Szkoła i biblioteka zamknięte, ale to nie powód, żeby rezygnować z czytania. Podpowiemy Wam gdzie, bez wychodzenia z domu, znajdziecie fajne książki. Dlaczego to takie ważne? Dlaczego wato sięgnąć po książkę? Ponieważ czytanie książek ma dobry wpływ na pamięć, zdolność koncentrowania się, zwiększa inteligencję emocjonalną, łagodzi stres. To, że wzbogaca wiedzę, zwiększa nasze zasoby językowe i podnosi kompetencje lingwistyczne jest oczywiste.

Szeroka znajomość słownictwa wpływa również na nasze postrzeganie rzeczywistości. Książki są też źródłem inspiracji i kreatywności, rozwijają wyobraźnię, a także wiele obszarów mózgu, usprawniając jego ogólne funkcjonowanie. Dzięki czytaniu trenujemy równocześnie myślenie krytyczne oraz analityczne. Badania wskazują, że czytanie opóźnia demencję i spowalnia rozwój choroby Alzheimera.
Warto więc czytać nie tylko ze względu na przyjemność i emocje, jakie może dać książka, ale także ze względu na korzyści, jakie może przynieść dla psychicznego, a przez to także fizycznego zdrowia i osobistego rozwoju. Czytajmy więc na zdrowie!

Oto propozycje portali rekomendowanych przez Bibliotekę w Szkole, gdzie znajdziecie fajne książki bez wychodzenia z domu:

WolneLektury.pl

Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

Lektury.gov.pl

Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

ChmuraCzytania.pl

Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.

Polona.pl

Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

Empik Premium bezpłatnie przez 60 dni

Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a.


Publio - darmowe ebooki

Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poraniki.


Nexto

Księgarnia Nexto oferuje około 100 darmowych ebooków, z których większość to poradniki, lektury i podręczniki.

Renata Kurasińska, Małgorzata Gucia