W dniach 28 – 29 maja odbyła się kolejna edycja Konferencji Administratorów Szkolnych Sieci Komputerowych K@SSK 2021. W ubiegłym roku, mimo zaawansowanych przygotowań, z powodu pandemii musieliśmy odwołać nasze przedsięwzięcie. W tym roku postanowiliśmy przeprowadzić konferencję w nietypowy sposób. Połączyliśmy siły z Ośrodkiem Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie, który od lat organizuje konferencję pod nazwą Majowe Mrozy w Warszawie, oraz firmą Prodata, która od 2 lat jest naszym partnerem organizacyjnym. Postanowiliśmy przeprowadzić wspólne przedsięwzięcie pod nazwą K@SSK & Majowe Mrozy. Hasłem przewodnim było "Nasz cyfrowy ślad - edukacja i społeczeństwo". Zmieniliśmy też formułę konferencji, gdyż odbyła się ona w formie online.

Konferencja jak zwykle przeznaczona była dla szerokiego grona nauczycieli i pracowników instytucji oświatowych, zainteresowanych  nowoczesną, wysokiej jakości edukacją, dla tych którzy pragną się rozwijać i poszukiwać nowych, skutecznych metod kształcenia. Pierwsza część plenarna w postaci webinaru była transmitowana w internecie ze studia Platon TV Poznańskiego Cenrum Superkomputerowo Sieciowego w Poznaniu. Dzięki niezwykle profesjonalnemu podejściu specjalistów z PCSS mogliśmy zbudować dedykowany most i połączyć się ze studiem w OEIiZK w Warszawie przeprowadzając wspólne interakcje.

Webinar prowadził Dariusz Stachecki, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 i organizator K@SSK, który powitał zgromadzonych przed ekranami i wprowadził w tematykę konferencji. Otwarcia dokonał Burmistrz Nowego Tomyśla dr Włodzimierz Hibner. Z ramienia PCSS głos zabrał Bogdan Ludwiczak z Laboratorium Innowacyjnej Edukacji. W Warszawie uczestników konferencji powitał dr Jan Aleksander Wierzbicki, dyrektor OEIiZK oraz Michał Grześlak jeden z organizatorów Majowych Mrozów w Warszawie. Z życzeniami owocnych obrad zwrócili się do nas Adam Struzik Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Mirosław Krusiewicz, Dyrektor Departamentu Edukacji Publicznej i Sportu Urzędu Marszałkowskiego woj. Mazowieckiego oraz dr hab. Jerzy Paweł Nowacki, rektor Polsko Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.

Niezwykle ciekawy, poparty wynikami najnowszych badań wykład inauguracyjny „Czego edukacja zdalna powinna nauczyć uczniów, ich rodziców i nauczycieli?” wygłosił prof. UAM dr hab. Jacek Pyżalski. Następnie odbył się interesujący panel dyskusyjny prowadzony przez dziennikarkę telewizyjną redaktor Justynę Suchecką, w którym wzięli udział prof. Jacek Pyżalski, Dariusz Stachecki oraz ze studia w Warszawie Cecylia Szymańska dyrektor edukacji w Microsoft, dr Aleksandra Piotrowska psycholożka i Jan Wróbel nauczyciel, historyk i publicysta. Tematem panelu było pytanie „Jaka jest i czego nas uczy zdalna szkoła?”. Panel profesjonalnie sterowany przez inżynierów z PCSS umożliwił wypowiedzi wszystkich uczestników, tak, jakby wszyscy przebywali w tym samym pomieszczeniu. Barwne i spontaniczne wypowiedzi panelistów podsumowały okres półtorarocznej pracy tzw. „zdalnego nauczania” oraz pozwoliły na wyciągnięcie wniosków na przyszłość i sformułowanie oczekiwań płynących z różnych poziomów – nauczyciela, psychologa, rodzica i dyrektora szkoły.

Zaraz po zakończeniu panelu głos zabrał prof. dr hab. inż. Wojciech Cellary, który wygłosił wykład na temat rewolucji przemysłowej 4.0 i jej wpływu na edukację. Kolejnym gościem studia K@SSK był prof. dr hab. Stanisław Dylak, który mówił o potrzebie budowania społeczności szkolnej. Niezwykle zaangażowane emocjonalnie wystąpienie profesora pobudziło uczestników do refleksji.

Po zakończeniu webinaru uczestnicy mieli godzinę przerwy, a po niej odbyły się dwie sesje warsztatowe, w każdej z nich organizatorzy przygotowali ponad 10 spotkań seminaryjno -warsztatowych, które zostały przeprowadzone na platformie MS Teams.

Sobota 29 maja - drugi dzień konferencji rozpoczęła się dla uczestników kolejnym blokiem warsztatowym. W 6 sesjach przeprowadzono ponad 60 spotkań. Łącznie podczas tegorocznej konferencji odbyło się ponad 80 różnorodnych tematycznie warsztatów. Każdy z uczestników mógł znaleźć coś dla siebie.

Punktualnie o godz. 16:00 tym razem ze studia OEIiZK w Warszawie odbyło się ostatnie spotkanie plenarne. Z życzeniami dla organizatorów i uczestników zwróciła się Elżbieta Lanc - Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego. Wykład końcowy „Chcemy pomóc nauczycielom – na odległość i z bliska” wygłosił prof. dr hab. Maciej M. Sysło. Podsumowania konferencji, dokonali dyrektor dr Jan Wierzbicki oraz wicedyrektor Maciej Borowiecki Ośrodka Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie.

Składam serdeczne podziękowania wszystkim naszym partnerom, współorganizatorom oraz uczestnikom konferencji K@SSK & Majowe Mrozy. Po raz kolejny okazało się, że nasze przedsięwzięcie jest bardzo potrzebne i stoi na wysokim poziomie merytorycznym, ale także organizacyjnym. Mimo, że tęsknimy za spotkaniami twarzą w twarz, za swobodnymi rozmowami, za dyskusjami w przerwach i kuluarach, to jednak tegoroczne spotkanie udowodniło, że potrafimy także skutecznie uczyć się, dzielić wiedzą i doświadczeniami na odległość.

Dziękuję wszystkim bardzo serdecznie i do zobaczenia w przyszłym roku!

Dariusz Stachecki

Tak wyglądała transmisja "od kuchni"...