21 czerwca na całym świecie obchodzone jest Święto Muzyki. Zostało ustanowione niespełna 40 lat temu przez francuskiego kompozytora polskiego pochodzenia, Marcela Landowskiego i rozpoczęło się od wyjścia Francuzów z muzyką w przestrzeń publiczną. To zamanifestowanie miłości do muzyki z biegiem lat przerodziło się w ważne artystyczne wydarzenie i dziś obchodzone jest w ponad 100 krajach na 5 kontynentach.

Główną ideą święta jest zachęcenie do wspólnego muzykowania w przestrzeni miejskiej w myśl zasady, że muzyka łączy ludzi o różnym pochodzeniu, wyznaniu i statusie społecznym. Jest uniwersalnym sposobem ekspresji, jednoczącym ludzi i łagodzącym obyczaje. Świetliki z grupy pomarańczowej postanowiły uczcić Święto Muzyki zapraszając do udziału w zajęciach wyjątkowych gości. Odwiedził nas uczeń naszej szkoły Oliwier Ceyza wraz z tatą Arkadiuszem – wspaniały muzyczny duet, dzięki któremu czas zajęć upłynął nam radośnie i wesoło, a dzieci mogły posłuchać na żywo swoich ulubionych piosenek w ciekawych aranżacjach na saksofon i akordeon. Pan Arek jest nauczycielem w nowotomyskim Ognisku Muzycznym. Chętnie podzielił się z dziećmi swoją wiedzą i doświadczeniem, opowiedział o budowie instrumentów, które wraz z synem zaprezentował Świetlikom. Magia muzyki sprawiła, że dzieci bez skrępowania poderwały się do tańca i zabawy, wspólnie zaśpiewaliśmy też popularny przebój Sanah „Ale jazz”.

Bardzo dziękujemy Oliwierowi i jego tacie za poświęcony nam czas i przygotowanie pięknych utworów! Czerwcowe Święto Muzyki stało się też okazją do podsumowania zajęć umuzykalniających, w których Świetliki uczestniczyły w ciągu minionych dwóch lat. Mimo pandemii udało nam się zorganizować kilka zabaw muzycznych z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki w październiku. Nauczyliśmy się też grać na bum bum rurkach, wykonaliśmy własne instrumenty z przedmiotów codziennego użytku, a nawet poznaliśmy muzykę ludową, tańcząc i śpiewając w rytm skocznych oberków czy polki. Był też czas na swobodną improwizację taneczną i własne próby choreograficzne przy dźwiękach muzyki pop, a także malowanie ekspresyjne pod wpływem znanych utworów muzyki klasycznej. W czasie zajęć często razem śpiewaliśmy, poznając między innymi bajkowy repertuar Studia Acantus.
W czasach, gdy jeszcze mogliśmy bez przeszkód zapraszać gości, odwiedzili nas też inni muzycy, prezentując grę na skrzypcach czy ukulele (relacje z tych zajęć znajdują się we wcześniejszych atykułach). Spotkania z muzyką należą do jednych z ulubionych zajęć dzieci w każdym wieku, dlatego w kolejnym roku szkolnym z pewnością do nich wrócimy.

Kinga Laskowska-Szofer