Zbliżają się święta Bożego Narodzenia - czas, który powinniśmy spędzić razem w miłej, domowej atmosferze. Jednak są obok nas ludzie chorzy, samotni, ubodzy, dla których ten zimowy  okres jest najtrudniejszy. Dlatego pomóżmy im. Nasza szkoła postanowiła wziąć udział w akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Razem na Święta”. Zależy nam, aby każdy podjął działanie na rzecz drugiego człowieka, szczególnie w tym  przedświątecznym okresie, kiedy szczególnie wiele osób czeka na pomoc i wsparcie.

Zależy nam jednocześnie na budowaniu wspólnot i umacnianiu więzi międzypokoleniowych oraz kształtowaniu poczucia odpowiedzialności za drugą osobę. 

Dlatego zachęcamy  wszystkich uczniów do włączenia się w następujące działania:

  • wykonaj kartę z życzeniami świątecznymi i przekaż ją sąsiadom, osobom starszym (np. wrzuć do skrzynek pocztowych). Możesz też wykonać wyjątkową laurkę, kartkę z życzeniami świątecznymi, pozdrowieniami, słowami otuchy dla dzieci, które spędzą Święta Bożego Narodzenia na oddziale nowotomyskiego szpitala. Zrób zdjęcie gotowej pracy. A może nagrasz film, na którym zaśpiewasz świąteczną piosenkę, przeczytasz wiersz lub przekażesz kilka słów otuchy prosto z serca? Zebrane materiały zostaną udostępnione w formie prezentacji dzieciom, ich rodzinom oraz pracownikom nowotomyskiego szpitala poprzez stronę internetową oraz profil na fb. Zdjęcia prac oraz filmiki prześlij na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;
  • samodzielnie przygotuj słodki upominek (np. pierniki) i obdaruj nimi sąsiadów albo osoby potrzebujące z najbliżej okolicy,
  • przygotuj ozdoby świąteczne dla osób z rodziny, najbliżej okolicy, przyjaciół,

Udokumentuj swoje działania, zrób zdjęcie i wyślij na adres

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Szczególnie mocno pragniemy włączyć się w trzy akcje:

  • „Bądź Mikołajem! Pomóż dzieciom z nowotomyskiego szpitala” - niektóre chore dzieci właśnie na oddziale dziecięcym naszego szpitala spędzą święta. Umilmy im ten czas, przygotowując małe upominki - nowe zabawki, książki, kolorowanki, przybory do pisania, rysowania, gry itp. Ze względu na sytuację epidemiologiczną nie mogą to być pluszaki. Rzeczy te dostarczamy do szkoły i wkładamy do wystawionego na holu kartonu w godzinach od 7.00 do 17.00.
  • zbiórka darów dla schroniska dla zwierząt - w szkole zbieramy karmę suchą i mokrą, ręczniki, koce, środki czystości, np. płyny do naczyń, podłóg, toalet
  • zbiórka odzieży dla podopiecznych poznańskiego stowarzyszenia Zupa na Głównym - odzież i obuwie męskie, używane lecz w dobrym stanie, a także koce, karimaty, czapki, szaliki, rękawiczki, kubki termiczne i żywność trwała - dary można składać w świetlicy szkolnej w godzinach od 7:00 do 16:30.

Jeśli chcesz otrzymać punkty dodatnie za udział w akcjach, to koniecznie do przyniesionych rzeczy dołącz kartkę ze swoim imieniem i nazwiskiem oraz klasą.

Wszystkie zbiórki potrwają do 21 grudnia.

Nie bądź obojętny, wywołaj uśmiech na twarzy drugiego człowieka!

            Ze względu na stan epidemii działania realizowane w ramach akcji „Razem na Święta” powinny mieć bezpieczny i odpowiedzialny charakter. Ważne jest zachowanie dystansu społecznego oraz postępowanie zgodnie z wytycznymi sanitarnymi.  

Marzena Dach-Kolanko, Kinga Laskowska-Szofer