Świetlica

W środę 9 października sala świetlicowa grupy pomarańczowej zamieniła się w istne laboratorium. Dzięki prostym eksperymentom i doświadczeniom, które wykonaliśmy, dzieci miały okazję obserwować ciekawe efekty wizualne zachodzących reakcji. Poznały też właściwości i zastosowanie wielu produktów spożywczych, których używaliśmy: octu, sody, oleju, mąki, mleka, barwników, soli etc. Zajęcia przyniosły nam wiele radości i emocji - momentami było naprawdę wybuchowo! Udało nam się między innymi wykonać wulkan z cytryny, napompować balona za pomocą octu, sody i butelki, czy przygotować puchnącą farbę, która pod wpływem temperatury rośnie i zmienia formę wykonanych nią obrazków w 3D.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki, który obchodzimy 1 października, dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej z klas Ia i Id przez cały tydzień brały udział w zajęciach z muzyką w roli głównej. Ich głównym celem była refleksja nad tym, jaki wpływ wywiera muzyka na nasze samopoczucie i nastrój. Po krótkim filmie wprowadzającym dzieci chętnie wzięły udział w zabawach tanecznych i ruchowych, które stały się okazją do odreagowania i uspokojenia emocji. Tak minął nam poniedziałek.

Dnia 30 września b.r. we wszystkich grupach świetlicowych obchodziliśmy "Dzień Chłopaka". Jak tradycja nakazuje bohaterami dnia byli oczywiście chłopcy. Dziewczynki stanęły na wysokości zadania i dbały o to, aby ten dzień był dla chłopców jak najmilszy. Świętowanie rozpoczęliśmy od wspólnego odśpiewania "Sto lat", były życzenia, drobne upominki dla chłopców, był słodki poczęstunek i oczywiście wiele dobrej zabawy.

Pierwszy miesiąc nowego roku szkolnego był dla dzieci  z klas Ic oraz Id, uczęszczających na zajęcia świetlicowe, bardzo pracowity. Poczytajcie o tym, co robiliśmy. Pierwsze dni poświęciliśmy na to, by się poznać i zaprzyjaźnić. Integracja podczas zabaw, rozmów, wspólnych zajęciach aktywizujących była bardzo owocna. Bardzo lubimy układać klocki i konkurować w grupach na wybudowanie najwyższej wieży.  Wycinanie, kolorowanie, klejenie czy malowanie to również łatwa i ciekawa sprawa. Łódki, grzyby, jesienne drzewa - wykonanie tych prac sprawiało wiele śmiechu i zabawy.

W dniu 2 października dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej z klas Ia i Id odwiedziły Piekarnię i Spiżarnię Kucz. Mimo pochmurnej aury udało nam się wyjść i wrócić w wyśmienitych humorach i z uśmiechem na twarzy. Wizyta w piekarni związana była z realizacją kolejnego zadania w ramach projektu edukacyjnego "Moje zdrowie - moja siła, wielka moc". Na miejscu dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek na temat tradycyjnych metod wypieku chleba na zakwasie, czy rodzajów ziaren i mąki, z której wyrabia się pieczywo.

Dnia 24 września 2019r. uczniowie klas drugich i trzecich, uczęszczający do głównej świetlicy, wspominali wakacje. Z wielkim zaciekawieniem obserwowali przygotowywanie miejsca pracy. Podczas zajęć na świeżym powietrzu, uczniowie malowali letnie pejzaże na folii. Dzieci bardzo chętnie wykonywały zadanie z cyklu wspomnienia z wakacji, bawiąc się przy tym świetnie puszczały wodze fantazji oraz ćwiczyły wyobraźnię. Cały czas słychać było ciekawe, letnie opowieści. Głównym celem zajęć było kształtowanie zdolności plastycznych oraz manualnych. Pogoda dopisała a nieśmiałe promienie słoneczne przypominały uczniom o minionych wakacjach. Na pewno jeszcze wrócimy do malowania na folii.

W środę 18 września dzieci z klas Ia i Id uczęszczające do świetlicy szkolnej po raz kolejny wzięły udział w warsztatach twórczego myślenia. Świetliki starały się rozwijać swoją wyobraźnię i kreatywność biorąc udział w ciekawych zabawach. Na początek pierwszaki rozegrały mecz skojarzeń, w którym od słowa „samolot” doszliśmy do słowa „papier”. Czy istnieje jakiekolwiek skojarzenie tych dwóch słów? Oczywiście! Można przecież zrobić samolot z papieru!

W czwartek 19 września Świetliki z klasy Ia i Id uczestniczyły w spotkaniu z panią Emilią Korek, dietetykiem, dr nauk medycznych, która przybliżyła dzieciom zasady zdrowego odżywiania się, zwracając szczególną uwagę na potrzeby dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Przygotowana przez naszego gościa prezentacja multimedialna ukazała dodatkowo największe zagrożenia i pokusy, jakie czyhają na dzieci, oferowane przez producentów przekąsek, słodyczy, czy gazowanych napojów. Świetliki dowiedziały się jak wiele cukru zawiera butelka Coca Coli, czym zastąpić słodycze w codziennej diecie, ile wody powinny wypijać każdego dnia oraz co należy robić, aby uniknąć nadwagi i złego samopoczucia.

We wtorek 17 września dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej z klas Ia i Id wzięły udział w zajęciach rozpoczynających cykl pod nazwą „Kumulacja aktywności”. Ideą zajęć jest propagowanie zdrowego stylu życia poprzez ukazywanie korzyści płynących z uprawiania sportów, aktywności fizycznej i spędzania wolnego czasu w ruchu.

Świetliki z klasy Ia i Id rozpoczęły realizację jednego z projektów Fundacji Uniwersytet Dzieci. Pierwsze zadanie związane było z rozwijaniem wyobraźni, kreatywności i twórczego myślenia. W tym celu, salę świetlicową umownie zamieniliśmy w przestrzeń kosmiczną, w której udało nam się odkryć i zwiedzić nowe „planety”. Przywilejem uczestników tych wyjątkowych zajęć było również wymyślenie nazw dla planet, na których udało nam się „wylądować”.