Uczniowie klasy 1b/a uczęszczający do świetlicy  w roku szkolnym 2022/2023 brali udział  w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym o nazwie: „Kreatywne Prace Plastyczne”. Projekt realizowany był od września 2022 do maja 2023 roku.  

Tego roku, w maju było niewiele słonecznych i ciepłych dni zachęcających do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Nie oznacza to jednak, że nasze Świetlicki się nudziły! Poszczególne grupy podejmowały bardzo zróżnicowana tematykę zajęć, ale wydarzeniami, które miały miejsce we wszystkich grupach, w całej naszej świetlicy było świętowanie dnia Pierwszego, Drugiego i Trzeciego maja oraz przygotowania do Dnia Mamy i Taty.

Uczniowie klasy Ia i klasy Ib uczęszczający do świetlicy szkolnej brali udział od września do maja w Ogólnopolskim Programie „ Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Zajęcia, które odbyły się w ramach tego programu, miały na celu poprawienie bezpieczeństwa uczniów w trzech obszarach aktywności: w szkole, w domu i w drodze do szkoły, a także, w czasie zabawy i korzystania z Internetu.

Świetliki z klasy 1 e przez cały rok szkolny realizowały projekt edukacyjny pod nazwą Świetliczaki na tropie kolorów świata. Głównym celem działań było uwrażliwienie dzieci na piękno otaczającego świata oraz potrzebę ochrony przyrody. Mierząc się z kolejnymi zadaniami, Świetliki „zwiedzały” poszczególne kontynenty, poznawały ich kulturę, sztukę, tradycje i zwyczaje.

W bieżącym roku szkolnym Świetliki z klasy 1 e uczestniczyły w dwóch cyklach zajęć odbywających się w ramach kampanii prowadzonej przez Polską Akcję Humanitarną. Obydwa projekty skierowane były do najmłodszych uczniów szkół podstawowych po to, by już na początku edukacji zapoznawać dzieci z wartościami, takimi jak szacunek, solidarność i otwartość oraz kształtować postawy, które pomogą nam w przyszłości uczynić świat bardziej sprawiedliwym.

Świetliki z klasy 1 e przez cały rok szkolny biorą udział w akcji Zdrowo i Sportowo, której celem jest aktywizacja ruchowa oraz utrwalanie zdrowych nawyków żywieniowych. Jako uzupełnienie różnych działań podejmowanych w szkole, zorganizowaliśmy akcję rodzinną, w której wzięli też udział rodzice, rodzeństwo i bliscy Świetlików.

Każdego roku 2 kwietnia Cała Polska Czyta Dzieciom. Czytaliśmy i my! W taki przyjemny sposób celebrowaliśmy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Pierwsze dni kwietnia upłynęły na przygotowaniach do Świąt Wielkanocnych - rozmawialiśmy o tradycjach, wykonywaliśmy dekoracje, plakaty i kartki świąteczne, które ozdobiły sale szkolne.

Marzec to miesiąc, w którym szczególnie często myśleliśmy o pięknej i długo wyczekiwanej przez wszystkich wiośnie. Właśnie ta pora roku inspirowała nas do różnego rodzaju aktywności. W pogodne dni oddawaliśmy się radosnym grom i zabawom sportowym na boisku szkolnym. Przyjście nowej pory roku stało się doskonałą okazją do tego, by uzmysłowić sobie, jak wielkie bogactwo niesie za sobą budząca się do życia przyroda.

Świetliki z klasy 1e włączyły się w obchody Światowego Dnia Wody, który przypada 23 marca. Z tej okazji wzięliśmy udział w kampanii Polskiej Akcji Humanitarnej, która przygotowała wiele ciekawych materiałów edukacyjnych dla dzieci w różnym wieku.

Świetliki z klasy 1e od początku roku szkolnego realizują cykl spotkań z książką, których celem jest wzbudzanie zainteresowania czytelnictwem. Dzieci utrwalają znajomość poznawanych liter oraz doskonalą umiejętność czytania podczas wspólnej lektury na forum grupy. Kontakt z literaturą dziecięcą dostarcza emocji i przeżyć, o których rozmawiamy analizując zachowania poznanych bohaterów, czy sytuacje, w których się znaleźli.

Miesiąc luty to czas powrotu do szkoły po feriach zimowych. Uczniowie wrócili wypoczęci i pełni energii, więc chętnie angażowali się w nowe zadania. Obchodziliśmy z dziećmi Światowy Dzień Kota, rozmawialiśmy o ich domowych zwierzętach, każdy mógł się wypowiedzieć o zwyczajach i śmiesznych zachowaniach swoich pupili. Dzieci wykazały się świetną inwencją twórczą, malowały piękne portrety, tworzyły z różnych materiałów swoje koty.

W środę 22 lutego 250 uczniów edukacji wczesnoszkolnej, uczęszczających do naszej świetlicy, miało okazję wziąć udział w nietypowych zajęciach: z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu obejrzeliśmy spektakl online, który podejmował temat bezpiecznego i świadomego korzystania z Internetu.

Pierwsze dni stycznia okazały się świetnym sposobem spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Dzieci bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyły w proponowanych zabawach. Nowy Rok przywitały wykonując fajerwerki farbami za pomocą papierowych rolek.

Świetliki z klasy 1e obchodziły w tym roku swój pierwszy szkolny dzień Kubusia Puchatka. Z tej okazji przez kilka dni czekało na nich wiele atrakcji. Rozpoczęliśmy od wspólnej lektury fragmentów książki "Kubuś Puchatek", poznając głównego bohatera książki oraz jego przyjaciół. W ten sposób ćwiczyliśmy również umiejętność głośnego, wyraźnego czytania na forum grupy.

Świetliki z klasy 1e od początku roku szkolnego biorą udział w zajęciach o tematyce prozdrowotnej. Począwszy od obchodzonego w połowie września Tygodnia Zrównoważonej Mobilności, podczas zajęć świetlicowych pojawiali się wyjątkowi gości.