Rozpoczął się kolejny rok szkolny. Pierwszy tydzień nowej edukacyjnej przygody przyniósł Świetlikom wspomnienia wczesnych lat dzieciństwa, beztroskiego odkrywania i poznawania otaczającego świata, barwnych baśniowych historii słuchanych wieczorami do poduszki. Weszliśmy w nowy rytm nauki i zabawy tematem dającym odrobinę swobody, by stopniowo przyzwyczaić się na nowo do szkolnej codzienności. Wszystko za sprawą wyjątkowego święta, które na całym świecie obchodzone jest na początku września – Dnia Postaci z Bajek.

Dlaczego bajka zajmuje tak wyjątkowe miejsce w życiu dziecka? Przede wszystkim z uwagi na swoją wszechstronną rolę – uczy, bawi i wychowuje, zapewnia zatem wszystko, czego potrzebuje dziecko w okresie intensywnego rozwijania umiejętności społecznych i komunikacyjnych. Pozwala odkrywać świat roślin, zwierząt i ludzi, uczy wrażliwości i empatii, szacunku, sprawiedliwości i pokory. Jest nieocenioną pomocą w zrozumieniu różnych postaw i zachowań. Przekazując w prostych słowach wiedzę i mądrość pokoleń, pomaga odróżniać dobro od zła, dając przy tym pole do rozwijania wyobraźni, poprzez przemierzanie w niej fantastycznych światów i przeżywanie historii ulubionych bohaterów.

Właśnie na tych bajkowych, wyjątkowych postaciach skupiliśmy się podczas zajęć świetlicowych, realizując różne twórcze działania w ramach Tygodnia Postaci z Bajek.

Świetliki miały okazję do przećwiczenia różnych umiejętności – poprzez swobodne wypowiedzi na forum klasy, odgrywanie scenek dramowych, pracę zespołową, po wspólne, kreatywne działania, dzięki którym udało nam się stworzyć różnymi technikami wiele ciekawych prac plastycznych.

Nie zabrakło kolorowych, stymulujących zmysły materiałów, które wykorzystaliśmy na zajęciach. Farby temperowe, plastelina i mazaki, pozwoliły „wyczarować” ulubionych bajkowych bohaterów chłopców i dziewczynek. Był też czas na wspólne wielkoformatowe malowanie na kartonach. W ten sposób wykonaliśmy pamiątkowe fotobudki, w których każdy mógł zapozować do zdjęcia i choć na chwilę upodobnić się do wybranego bohatera.

Dzięki ćwiczeniu z użyciem kalki Świetliki mogły potrenować dokładność i precyzję oraz sprawność manualną. Zabawa wymagała sporej cierpliwości, dzięki czemu udało nam się stworzyć pamiątkowe zawieszki na drewnianych tabliczkach.

Niemałą dawkę emocji i element rywalizacji wprowadził natomiast konkurs rysunkowy, w którym dzieci, w parach lub indywidualnie, wykonały ilustracje do ulubionych bajek.

Były też kalambury, krzyżówka i bajkowe zgadywanki, wspólne opowiadanie i wspomnienia rodzinnych bajkowych seansów, które zostały nam wszystkim w pamięci.

Przypomnieliśmy też sobie bajkę o Kocie w Butach i o Królewnie Śnieżce, które w formie składanych, trójwymiarowych i pięknie ilustrowanych książeczek przeczytaliśmy na zakończenie tego wyjątkowego tygodnia.

Zdecydowanie był to potrzebny i inspirujący czas.  W bajce na nowo odnaleźliśmy swoje marzenia…

Kinga Laskowska-Szofer