Świetlica

Przygotowaliśmy dla was kolejną dawkę pomysłów na spędzanie czasu wolnego w domu. Mamy nadzieję, że się nie nudzicie i ciepło o nas myślicie, tak jak my o Was 😊 Nie marnujcie wolnego czasu, rozwijajcie swoje umiejętności i zainteresowania, pobudzajcie swoją kreatywność.

W tym tygodniu pierwszą naszą propozycją jest przeprowadzenie zabawy polegającej na zbudowaniu instrumentu melodycznego – zabawa pod tytułem ,,Symfonia” pozwoli na eksperymentowanie z wysokością dźwięku. Z pewnością zainteresuje Was samodzielne skonstruowanie instrumentu muzycznego.

1. Nalejcie wody do kilku szklanek - do każdej inną ilość.

1. Stuknijcie delikatnie łyżeczką w kolejne szklanki.

1. Uzyskacie różne wysokości dźwięków – sprawdźcie, kiedy dźwięk jest wysoki, a kiedy niski.
  2. Przeanalizujcie wnioski.

Dla fanów malowania po innych powierzchniach niż zwykła kartka przygotowaliśmy zabawę „Chodź, pomaluj mój świat”. Aby nasz domowy azyl stał się kolorowy, zachęcamy do wykonania wielobarwnych witraży okiennych. Wystarczy tak niewiele, by osiągnąć wspaniałe efekty.

1. Do ramy okiennej mocujemy folię stretch/spożywczą (z racji bezpieczeństwa - najlepiej drzwi balkonowe) za pomocą taśmy.

1. Na ziemi rozkładamy gazety, aby nie martwić się o poplamienie podłogi.

1. Przygotowujemy dziecku farby, pędzelki, kubek z wodą i paletę (może to być np. styropianowa tacka,
    będzie ona wielorazowego użytku).

• Proponujemy ubrać dziecko w rzeczy, które mogą ulec zabrudzeniu.
  • Zamiast używać pędzelków można malować palcami. Udanej zabawy!

Mamy nadzieję, że lubicie eksperymentować, tak bardzo jak my. I właśnie dlatego mamy dla Was propozycję przeprowadzenia eksperymentu pod tytułem „Gumowe jajko”. W odróżnieniu od eksperymentu z poprzedniego tygdnia - ten będzie wymagał nieco więcej czasu. Jednak otrzymane efekty będą tego naprawdę warte!

Potrzebne materiały:

• słoik
  • ocet
  • jedno jajko (lub więcej, jeśli chcecie!)
  1. Słoik należy wypełnić octem, minimum do połowy - następnie ostrożnie zanurzamy w nim jajko.

1. Teraz pozostaje tylko odczekać co najmniej dobę...
  2. Po upływie tego czasu jajko możemy już delikatnie wyjąć. Od razu zauważymy, że nie ma skorupki - a jego struktura przypomina gumę. Jajko będzie dosyć śliskie, można je jednak zgniatać, a nawet zrzucać z niewielkich wysokości.

1. Jeśli umiejętnie podświetlimy nasze „gumowe jajko”, będziemy mogli wyraźnie zobaczyć ukryte w środku żółtko.

„Gumowe jajko” można oczywiście rozbić na talerzu - dostrzeżemy wtedy, że skorupka zamieniła się w cienką błonkę, a żółtko przybrało galaretowaty kształt w intensywnym kolorze.

Choć całej zabawie może towarzyszyć lekko nieciekawy zapach, dzieci powinny być zachwycone - oczywiście jajko po octowej kąpieli nie nadaje się już do jedzenia.

Dla kuchcików mamy przepis na zdrowe pyszności. „Placuszki z jabłkiem” to słodka propozycja dla wszystkich smakoszy i wielbicieli gotowania. Na początek coś pysznego i jednocześnie niezwykle prostego w wykonaniu.

Czas przygotowania: 30min.

Liczba porcji: około 15 szt.

Składniki:

• 1szklanka mąki (około 150g)
  • 1 niepełna szklanka mleka (około 240ml)
  • 1 jajko
  • 1 płaska łyżka cukru waniliowego
  • ½ łyżeczki proszku do pieczenia
  • 2 jabłka
  • ½ łyżki oleju
  • olej do smażenia
  • cukier puder do posypania

Sposób przygotowania:

1. Mąkę, mleko, jajko, cukier, proszek do pieczenia oraz olej mieszamy w misce na gładką masę.

2. Jabłka obieramy, kroimy w plasterki i wrzucamy po kilka do miski z przygotowanym ciastem.

1. Nakładamy na rozgrzany tłuszcz porcję ciasta z jabłkami i smażymy na średnim ogniu, aż będą złociste.

1. Placuszki odwracamy i smażymy również z drugiej strony na złoto.

Smacznego! 😊

Z racji zbliżających się świąt przedstawiamy propozycję wykonania Wielkanocnej dekoracji. Poćwiczcie swoje umiejętności manualne i puśćcie wodze fantazji.

Do wykonania Wielkanocnej dekoracji potrzebne będą:

• filc w różnych kolorach (może być też papier kolorowy)
  • jajka ze sklejki lub wycięte z tektury
  • klej magic lub wikol
  • rafia lub sznurek
  • koronki, gipiura, kolorowe wstążki
  • dekoracje do naklejenia: filcowe ozdoby, perełki, koraliki, guziki itp.
  • patyk

Wykonanie:

1. Jeżeli nie mamy jajek ze sklejki, wycinamy je z tektury.
  2. Z kolorowych arkuszy filcu (lub papieru kolorowego) wycinamy po dwa jajka na jedną ozdobę.
  3. Filcowe (papierowe) jajka naklejamy z dwóch stron na sklejkę lub tekturę.
  4. Oklejone filcem (papierem) jajko dekorujemy wstążkami, gipiurą, koralikami, guzikami itp.
  5. Wykonujemy zawieszkę z rafii lub sznurka.
  6. Gotowe ozdoby zawieszamy na patyku, który można przymocować np. do ściany lub na drzwi, jako świąteczną dekorację z okazji Wielkanocy.

A na koniec odrobina sportu:

• Zabawa na sprawdzenie Waszych wiadomości z zakresu sportów zimowych. Pod tym linkiem znajdziecie grę (układanie puzzli). Mamy tam 3 zakładki z kategoriami sportowymi, do których należy dopasować poszczególne puzzle:

Jak myślicie, jaki obrazek ukaże nam się po rozwiązaniu zagadki?

• „Ruletka ruchowa” znajduje się pod kolejnym linkiem. Nie zapominajmy o tym, aby się ruszać. W tym czasie bardzo ważne jest, żeby zadbać o swoją kondycję. A wszyscy wiemy, że ruch to zdrowie.

No więc zagramy w ruletkę.
Kliknij w link, zakręć kołem i do dzieła!

Każde ćwiczenie należy powtórzyć 10 razy.
Powodzenia!

Wychowawcy świetlicy