W marcu podczas zajęć świetlicowych uczniowie z klas 3 z grupy 1, mieli okazję poznać losy bohaterów przygodowej powieści Aleksandra Dumasa „Hrabia Monte Christo”.  Wspólne czytanie sprawiło dzieciom ogromną przyjemność. Świetliki z zaangażowaniem śledziły losy Edmunda Dantesa, Mercedes i innych bohaterów. Uwieńczeniem lektury był konkurs literacki, w którym dzieci mogły się wykazać znajomością przeczytanej historii.

Konkurs był trudny, gdyż lektura nie należała do najłatwiejszych, wiele w niej było nowych dla dzieci słów i obcobrzmiących nazw i imion bohaterów. Dzieci wykazały się bardzo dobrą znajomością lektury, a zwycięzcy konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody.

Czytana powieść stała się dla świetlików inspiracją do poznania Francji, dzieci wyruszyły w wirtualną podróż śladami Hrabiego Monte Christo – odwiedziliśmy port w Marsylii, do którego  przypłynął statek Faraon z głównym bohaterem na pokładzie; twierdzę - więzienie na wyspie If, w której przez wiele lat przetrzymywano Edmunda Dantesa; wyspę Monte Christo na której Edmund znalazł skarb i wreszcie Paryż, gdzie splatają się losy wszystkich bohaterów i hrabia Monte Christo dokonuje zemsty na swoich wrogach.

Poznając Francję, nie sposób pominąć kuchnię francuską. Trzecioklasiści mieli okazję zapoznać się z tradycją oraz typowymi daniami kuchni francuskiej. Dzieci dowiedziały się co i o której godzinie jedzą Francuzi, jak wygląda francuskie śniadanie, co ich rówieśnicy i ich rodziny jedzą na obiad i kolację. Po części teoretycznej przyszła kolej na praktyczne działanie, świetliki samodzielnie przygotowały, a następnie całą grupą dokonali degustacji typowych dań kuchni francuskiej. Na stole znalazło się oczywiście kilka gatunków sera, z których dzieci przygotowały pyszne koreczki; bagietka, rogaliki francuskie z konfiturą oraz na deser ciastka francuskie. 

Podążając śladami Hrabiego Monte Christo świetliki trafiły do Paryża. Jeśli Paryż to oczywiście moda i elegancja - trzecioklasiści przygotowali pokaz mody w dwóch odsłonach. Pierwsze wyjście naszych modelek to prezentacja mody szkolnej, drugie to jak przystało na pokaz mody - suknie balowe. Dziewczynki samodzielnie przygotowały swoje stroje i z dużą elegancją i profesjonalizmem zaprezentowały je na wybiegu. Pokaz poprowadziły: Lenka jako projektantka mody oraz Iga - prezenterka. Nad oprawą muzyczną czuwał nasz niezawodny dźwiękowiec Bartek. Gośćmi na pokazie mody byli uczniowie z grupy 2 klas 3.

„Hrabia Monte Christo” była to pierwsza powieść z cyklu „Książki przygodowe, które warto przeczytać”. Świetliki mają w planach lekturę kolejnych powieści, najbliższa historia zaprowadzi nas prosto do Hiszpanii.

Dorota Parniewicz