Świetlica

W piątek 7 grudnia o godzinie 17 w świetlicy szkolnej odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu Czytanie łączy pokolenia. Dzieci wraz z rodzicami przeczytały piękną baśń Hansa Christiana Andersena „Królowa Śniegu”, a wspólną lekturę osładzały przybyłym gościom domowe wypieki i inne słodkości. Przy blasku świec, w rodzinnej atmosferze i świątecznym wystroju wspólnie uznaliśmy, że czas spędzony z książką, jest zawsze wyjątkowy, wszak „kto czyta, żyje wielokrotnie”.

W minionym miesiącu Świetliki z klas IIA i IIC zamieniły się w małych naukowców. Na zajęciach świetlicowych było kolorowo, pachnąco i inspirująco, a wszystko to za sprawą ciekawych doświadczeń, dzięki którym dzieci mogły poczuć się jak w prawdziwym laboratorium. W ruch poszła soda, olej, ocet, mąka, barwniki spożywcze, aromaty, najróżniejsze płyny, kremy i balsamy. Te sensoryczne przygody sprawiły nam wiele radości i rozbudziły wyobraźnię.

Kolejnym zadaniem, jakie Świetliki z klas IIA i IIC wykonały w ramach projektu „Piękna Nasza Polska Cała”, było przedstawienie za pomocą różnych technik plastycznych swojej wizji Małej Ojczyzny, czyli naszego rodzinnego Nowego Tomyśla.
Zadanie przybrało formę konkursu dla dzieci wraz z rodzicami, a upominki dla uczestników ufundowali właściciele sklepu Cypisek, którym raz jeszcze bardzo dziękuję za wsparcie i okazaną serdeczność.

O tym, jak ważna dla zdrowia dziecka jest zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna, przekonali się uczniowie klas IIA i IIC, uczęszczający do szkolnej świetlicy. Dzieci od początku roku szkolnego zdobywały wiedzę na temat znaczenia witamin i minerałów w codziennej diecie, a także zapoznały się z ważnymi informacjami na temat wpływu aktywności fizycznej na samopoczucie i zdrowy rozwój.

W środę 7 listopada drugoklasiści uczęszczający do świetlicy szkolnej wykonali kolejne zadanie w ramach realizacji projektu Piękna Nasza Polska Cała. Zorganizowaliśmy Dzień Mody Patriotycznej, który rozpoczął się od rozmowy na temat znaczenia naszych barw narodowych. Następnie dzieci, ubrane w biało-czerwone stroje wzięły udział w grupowym pokazie mody patriotycznej, który odbył się w pełnym poszanowaniu narodowych symboli.

W bieżącym roku szkolnym odbyła się pierwsza edycja konkursu plastyczno-technicznego na najpiękniejszy Kapelusz Pani Jesieni, adresowana do uczniów klas IV-VIII. Do świetlicy szkolnej dostarczono 13 prac konkursowych, które zachwyciły pomysłowością, ogromem pracy włożonej w ich wykonanie oraz pięknymi, jesiennymi barwami. Kapelusze zostały przyozdobione naturalnymi darami lasu, jak szyszki, kasztany, żołędzie, jarzębina, liście, czy mech. Każda praca konkursowa ukazała indywidualność oraz wyobraźnię autora.
Kapelusze w różnych kształtach i rozmiarach oceniła komisja konkursowa w składzie: p. Aleksandra Antoniewicz-Kaszczyńska, p. Ewa Maria Piątas, p. Kinga Walla, p. Dorota Parniewicz oraz p. Magdalena Plura.

Szkoła w dniu 30 października wykonała kolejne zadanie z Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „ Piękna Nasza Polska Cała”. Uczniowie ze świetlicy szkolnej z klas pierwszych zasadziły na terenie szkoły drzewko pamięci jako symbol życia i wolności. Drzewko będziemy podlewać i obserwować jak rośnie.

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, uczniowie klas IIA i IIC, uczęszczający do świetlicy szkolnej, zaangażowali się w niezwykłą akcję. Wymiana pocztówkowa to świetna zabawa dla dzieci żyjących w czasach, w których jesteśmy osaczeni przez portale społecznościowe, dzięki którym możemy skontaktować się z ludźmi na całym świecie za pomocą zaledwie kilku przycisków. W dobie komputerów i Internetu coraz bardziej zanika zwyczaj porozumiewania się w tradycyjny sposób. Wysyłanie pocztówek i listów należy do rzadkości - szczególnie wśród młodszego pokolenia - a poczta stała się miejscem obcym.

Tradycyjnie już w naszej szkole miała miejsce kolejna odsłona konkursu plastycznego na stroik okazjonalny. Jako, że jesień w pełni -  tematem pracy był oczywiście stroik jesienny. Nasi szkolni artyści nie zawiedli, a owocem ich pracy jest kilkadziesiąt pięknych stroików, które stanowią  dekorację  naszych szkolnych gabinetów. Konkurs został zorganizowany przez  wychowawców świetlicy.
Spośród prac zgłoszonych do konkursu, komisja w składzie: p. Aleksandra Antoniewicz-Kaszczyńska, p. Kinga Walla, p. Dorota Parniewicz i p. Magda Plura postanowiła nagrodzić następujące prace:

Dnia 12 października, pierwszoklasiści zapisani do świetlicy szkolnej w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała” wzięli udział w pieszej wycieczce „Szlakiem historii” po Nowym Tomyślu.
Celem wycieczki było poznanie zabytków kultury regionalnej, dorobku historycznego oraz architektury i tradycji. Uczniowie pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich na palcu Niepodległości wspólnie złożyli wieniec pamięci, a oprócz tego mieli możliwość podziwiania największego na świecie kosza wiklinowego.