Świetlica

Dzieci z grupy pomarańczowej przez cały tydzień brały udział w zajęciach sensorycznych z okazji Walentynek. Nasze prace plastyczne związane były z doświadczaniem różnych faktur, zapachów, kolorów, giętkości etc. Świetliki wykonały między innymi walentynkową butelkę sensoryczną, pełną kolorowego brokatu, cekinów, koralików, guziczków i piórek.

Obserwacja poruszających się w gęstej zawiesinie połyskujących elementów stała się nie tylko odprężającą zabawą - butelki można z powodzeniem wykorzystać jako oryginalną dekorację.

Był też czas na naukę posługiwania się igłą i nitką - dzieci wyszywały serduszka z miękkiego filcu i wypełniały je watą. Tektura falista, patyczki kreatywne i inne ciekawe w dotyku elementy dekoracyjne posłużyły do wykonania serduszek według własnego pomysłu.

Główna zasada Sensoplastyki® mówi o tym, że szczęśliwe dzieci, to brudne dzieci :) Od czasu do czasu pozwalamy sobie na takie kreatywne i inspirujące brudzenie - tak też było przy okazji lepienia z masy plastycznej, którą przygotowaliśmy własnoręcznie - ugniatanie mąki z olejem i czerwonym barwnikiem spożywczym dostarczyło dzieciom kolejnych sensorycznych wrażeń. Gotowe serca z masy udekorowaliśmy cekinami – łączenie składników, wduszanie, ugniatanie, to najprzyjemniejsze elementy każdych zajęć z Sensoplastyki®.

Lepienie, wykrawanie, sklejanie, kształtowanie – to kolejne czynności, których nie zabrakło w sensorycznym tygodniu walentynkowym, za sprawą zajęć kulinarnych i wypieków z ciasta francuskiego.

Zwieńczeniem tygodnia była tradycyjnie poczta walentynkowa, w naszym oryginalnym wydaniu. Za pomocą drewnianych klamerek zawiesiliśmy na sznurku kolorowe koperty, udekorowane piankowymi serduszkami. Bardzo szybko koperty zapełniły się liścikami, rysunkami i mini laurkami, które dzieci bardzo chętnie sobie przesyłały. Drewno, papier, sznurek i pianka dekoracyjna, stworzyły kolejne możliwości doświadczania poprzez zmysł dotyku. Walentynki w świetlicy były pełne wrażeń!

Kinga Laskowska-Szofer
Trener 1 st. metody Sensoplastyka®

A4 Infociacho