Tradycyjnie już w naszej szkole miała miejsce kolejna odsłona konkursu plastycznego na stroik okazjonalny. Jako że Wielkanoc tuż, tuż - tematem pracy był oczywiście stroik wielkanocny. Nasi szkolni artyści z klas I - III nie zawiedli, a owocem ich pracy jest wiele pięknych stroików.

Marzec w świetlicy szkolnej upłynął świetlikom w znakomitej atmosferze. Pełni energii, chęci do nauki i zabawy czekaliśmy z niecierpliwością na pierwsze oznaki wiosny. Pogoda pokazywała nam swoje marcowe kaprysy, a my bacznie obserwowaliśmy co nam zaserwuje następnego dnia. Przyroda zaczęła budzić się do życia z zimowego snu, a my chcieliśmy wpuścić jej jak najwięcej do naszej szkoły.

W marcu podczas zajęć świetlicowych uczniowie z klas 3 z grupy 1, mieli okazję poznać losy bohaterów przygodowej powieści Aleksandra Dumasa „Hrabia Monte Christo”.  Wspólne czytanie sprawiło dzieciom ogromną przyjemność. Świetliki z zaangażowaniem śledziły losy Edmunda Dantesa, Mercedes i innych bohaterów. Uwieńczeniem lektury był konkurs literacki, w którym dzieci mogły się wykazać znajomością przeczytanej historii.

W tygodniu poprzedzającym nadejście wiosny Świetliki z grupy pomarańczowej uczestniczyły w cyklu zajęć przyrodniczych poświęconych głównie ochronie pszczół oraz ich znaczeniu dla środowiska. Dzieci dowiedziały się jakie czynniki wpływają na wymieranie pszczół oraz zastanowiły się, w jaki sposób mogą same pomóc pszczołom przetrwać.

Dobre maniery, umiejętność właściwego zachowania stosownego do okazji, znajomość i stosowanie form grzecznościowych czyli szeroko pojęty „savoir vivre” to wiedza i umiejętności przydatne przez całe życie. Dobrą okazją do ćwiczenia się w tej sztuce, były dla naszych uczniów obchody Dnia Kobiet. Z okazji tego święta chłopcy z klas 3b i 3d uczęszczający do świetlicy szkolnej, zorganizowali dla swoich koleżanek wspaniałe przyjęcie.

Tegoroczny Dzień Kobiet dla Świetlików z grupy pomarańczowej stał się okazją do poznania niezwykle ciekawej i barwnej części polskiej kultury, a mianowicie ludowości we wszelkich jej odmianach, wynikających ze zróżnicowania regionalnego i społecznego. Zajęcia odbywały się pod hasłem „Ludowość a nowoczesność” i miały na celu przybliżenie dzieciom najważniejszych informacji na temat charakterystycznych cech kultury ludowej, jej różnych dziedzin oraz obrzędowości, tradycji i zwyczajów kultywowanych do dziś w różnych regionach kraju.

Luty w świetlicy szkolnej upłynął pod znakiem zajęć multisensorycznych. Dzieci miały okazję wziąć udział w wielu zabawach, angażujących wszystkie zmysły – w salach świetlicowych było kolorowo i pachnąco, a przejawy ekspresji twórczej mogliśmy podziwiać na tablicach wystawowych zdobiących szkolne korytarze.

Korzystając z okazji, że obchodziliśmy Światowy Dzień Dinozaura, klasa IIc również miała okazję na zajęciach świetlicowych, poszerzyć swoją wiedzę na temat dawnych mieszkańców Ziemi. Bruno, klasowy kolega i przyjaciel, interesuący się tym tematem od najmłodszych lat, przygotował dla grupy prezentację multimedialną o tych prehistorycznych stworach.

Podobnie jak w ubiegłym roku szkolnym, podczas zajęć świetlicowych uczniowie klas 3b, 3c i 3d realizują kulinarny projekt edukacyjny pt. „Potyczki kulinarne – wiem co jem”, którego celem jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych oraz przekazywanie dzieciom cennych umiejętności kulinarnych przydatnych przez całe życie.

Świetliki z grupy pomarańczowej wzięły udział w ogólnopolskiej akcji pod nazwą Marzycielska Poczta. Jest to inicjatywa, mająca na celu wsparcie chorych dzieci z całej Polski, które z racji na ciężki stan zdrowia muszą przebywać na oddziałach szpitalnych i nie mogą, jak ich rówieśnicy, spędzać czasu z kolegami oraz rodziną.