Świetlica

W dniach 12-16 października Świetliki z grupy pomarańczowej brały udział w kosmicznym tygodniu, czyli cyklu zajęć poświęconych szeroko pojętej tematyce kosmosu, wszechświata i różnych zjawisk zachodzących w międzyplanetarnej przestrzeni.

Świetliki z grupy pomarańczowej realizują cykl zajęć pod nazwą „Poniedziałki ze sztuką. To projekt autorski, którego celem jest rozbudzenie zainteresowań artystycznych oraz zapoznanie dzieci z historią sztuki w prosty, przyjemny, dostosowany do wieku Świetlików sposób. Nieocenioną pomocą w realizacji powyższych celów okazała się wspaniała książka „Gwiaździsta noc Vincenta i inne opowieści”, której lektura pozwala dzieciom odkryć wiele ciekawych faktów dotyczących najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa, rzeźby i innych dziedzin sztuki.

Globalne święto muzyki zostało ustanowione w 1975 roku z inicjatywy amerykańskiego wirtuoza skrzypiec i dyrygenta Yehudiego Menuhina. Na całym świecie 1 października odbywa się z tej okazji wiele ciekawych koncertów i wydarzeń muzycznych.

Pierwszy miesiąc nowego roku szkolnego już za nami! Po długiej nieobecności w szkolnych murach, związanej z okresem nauki zdalnej, dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej znów mogły nacieszyć się wspólnie spędzanym z kolegami czasem. Tym bardziej, że wrzesień we wszystkich grupach świetlicowych obfitował w wydarzenia dające dzieciom możliwość zarówno rozwijania własnych pasji, jak i poznawania nowych, inspirujących możliwości spędzania czasu wolnego po zakończeniu lekcji.

Papierowe listy odchodzą do historii, dlatego Świetliki z grupy żółtej postanowiły, że nie pozwolą zapomnieć o tej pięknej tradycji. Wzięły udział w Ogólnopolskiej Akcji Wymiany Pocztówkowej Świetlic Szkolnych. W przedsięwzięciu biorą udział wszystkie chętne placówki edukacyjne i opiekuńcze.

W drugim semestrze ubiegłego roku szkolnego, z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju, nauka w naszej szkole odbywała się zdalnie. W związku z tym wiele aktywności zaplanowanych na ten czas przez nauczycieli Trójki zostało przeniesionych w wirtualną przestrzeń, między innymi konkursy szkolne. Uczniowie wszystkich klas mieli okazję spróbować swoich sił w kilku z nich, wykorzystując zdolności i talenty plastyczne oraz kulinarne.

We wtorek 29 września Świetliki z grupy pomarańczowej włączyły się w obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Zaproszenie na zajęcia przyjęła nauczycielka naszej szkoły, pani Marzena Dach-Kolanko, która chętnie podzieliła się z dziećmi swoim doświadczeniem związanym z nauczaniem języka polskiego i dzięki temu mogła udzielić naszym Świetlikom cennych rad, dotyczących nabierania wprawy w płynnym czytaniu.

28 października obchodzimy Światowy Dzień Jabłka. Z tej okazji Świetliki z klasy IIc miały okazję poznać tajniki, jakie kryje w sobie ten wspaniały owoc. Jabłoń to zdecydowanie najpopularniejsze drzewo owocowe w Polsce. I dobrze, bo jabłka są bardzo zdrowe i pełne witamin. Ich odmian jest tak dużo, że każdy może znaleźć swój ulubiony typ. Chociaż znamy je od dziecka, to zawsze stajemy przed decyzją: które wybrać, w jakiej postaci zjeść, czy jeść ze skórką…

Jesień wcale nie musi być smutna! Udowodniły to świetliki z klasy 1a. Cały miniony tydzień poświęcony był tematyce zakończenia lata i przywitania jesieni. Dzięki zaangażowaniu uczniów udało nam się spędzić ten czas aktywnie i twórczo. Pogoda podczas tych dni była piękna, dzięki temu mogliśmy prawie każdego dnia obserwować pierwsze zwiastuny jesieni w trakcie zabaw na boisku szkolnym.

W grupie pomarańczowej trwają zajęcia rozwijające kreatywność i wyzwalające twórczy potencjał dzieci. Świetliki odkrywają swoje talenty poznając różne techniki plastyczne, a ostatnio skupiliśmy się na sposobach przedstawiania informacji na różne tematy. Jedną z nich jest lapbook – dla większości dzieci nowość, którą poznały z wielkim zaciekawieniem.