykonane z filcu i na szydełku. Podziwiać oraz nabyć prace dzieci będzie można od 1 kwietnia 2019 r. podczas trwającego w naszej szkole kiermaszu, który odbędzie się na parterze oraz pierwszym piętrze naszej szkoły. Całkowity dochód ze sprzedaży przeznaczony będzie na potrzeby świetlicy szkolnej.

Serdecznie zapraszamy !!! wychowawcy świetlicy

W piątek 22 marca dzieci z klas IIa i IIc, uczęszczające do świetlicy szkolnej, wzięły udział w niecodziennych i bardzo inspirujących zajęciach, prowadzonych przez panią fotograf Hannę Fertig z nowotomyskiego studia Foto Gabi. Pani Hanna, dzięki swojej pozytywnej energii od razu zaskarbiła sobie sympatię Świetlików, które chętnie zadawały pytania i wypowiadały się na poruszane tematy.

Dzieci z klas drugich, uczęszczające do świetlicy szkolnej, wzięły udział w konkursie na projekt okładki książki „Harry Potter”. Spośród 22 prac konkursowych, wychowawczynie świetlicy Kinga Walla i Dorota Parniewicz, wyłoniły cztery projekty, które wyróżniały się pomysłowością, estetyką wykonania oraz wkładem pracy. Upominki za wyróżnione prace zdobyli: Norbert Bręk, Oskar Lisek, Lilianna Kędzia oraz Malwina Kania. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodkości. Serdecznie gratulujemy!

Dzieci z klas IIa i IIc, uczęszczające do świetlicy szkolnej, rozpoczęły realizację działań objętych programem „Mały Rolnik”, który stanowi inicjatywę Komisji Europejskiej ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich. Do zainteresowanych szkół w całej Europie rozesłane zostały specjalne zestawy ogrodnicze „Mały Rolnik”, które znakomicie nadają się do pokazania dzieciom w każdym wieku, na czym polega uprawa roślin. Na zestaw składa się worek z geowłókniny, opakowanie kompostu oraz trzy rodzaje nasion ogrodniczych. Zasadzenie rzodkiewki, szpinaku i szczypiorku stało się dla naszych drugoklasistów wyzwaniem, które przyniosło wiele emocji. Te praktyczne zajęcia stanowiły okazję, by zainteresować uczniów ważnymi tematami, takimi jak bezpieczeństwo żywności, zrównoważony rozwój środowiska, kwestie żywienia etc.

W dniach od 11 do 18 marca 2019 roku, w sali 127 Szkoly Podstawowej nr 3 w Nowym Tomyślu, odbywa się wystawka książek pod hasłem ”Rozwijanie kreatywności i samodzielności u dzieci". Polecamy praktyczne poradniki, które - mamy nadzieję - pomogą zainspirować rodziców do skutecznych działań wychowawczych, pobudzą do refleksji, udzielą potrzebnych wskazówek. Książki, które przygotowała dla nas Pani Aneta Przygodzka pochodzą ze zbiorów Filii Biblioteki Pedagogicznej w Nowym Tomyślu.

Uczniowie z klas pierwszych uczestniczący w zajęciach świetlicowych, wzięli udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym pt. „Pomidorek czy szczypiorek – magiczny świat wierszy Jana Brzechwy". Celem konkursu była popularyzacja czytelnictwa wśród uczniów, promowanie autorów literatury polskiej, podniesienie poziomu czytelnictwa, rozwój umiejętności plastycznych wśród dzieci, a także promocja świetlic szkolnych. Tematem przewodnim prac były ilustracje do jednego lub wielu wierszy Jana Brzechwy.

W środę 6 marca 2019 r. (na zaproszenie pani Magdaleny Plury) odwiedziła naszą świetlicę szkolną  pani Aneta Przygodzka, która jest bibliotekarką w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej w Nowym Tomyślu. Dzięki naszemu spotkaniu dzieci miały okazję poznać legendę „O założeniu Poznania” autorstwa p. Małgorzaty Swędrowskiej  znakomitej pisarki, która oprócz legend napisała też wiele ciekawych bajek dla dzieci. Wysłuchana opowieść w formie teatrzyku  Kamishibai, stała się inspiracją do wykonania przez uczniów ładnych i ciekawych prac plastycznych.