Świetlica

Październik upłynął nam w świetlicy  szkolnej pod hasłem „ Jesień”. Częste gry i zabawy na świeżym powietrzu w pięknej aurze złotej polskiej jesieni, pozwoliły doszukiwać się barw, które odzwierciedlały się w naszych pracach plastycznych. Tworzyliśmy grzybki, jeże, ślimaki, jabłka, dynie, kasztany, bukiety, jesienne lampiony…

Świetliki miały okazję do zaprojektowania i zbudowania jesiennego okna, przez które świat wydawał się piękniejszy i barwniejszy. Każda z naszych prac wykorzystywała inną technikę wykonania. Pojawiły się również kreatywne kolorowanki, uczące dokładności i cierpliwości. Usprawnianie motoryki małej pomaga nam czytelnie pisać, a to przekłada się na bardzo dobre oceny zdobywane za prowadzenie zeszytów i ćwiczeń.

Nie obyło się bez zajęć kulinarnych z cyklu „Jesień w świetlicowej kuchni” - dzieci przygotowały jabłka zapiekane pod kruszonką oraz jabłuszka suszone w trzech wariantach. Taki rodzaj zajęć jest wspaniałą podstawą, aby przybliżać Świetlikom zasady zdrowego odżywiania. Jesienna pogoda niesie ze sobą częste infekcje zdrowotne, dlatego chętnie brały udział w pogadankach na temat zagrożeń płynących z niewłaściwego stylu życia i nieodpowiedniej diety. Rewelacyjną pomocą w zajęciach okazało się opowiadanie „Zdrowy foodtruck”.

Kreatywne spędzanie czasu to również zabawa. Konstruowanie budowli z klocków, figurek i stworków z dekoracyjnych drucików i pomponów, układanie prasowanek z koralików, zajęcia sportowe na hali.

Kolejne nasze październikowe przedsięwzięcie to obchody Międzynarodowego Dnia Muzyki. Dzieci miały zabawy muzyczne, budowały własne instrumenty z przedmiotów codziennego użytku; uczyły się gry na „bum bum rurkach”.

Cykl zajęć pod nazwą Poniedziałki Ze Sztuką pozwala poznawać historię sztuki w prosty, przystosowany do wieku dzieci sposób. Świetliki wykonywały prace inspirowane dziełami mistrzów pędzla i innych dziedzin sztuki.

Kosmiczny Tydzień był cyklem zajęć poświęconych tematyce kosmosu i zjawisk zachodzących w przestrzeni międzyplanetarnej. Owocami spotkań stały się: kosmiczne kamienie, galaktyczne świecące słoiki, rakieta kosmiczna lecąca na Księżyc; makieta Układu Słonecznego wykonana z tektury i styropianowych kul pomalowanych farbami akrylowymi.

Udział w akcji Tydzień Uczniowskiej Supermocy wzmocnił wiarę we własne możliwości.

Kolejnym przedsięwzięciem był tygodniowy cykl zajęć o ludzkich zmysłach. Świetliki aktywnie brały udział w ćwiczeniach, które przybliżyły sposób funkcjonowania ich własnych narządów wzroku, smaku, węchu, dotyku i smaku.

Jak w każdym miesiącu, tak i w tym, propagowaliśmy czytelnictwo. Wychowawcy świetlicy czytają dzieciom, a one czytają nam. Cisza panująca podczas zajęć pozwala na dokładne zrozumienie tekstów, odpowiednia dykcja rozbudza wyobraźnię, a ciekawa fabuła daje niedosyt i chęć poznawania dalszych przygód. Podsumowaniem każdej książki są kolorowe ilustracje i wyklejanki o tym, co się Świetlikom najbardziej spodobało.

Październik zakończyliśmy przybliżeniem sobie tradycji związanych z obchodami święta Wszystkich Świętych w Polsce i na świecie. Dzieci miały okazję podzielić się emocjami towarzyszącymi utracie bliskich, jak również wymianą informacji na temat postaw zachowywania się i zasad obowiązujących na cmentarzu. 

Wychowawcy świetlicy

A4 Infociacho