Świetlica

We wtorek 19 lutego Świetliki z klas IIA i IIC uczestniczyły w wyjątkowych zajęciach z udziałem pani krawcowej z nowotomyskiej pracowni „Szpulka”. Dzieci bardzo serdecznie przyjęły swojego gościa i z zapałem przystąpiły do nauki. Poznały też wiele ciekawostek związanych z krawieckim fachem. Celem warsztatów było wspólne wykonanie poduszeczek do igieł, ozdobionych naszytymi dekoracjami.

Świetliki z klas IIa i IIc włączyły się w ogólnopolską akcję pod nazwą Marzycielska Poczta. Podczas zajęć świetlicowych napisaliśmy listy, które zostały wysłane do chorych dzieci z całego kraju. Mamy nadzieję, że nasze rysunki, laurki oraz ciepłe słowa wywołają uśmiech na wielu twarzach i pomogą małym pacjentom dzielnie walczyć o swoje zdrowie. Marzycielska Poczta to ogólnopolska akcja, która polega na wysyłaniu tradycyjnych listów i kartek do ciężko chorych dzieci.

W piątek 1 lutego Świetliki z klas drugich wzięły udział w baliku karnawałowym. Dzieci, przebrane w piękne stroje, miały okazję wspólnie bawić się i uczestniczyć w różnych konkursach ze słodkimi upominkami. W rytmie tanecznej muzyki wesoło spędziły czas księżniczki, czarodzieje, kotki, wiewiórki, baletnice i wiele innych barwnych postaci.

Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Nowym Tomyślu we współpracy z wychowawcą świetlicy Magdaleną Plura w drugim tygodniu ferii przygotowała dla uczniów zajęcia, które odbywały się od 21 do 25 stycznia. Uczniowie mieli okazję brać udział w zajęciach plastycznych, samodzielnie przygotowywali ilustracje do teatrzyku kamishibai oraz wspólnie grali w gry planszowe.

Grupa świetlicowa w dniu 11 stycznia otrzymała dyplomy potwierdzające udział uczniów w Programie Akademia Bezpiecznego Puchatka. Warunkiem otrzymania dyplomu było zdanie testu potwierdzającego ich wiedzę na temat bezpieczeństwa w szkole, na wycieczkach oraz w Internecie. Szkoła natomiast otrzymała certyfikat, który jest wywieszony w świetlicy szkolnej.

W poniedziałek 17 grudnia w naszej szkole odbył się kiermasz bożonarodzeniowy, podczas którego dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej z klas pierwszych i drugich wraz z wychowawczyniami świetlicy miały okazję sprzedać ozdoby choinkowe oraz wszelkiego rodzaju dekoracje świąteczne, wykonywane podczas zajęć świetlicowych w minionym miesiącu.

Tradycyjnie już w naszej szkole miała miejsce kolejna odsłona konkursu plastycznego na stroik okazjonalny. Tematem przewodnim pracy były oczywiście nadchodzące święta Bożego Narodzenia. Nasi szkolni artyści jak zawsze nie zawiedli, a owocem ich pracy jest kilkadziesiąt pięknych stroików. Konkurs został zorganizowany przez wychowawców świetlicy p. Dorotę Parniewicz i p. Kingę Walla.

W dniu 11 grudnia uczniowie z klas pierwszych uczęszczający do świetlicy szkolnej pod opieką wychowawców Magdaleny Plura oraz Sonii Halasz, wybrali się na warsztaty piernikowe zorganizowane przez restaurację "Chmiel i Wiklina" w Nowym Tomyślu. Dzieci same wyrabiały ciasto, wykrawały wzory pierników, a później zdobiły je w dowolny sposób. Miały także możliwość wspólnego śpiewania kolęd i zabaw przy świątecznej muzyce. Było bardzo miło i sympatycznie.

Jedną z tradycji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia jest przygotowywanie wypieków, które każdego roku goszczą na naszych stołach. Aby przybliżyć dzieciom ten zwyczaj, wybraliśmy się do klasy 3L, by wspólnie upiec kruche ciasteczka o różnych, świątecznych kształtach.

W piątek 7 grudnia o godzinie 17 w świetlicy szkolnej odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu Czytanie łączy pokolenia. Dzieci wraz z rodzicami przeczytały piękną baśń Hansa Christiana Andersena „Królowa Śniegu”, a wspólną lekturę osładzały przybyłym gościom domowe wypieki i inne słodkości. Przy blasku świec, w rodzinnej atmosferze i świątecznym wystroju wspólnie uznaliśmy, że czas spędzony z książką, jest zawsze wyjątkowy, wszak „kto czyta, żyje wielokrotnie”.

A4 Infociacho