„Wiosna w kwietniu zbudziła się z rana,
Wyszła wprawdzie troszeczkę zaspana,
Lecz zajrzała we wszystkie zakątki:
-Zaczynamy wiosenne porządki.[…]” J. Brzechwa „ Wiosenne porządki”

W kwietniu wszystkim w świetlicy dopisywał pogodny wiosenny nastrój. Dzieci z wielką ochotą rozpoczęły przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Poznawały tradycje wielkanocne, ale także wykonywały rozmaite  prace plastyczne takie jak: pisanki z wydmuszek, jajka z ukrytymi kurczaczkami, zawieszki, stroiki świąteczne, które później zdobiły domy świetlików. Świetnym pomysłem na wprowadzenie w świąteczny nastrój była zabawa  z wykorzystaniem kostki do gry „Wyturalaj Jajo”, było przy niej mnóstwo śmiechu.

            Otwarliśmy w kwietniu sezon pikników. W pogodne dni odpoczywaliśmy na kocach na boisku szkolnym. Miłośnicy piłki nożnej mieli sporo okazji by pograć, nie zabrakło jednak badmintona, gry w gumę i dwóch ogni. Świetliki bawiły się także na uwielbianym placu zabaw i wykazywały się dużą kreatywnością podczas budowania baz i szałasów.

            W wewnątrz szkoły też się nie nudzimy. Wykonywaliśmy jadalne masy plastyczne, projektowaliśmy i budowaliśmy z kartonów nasz wymarzony dom. Jedna z grup zajęła zabawą w teatr gdzie samodzielnie przygotowali bilety, scenariusz i dekoracje. Rozwijając zdolności muzyczne graliśmy na dzwonkach. Najmłodsze świetliki brały udział w cyklu spotkań z twórczością Jana Tuwima. Wiosna wypełniła gazetki świetlicowe, wykonano wiele prac plastycznych takich jak „Magiczne wiosenne drzewo” oraz forsycje wykonane w krepy. Powstała także piękna trójwymiarowa łąka wykonana z pudełek po jajkach.

            Świetlica to ciągły udział w rozmaitych projektach edukacyjnych i charytatywnych. Nasi uczniowie nadal prężnie działają na rzecz wspierania Ukrainy, wykonali piękne laurki w geście solidarności.

            Wiosenne porządki to nie tylko sprzątanie domów przed Wielkanocą, ale także bardzo ważne wydarzenie takie jak obchody Dnia Ziemi – 22 kwietnia. Z tej okazji wykonano projekty, w których uczniowie dowiedzieli się z jakimi problemami boryka się nasza Ziemia. Powstały plakaty np. drzewo wykonane z odpadów temperowanych kredek.

            Końcówka kwietnia to przygotowanie młodych patriotów do świąt narodowych obchodzonych na początku maja. Zapoznaliśmy świetlików ze znaczeniem słowa konstytucja, omawialiśmy symbole ojczyste, wykonaliśmy związane z tym prace plastyczne.

 

Wychowawcy Świetlicy