We wtorek 13 czerwca w Szkolnym Centrum Informacji miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu na recenzję książki.  To już trzecia edycja naszego konkursu. Nieustannie pragniemy zachęcać Was do sięgania po książki i czytania tych spoza kanonu lektur. W tym roku, tradycyjnie główną nagroda był czytnik e-booków Kindle.

6 czerwca 2023 r. uczniowie klasy 4 a i 4 c wzięli udział w warsztatach plastycznych z ilustratorem Piotrem Sochą.  Warsztaty odbyły się w Bibli(o) grodzie w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Piotr Socha oprócz ilustracji prasowej zajmuje się również projektowaniem książek: min. “Drzewa”, “Pszczoły”, gier planszowych, audiobooków, logotypów. 

Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość a pierwsze wypożyczenie książki powinno na długo pozostać w pamięci dziecka. Nic więc dziwnego, że ślubowanie przyszłych czytelników z klas pierwszych było dla nich ogromnym przeżyciem. 

Grudniowy okres przedświąteczny to piękny czas związany z przygotowaniami do świąt Bożego Narodzenia. Prawie wszędzie można dostrzec świąteczne ozdoby i usłyszeć kolędy. W świecie literatury również nie brakuje świątecznego klimatu. Polscy i zagraniczni pisarze z okazji świąt wydają książki, w których historie nawiązują do Bożego Narodzenia. 

System e-biblio ma ułatwić uczniom wypożyczanie książek i kontakt z biblioteką szkolną. Jest dostosowany do potrzeb współczesnych uczniów, którzy mogą wyszukiwać książki z użyciem smartfona lub tabletu – szybko i wygodnie. 

Miło nam poinformować, że księgozbiór naszej biblioteki wzbogacił się o 30 książek w języku ukraińskim. To nasza odpowiedź na ogromne zapotrzebowanie na książeczki w języku ukraińskim dla dzieci uchodźczych, które obserwowałyśmy od pierwszych dni inwazji Rosji na Ukrainę.

Tradycyjnie październik jest dla nas czasem, kiedy staramy się pokazać bibliotekę od trochę innej strony, wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszych czytelników i wspólnie bawić się książką i filmem. Hasło przewodnie tegorocznego święta brzmi: Czytanie dla pokoju.

Kim jest dziewczynka z rodziny Szołdrskich, której portret wisi na zamku w Kórniku? Dlaczego portretu Feliksa nie ma wcale? O co prosił, przebywający za granicą, Feliks swego stryja Władysława? Jakie dyspozycje wydał nasz patron proboszczowi parafii kórnickiej po śmierci matki? No i najważniejsze pytanie: dlaczego dziedzic dwóch liczących się w XVIII wieku wielkopolskich rodów nie pozostawił po sobie pamiątek?

W czwartek 9 czerwca, w Szkolnym Centrum Informacji, miało miejsce rozstrzygnięcie kolejnej edycji konkursu na recenzje książki. Celem ogłoszonego na początku maja konkursu było zachęcenie uczniów do aktywności twórczej, rozwijanie umiejętności pisarskich oraz promowanie czytelnictwa. Nagrodą w konkursie był czytnik e-booków Kindle.

Konkurs na recenzję!
Drodzy uczniowie! Po raz drugi ogłaszamy konkurs na recenzję książki "Czytałem, polecam!" Najlepszą pracę nagrodzimy czytnikiem e-booków! Zapraszamy więc serdecznie wszystkich chętnych uczniów klas IV - VIII do udziału w konkursie na recenzję książki spoza kanonu lektur szkolnych. Zapoznaj się z regulaminem, podejmij decyzję, napisz, weź udział i wygraj czytnik e-booków!

Jedną z wielu umiejętności, jakie powinni opanować pierwszoklasiści, jest korzystanie ze zbiorów biblioteki szkolnej. Z początkiem drugiego semestru, kiedy umiejętność sprawnego czytania została już przez nich opanowana, uczniowie pięciu klas pierwszych zostali uroczycie przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Ze względu na tak dużą liczbę uczniów, spotkania rozłożone zostały na kilka dni. Głównym celem spotkania było zachęcenie najmłodszych  do korzystania z biblioteki, rozwijanie szacunku do książki oraz wyrabianie właściwych nawyków czytelniczych. W czasie krótkiej pogadanki młodzi czytelnicy zapoznani zostali z księgozbiorem, regulaminem biblioteki, zasadami wypożyczania książek oraz zachowania w bibliotece.  

W listopadzie odbyło się w bibliotece spotkanie z książką mające na celu upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci. Uczniowie klasy 4a wysłuchali legend polskich związanych z powstaniem państwa polskiego. Spotkanie ilustrowane było obrazami z różnych wersji książkowych. Głównym celem poranka z książką było upowszechnianie głośnego czytania oraz zwrócenie uwagi na rolę, jaką ono odgrywa w rozwoju człowieka.

W piątek 15 października w szkole wcale nie było cicho i ciemno. Uczniowie klasy 7c, którzy zwykle czekają na „piątek, piątunio, piąteczek” pojawili się w szkole z plecakami, torbami i siatkami, aby w Trójce spędzić trochę więcej czasu :) a wszystko z własnej woli!

W drugim tygodniu października uczniowie klas czwartych wzięli udział w zajęciach z edukacji czytelniczo-medialnej. Celem zajęć było zapoznanie uczniów z internetowym katalogiem bibliotecznym dostępnym w module e-biblio z konta Librus Synergia.

W piątek 8 października w Szkolnym Centrum Informacji odbyło się szkolenie z zakresu TIK w pracy biblioteki. Kurs skierowany był do nauczycieli bibliotekarzy z gminy Nowy Tomyśl a jego organizatorem była pani kierownik Filii Biblioteki Pedagogicznej w Nowym Tomyślu Aldona Szofer.