Wiosna w pełni a przyroda dostarcza nam cudownych widoków i zapachów kwitnących drzew i kwiatów – tylko jeden jest taki miesiąc- maj! Maj w świetlicy szkolnej powitał nas wspaniałą pogodą oraz radością, że znów wszyscy jesteśmy razem. Po długiej nieobecności w szkole nadrabialiśmy zaległości w kontaktach rówieśniczych - rozmowom i zabawom nie było końca.

Pogoda dopisywała więc sporo czasu spędzaliśmy na naszym szkolnym podwórku. Wiele pozytywnych emocji dostarczyły nam zajęcia w plenerze. Udało się zorganizować piknik majowy. Uczniowie samodzielnie zadbali o to aby w centralnym punkcie stanęło ognisko. Nie przeszkadzało, że nie było ognia, pomysłów na zabawę było co nie miara.
Odpoczywając na zielonej trawce,  puszczaliśmy bańki mydlane czy też lepiliśmy z plasteliny. Uczestniczyliśmy w zabawach ruchowych z chustą animacyjną – było mnóstwo kolorów, śmiechu i dużo przyjemności! Na szkolnym boisku rozgrywaliśmy klasowe mecze w piłkę nożną, graliśmy w badmintona, skakaliśmy przez skakankę, graliśmy w klasy i gumę, biegaliśmy i cieszyliśmy się swoim towarzystwem.

Budząca się zieleń zachęcała nas do wykonywania różnokolorowych prac plastycznych. Uczniowie na świeżym powietrzu malowali otaczającą przyrodę, eksperymentowali z kolorami i wykazywali się niezwykłą inwencją twórczą.

Znakomicie poradzili sobie również z przeniesieniem piękna majowej łąki na arkusz papieru. Dzieci kolejny raz udowodniły, że ich wyobraźnia nie zna granic i tak oto powstały pejzaże z prawdziwą trawą, liśćmi i kwiatami.

Udało się również zbudować prawdziwe 1.5 metrowe drzewo bzu, które stanęło w szkolnym korytarzu. Dodatkowo wykonywaliśmy prace plastyczne z wykorzystaniem różnych technik plastycznych. Zamiast pędzelka użyliśmy własnych dłoni i tak powstała praca pt. „Fantazja”. Z wykorzystaniem papierowych rolek powstały kolorowe dmuchawce a z odrysowanej dłoni i bibuły powstało piękne wiosenne drzewko.

Dzieci wykonywały również kompozycje z wiosennych  kwiatów techniką frotażu, spróbowały też malowania za pomocą patyczków higienicznych.

W maju Świetliki realizowały blok zajęć pt.: „Ale kosmos”. Uzupełnili swoją wiedzę na temat Układu Słonecznego. Dowiedzieli się czym różni się gwiazda od planety i pilot od astronauty. Zastanawiali się czy na innych planetach istnieje życie i jak mogą wyglądać ich mieszkańcy.

Te zajęcia bardzo przypadły dzieciom do gustu. Zwieńczeniem projektu było wykonanie makiety Układu Słonecznego, jak również zajęcia sensoplastyczne, na których powstała brokatowa galaktyka i tęczowe niebo w słoiku oraz praca plastyczna pt. „Kosmonauta”.

Maj kończył również realizację dwóch projektów, w których braliśmy udział. Pierwszy pod nazwą „100 godzin w lesie” miał na celu zachęcenie dzieci do aktywnego spędzania czasu wolnego wraz z rodziną na świeżym powietrzu. Symbolem i pamiątką z zajęć pozostało sensoryczne wiosenne drzewko, które wykonaliśmy z  kwiatów, liści, patyków i kawałków kory zebranych podczas spacerów.

Drugi „Sztuka dla dzieci” to całoroczny projekt edukacyjny, który angażował dzieci do wzięcia udziału w najróżniejszych aktywnościach, poprzez które mogły poznać wielu ciekawych artystów i wykonać reprodukcje ich dzieł we własny, oryginalny sposób.

W deszczowe dni dbaliśmy o swoją kondycję na sali gimnastycznej. Dzieciom najbardziej spodobały się zabawy ruchowe na piłkach gimnastycznych. Piłki dostarczyły mnóstwo zabawy, ale oprócz walorów czysto rozrywkowych miały pozytywny wpływ na rozwój fizyczny dzieci, koordynację ruchową i przestrzenną. Ćwiczenia na drabinkach gimnastycznych również spotkały się z aprobatą dzieci, zwłaszcza gdy mogły z nich zeskakiwać na miękkie materace.

26 maja obchodzimy ważne święto, dlatego w naszej świetlicy nie mogło zabraknąć przygotowania upominków dla naszych kochanych mam.

Oprócz kolorowych laurek powstały bardzo oryginalne prezenty. Z wykorzystaniem plasteliny, folii aluminiowej i farb powstały trójwymiarowe obrazki. Z koralików powstały magnesy na lodówkę w różnych kształtach i kolorach. Z pomalowanego farbami popcornu powstały kwiaty, które ozdobiły wiklinowe wianki. Z bibuły powstały bukiety różnokolorowych kwiatów, a z drewnianych szpatułek przepiękne ramki na serca z wyznaniami miłości dla Mam.

W salach świetlicowych oddawaliśmy się relaksowi słuchając muzyki klasycznej. Stworzyliśmy również salę kinową i oglądaliśmy bajki jak w prawdziwym kinie.

Z różnych klocków tworzyliśmy przestrzenne konstrukcje. Nie zabrakło też zabaw muzyczno – ruchowych, wspólnego śpiewania i swobodnych prób choreograficznych przy dźwiękach ulubionych piosenek.

Wolny czas w dużej świetlicy spędzaliśmy grając w gry planszowe, układając puzzle oraz zabawy na podłodze interaktywnej. Pośród wielu majowych atrakcji nie zapomnieliśmy odwiedzić biblioteki, gdzie mogliśmy w skupieniu obejrzeć i wypożyczyć nowe książki.

12 maja jest na całym świecie obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych. Z tej okazji postanowiliśmy udać się do gabinetu naszej pielęgniarki szkolnej. Dzieci wręczyły Pani Eugenii własnoręcznie zrobioną laurkę i podziękowały za opiekę zdrowotną jaką otacza nas każdego dnia.

 

Wychowawcy świetlicy