Grudzień był czasem nie tylko magicznym, ale też bardzo aktywnym dla naszych świetlików. W pierwszym tygodniu dzieci obchodziły Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, który przypada 5 grudnia. Uczniowie dowiedzieli się, kto to jest wolontariusz oraz czym może się zajmować. Wspólnie zastanawialiśmy się, jak każdego dnia możemy bezinteresownie pomagać innym.

Mikołajki w naszej świetlicy dostarczyły dzieciom dużo radości i uśmiechu. Mimo, że za oknem sypał śnieg to atmosfera w tym dniu była bardzo gorąca. Już od samego rano wyczuwało się magię tego dnia. Każdy- ten mały i ten duży czekał na odwiedziny wyjątkowego Pana w czerwonym płaszczu. I też tak się stało- dostaliśmy prezenty i to jeszcze jakie! Każdy będzie wspominał ten dzień jako bardzo słodki... W oczekiwaniu na te wyjątkowe spotkanie malowaliśmy Mikołaje, jego skarpety i worek pełen prezentów.

W drugim i trzecim tygodniu grudnia w świetlicy można było odczuć już prawdziwą magię świąt. Świetliki wspólnie z nauczycielami wykonały ozdoby świąteczne, którymi ozdabialiśmy świetlicę: renifery, przestrzenne serduszka na choinkę, łańcuch choinkowy, bombki, skrzaty. Tworzyliśmy prace plastyczne, wykorzystując papierowe talerzyki, waciki higieniczne. W każdej z grup dzieci zaangażowane były w przygotowywanie ozdób świątecznych. Przed świętami mieliśmy pełne ręce roboty, codziennie przygotowaliśmy bożonarodzeniowe ozdoby. Powstało wiele wspaniałych prac ręcznych. Dzieci wykazały się pracowitością i zapałem do podejmowania określonych działań.

Dzieci z grupy pomarańczowej wykonały wizerunki świątecznych postaci na dużym arkuszu kartonu. Dzięki pracy grupowej w sali świetlicowej pojawił się Święty Mikołaj, renifer Rudolf i świąteczny aniołek. Świetliki spróbowały też swoich sił w modelowaniu zimowych dekoracji – z glinki samoutwardzalnej powstały świąteczne bombki udekorowane gałązkami żywotnika.
Nie zabrakło również zabaw sensorycznych z których powstał uwielbiany przez dzieci sztuczny śnieg. Były również słodkie pierniczki, które dzieci same ozdabiały.

Wychowawcy świetlicy poprzez prezentację multimedialną oraz pogadanki przekazały dzieciom znajomość bożonarodzeniowych tradycji i obyczajów i poszanowania polskich tradycji. Dzieci bliżej poznały symbolikę świąt: ubieranie choinki, składanie życzeń świątecznych. Nie zabrakło też wspólnego kolędowania. Polskie i angielskie kolędy rozbrzmiewały podczas zajęć w ostatnim tygodniu nauki przed przerwą świąteczną. 

Podczas wspólnego śpiewania kolęd oraz zimowych piosenek powstały bożonarodzeniowe stajenki, choinki z szyszek oraz cudowne lampiony.

Ostatni tydzień  pomógł nam otworzyć serca na dzieci przebywające w szpitalu. Wykonaliśmy dla nich najładniejsze kartki świąteczne. Uczniowie włożyli wiele serca w wykonanie zadania. Mamy nadzieję, że stworzone kartki świąteczne wywołają uśmiech na twarzach podopiecznych szpitala.

W grudniu, staraliśmy się również odpowiedzieć na pytanie: co jest najważniejsze podczas świąt? Odpowiedzi dzieci były naprawdę nieprzewidywalne, ale wszystkie zgodnie stwierdziły, że to możliwość „bycia z najbliższymi”.

I tego wspólnego „bycia” w gronie rodziny, i wszystkiego najlepszego w Nowym Roku 2022 Wam kochani życzymy…

 

Wychowawcy świetlicy