Pierwszy miesiąc nowego roku szkolnego już za nami! Po długiej nieobecności w szkolnych murach, związanej z okresem nauki zdalnej, dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej znów mogły nacieszyć się wspólnie spędzanym z kolegami czasem. Tym bardziej, że wrzesień we wszystkich grupach świetlicowych obfitował w wydarzenia dające dzieciom możliwość zarówno rozwijania własnych pasji, jak i poznawania nowych, inspirujących możliwości spędzania czasu wolnego po zakończeniu lekcji.

Przywitaliśmy też spore grono pierwszoklasistów, którzy bardzo szybko zaznajomili się z zasadami obowiązującymi w świetlicy szkolnej, tworząc „Kodeks Świetlicowy”. Dzięki zajęciom integracyjnym dzieci mogły się nawzajem poznać i poczuć przyjaźnie w gronie nowych kolegów i koleżanek.

Wrzesień to miesiąc, w którym co roku organizowana jest akcja sprzątania świata. Z tej okazji Świetliki wzięły udział w zajęciach dotyczących ochrony środowiska i uświadamiających potrzebę segregacji odpadów.

Dzięki pięknej pogodzie dzieci mogły aktywnie wypoczywać na świeżym powietrzu, co było dla nich bardzo ważne po skończonych zajęciach edukacyjnych. Nie brakowało także zajęć plastycznych, dzięki którym uczniowie mogli powspominać wakacje oraz przywitać jesień, poszukując charakterystycznych zwiastunów tej pory roku w przyrodzie. Dary jesieni zebrane podczas spaceru na świeżym powietrzu posłużyły Świetlikom do wykonania pięknych, jesiennych prac.

Szczególnym zainteresowaniem zwłaszcza wśród młodszych dzieci, cieszyły się zajęcia z origami, czy układania kolorowych koralików. We wrześniu uczniowie dowiedzieli się o kilku nietypowych dniach, którym poświęcona była tematyka zajęć. Należały do nich: Dzień Kropki, Dzień Jabłka, Dzień Dobrych Wiadomości, Dzień Orderu Uśmiechu, Dzień Postaci z Bajek, Dzień Głośnego Czytania oraz Dzień Szacunku Dla Osób Starszych.

Starsze dzieci z zaangażowanie przystąpiły do wielu kreatywnych wyzwań, wpływających na rozwój wyobraźni oraz wyzwalających ich twórczy potencjał. Drugoklasiści spróbowali swoich sił w wyzwaniu Marshmallow Challenge, budując konstrukcje z makaronu, taśmy malarskiej, sznurka i słodkiej pianki. Podczas zajęć świetlicowych ćwiczyli też swoje umiejętności w kreatywnych zabawach i ćwiczeniach na abstrahowanie, myślenie pytajne, czy rozumowanie dedukcyjne. Wszystkie tego typu zabawy wpłynęły pozytywnie na umiejętność pracy zespołowej i wspólne dążenie do wyznaczonego celu.

Był też czas na stworzenie swoich pierwszych lapbooków i szczegółowe zapoznanie się z tą twórczą metodą gromadzenia informacji, która zyskała w Świetlikach spore grono zwolenników.

W ostatnich dniach września Świetliki z grupy pomarańczowej włączyły się również w obchody Europejskiego Tygodnia Sportu. Akcja ma na celu uświadomienie uczniom znaczenia aktywności fizycznej oraz jej wpływu na zdrowie i samopoczucie. Przez cały tydzień dzieci aktywnie brały udział w zabawach ruchowych i wykonywały ćwiczenia rozpisane według Tygodniowego Planu Zajęć Sportowych.

Świetliki z klas drugich włączyły się w akcję wymiany pocztówkowej między świetlicami szkolnymi z całego kraju. Z zaciekawieniem czekamy na kartki zwrotne.

Wrzesień zakończył się radosnymi obchodami Dnia Chłopaka. Nie zabrakło słodkości i upominków, zabaw oraz konkurencji, w których chłopcy rywalizowali z dziewczynkami.

I nastała jesień, wkroczyliśmy w piękny czas kolorowych liści, spadających kasztanów i babiego lata. Ale o tym opowiemy Wam za miesiąc…

Wychowawcy świetlicy

djembed