Szkolne Centrum Informacji

Książka to jedyne miejsce, gdzie istnieje współczucie, pociecha, szczęście i miłość. Książki kochają każdego, kto je otwiera, dając mu poczucie bezpieczeństwa i przyjaźni, niczego w zamian nie żądając … Funke „Atramentowe serce”

W związku z jubileuszem 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Szkolne Centrum Informacji zorganizowało na szkolnym korytarzu performance. Uczniowie Jan Czyżewski i Szymon Adamiak z klasy 3e czytali fragment tekstu Romana Dmowskiego  Myśli nowoczesnego Polaka, ze słynnym cytatem „jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie”. Wszystko na tle przygotowanej przez nas wystawy „Ojcowie niepodległości” wzorowanej na IPN-owskiej wystawie o tym samym tytule.

Miło nam poinformować, że dzięki sponsorom do biblioteki szkolnej trafiły kolejne nowości książkowe.  Oto pakiet książek dla dużych i małych! Wśród nich znajdziecie nie tylko swoich ulubionych autorów i bohaterów, ale też zupełne nowych. Czekają na Was ciekawe przygody i perypetie oraz kolejne kryminalne zagadki.
Każdy czytelnik wśród tych książek znajdzie coś dla siebie na długie jesienno-zimowe wieczory.

W poniedziałek 8 października uczniowie klasy 5a i 5e wzięli udział w spotkaniu autorskim w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu. Gościem biblioteki była Anna Czerwińska-Rydel, muzyk, pedagog, autorka książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej, biograficznej, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Polskiej Sekcji IBBY. Pisarka przyjechała do nas aż z Gdańska ze swoją śliczną suczką Muzą, która towarzyszy swojej pani w trasie.

2 października w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej odbyły się Warsztaty motywacyjne z Michałem Zawadką w ramach projektu : Mali wielcy Polacy, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.
Chcę być kimś ! czyli jak osiągnąć cele w czasach kiedy wszyscy mają wywalone” – to temat warsztatów, w których uczestniczyli uczniowie klas gimnazjalnych naszej szkoły. Czy można osiągać cele, rozwijać się, być kimś oraz kto jest najważniejszy w moim życiu?  - na te oraz inne trudne pytania odpowiadali uczestnicy warsztatów. Michał Zawadka w bardzo intrygujący sposób pokazał jak ważne jest poczucie własnej wartości, jak wybierać własną drogę by osiągnąć najskrytsze marzenia.

7 maja ogłoszony został konkurs na film pt. „długa przerwa w bibliotece”. Jego celem była promocja książki i czytelnictwa oraz budowanie pozytywnego wizerunku biblioteki szkolnej jako miejsca szczególnego w szkole. Na konkurs wpłynęło bardzo dużo prac, które pozostaną w naszych zbiorach i będą wykorzystywane do promocji biblioteki. Komisja konkursowa w składzie: pan dyr. Dariusz Stachecki, panie Mąłgorzata Gucia i Renata Kurasińska oceniła filmy biorąc pod uwagę następujące kryteria: oryginalny pomysł, wykonanie, wartość techniczną, wkład pracy oraz ogólne wrażenia artystyczne. Uroczyste wręczenie nagród i okolicznościowych dyplomów miało miejsce 18 czerwca br. w bibliotece szkolnej.

W piątek 11 maja w Szkolnym Centrum Informacji odbyło się spotkanie nauczycieli bibliotekarzy z terenu gminy Nowy Tomyśl. Gościem naszym była pani psycholog Agnieszka Mandziak z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej z referatem na temat cyberprzemocy i uzależnienia od Internetu. Zjawiskiem obserwowanym u coraz młodszych dzieci, które stają się nie tylko ofiarami ale i sprawcami cyberprzemocy czyli przemocy z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych:
     - nękanie, straszenie i szantażowanie w sieci internetowej,
     - wyzywanie lub poniżanie kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonów komórkowych,
     - podszywanie się w Sieci pod inną osobę, kradzież tożsamości,
     - rejestrowanie, publikowanie lub rozsyłanie w Internecie ośmieszających, kompromitujących zdjęć, filmów, informacji.

Szkolne Centrum Informacji ogłasza konkurs na film promujący bibliotekę i czytelnictwo. Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału.
Poniżej zamieszczamy regulamin konkursu. Zapoznaj się z nim!

W tym tygodniu obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa. Z tej okazji zaprosiłyśmy do biblioteki grupę Króliczki z przedszkola Misia Uszatka na Poranek z Książką. W roli lektorów wystąpiły uczennice klasy 2 gimnazjum: Natasza Najdek, Patrycja Nowak i Patrycja Nowacka, które przeczytały przedszkolakom bajeczkę pt. "Kot Prot gotów do psot". Dzieciaki z wielką uwagą słuchały przygód niesfornego kota, żywo reagowały i prawidłowo odpowiadały na pytania dotyczące lektury. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali zakładki do książki jako zachętę do dalszego kontaktu z książką. Chcemy Poranek z Książką wprowadzić na stałe do kalendarza imprez czytelniczych.

Miło nam poinformować naszych czytelników, że księgozbiór biblioteki powiększył się o kolejne nowości. Dzięki wsparciu Rady Rodziców kupiłyśmy 134 książki z zakresu literatury dla najmłodszych. Pachnące nowością baśnie, bajki i bajeczki czekają na uczniów klas pierwszych i czwartych.
Zapraszamy!