Świetlica

W ciągu kilku minionych tygodni Świetliki z grupy pomarańczowej brały udział w zajęciach pod nazwą „Świetlicowy pamiętnik literacki”.  Celem zajęć było ćwiczenie słuchania czytanego tekstu ze zrozumieniem. Zaproszenie na nasze zajęcia przyjęły nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej, które podczas spotkań czytały Świetlikom opowiadania z książki Rocha Urbaniaka pt. „Papiernik, czyli skąd się biorą opowieści”.

Każde z opowiadań przedstawia inną historię. Ich bohaterowie prezentują różne postawy, znajdują się w sytuacjach, ukazujących rozmaite cechy charakteru. Ich wybory i motywy działań stają się dla czytelnika impulsem do zastanowienia i refleksji nad własnym życiem. Książka jest pięknie ilustrowana pracami samego autora, który jest też artystą, absolwentem Akademii Sztuk Pięknych. Poprzez swoją sztukę pragnie opowiadać historie, „w których widz będzie mógł pobłądzić, przeżywając je na własny sposób”.

Po wspólnej lekturze, Świetliki odpowiadały na pytania dotyczące treści tekstu. Był też czas na dyskusję i rozważania związane z przedstawionym w opowiadaniu zagadnieniem. Następnie wykonywaliśmy ilustracje tematyczne, które stanowiły barwne podsumowanie zajęć. Dodatkowo dzięki uprzejmości pani Magdy, która pracuje również w bibliotece Państwowej Szkoły Muzycznej, dzieci mogły zapoznać się z książeczkami, pochodzącymi z muzycznego księgozbioru. Zapisy nutowe na różne instrumenty, ale też książki do audycji muzycznych i innych przedmiotów, spotkały się ze sporym zainteresowaniem naszych Świetlików.

Na pamiątkę każdego spotkania, zaproszone nauczycielki pozostawiły wpisy w literackim pamiętniku – ważne przesłania dla dzieci. Bardzo dziękujemy pani Żanecie, pani Magdzie, pani Paulinie, pani Joannie i pani Renacie, za poświęcony nam czas i wspólną lekturę tych wyjątkowych opowiadań.

Kinga Laskowska-Szofer

A4 Infociacho