W bieżącym roku szkolnym Świetliki uczęszczające do grupy pomarańczowej realizowały cykl zajęć pod nazwą „Sztuka dla dzieci”. Pomysł zrodził się spontanicznie na początku roku szkolnego i wynikał z zainteresowań dzieci, ich chęci tworzenia, twórczego działania, kreatywnego spędzania czasu po lekcjach oraz naturalnych potrzeb ekspresji i wyrażania emocji poprzez twórczość.

Nadrzędnym celem zajęć było pokazanie dzieciom wspaniałego artystycznego świata, umożliwienie podejmowania swobodnych prób ekspresji i zachęcenie do poszukiwania różnorodnych sposobów i form działań. Wspólnymi siłami, z pasją i zaangażowaniem wykonaliśmy wiele reprodukcji słynnych dzieł sztuki, posługując się materiałami tak nieoczywistymi, jak choćby kostki cukru, tekturowe pudełka po jajkach, czy zebrane na łące kwiaty i liście.

Radość tworzenia, poczucie sprawstwa i satysfakcja z efektów pracy zespołowej, dodawały nam energii i umacniały w przekonaniu, że zgłębianie historii sztuki stanie się przygodą, która na długo zostanie w naszej pamięci.

Nauka i zabawa, poznawanie i doświadczanie, uśmiech, poczucie dumy, twórcze spełnienie i moc niezapomnianych wrażeń – wszystko to, czego nie da się opowiedzieć, utrwaliliśmy na fotografiach i filmach, do których obejrzenia serdecznie zachęcamy.

Realizacja projektu po raz kolejny uświadomiła mi, jak ważną i piękną rolę w edukacji i wychowaniu młodego człowieka pełni nauczyciel. Z ogromną satysfakcją i dumą towarzyszyłam dzieciom w tej artystycznej przygodzie.

Drogie Świetliki, pamiętajcie: „Świat zawsze wydaje się piękniejszy, kiedy właśnie stworzyłeś coś, co wcześniej nie istniało”.

Zapraszam do obejrzenia relacji z naszych zajęć:

 

Kinga Laskowska-Szofer