Świetlica

W grupie uczniów z sali 221 uczęszczających do świetlicy rozpoczęłam od listopada autorski projekt propagujący czytelnictwo. Za zgodą rodziców i przy ich ogromnym wsparciu każdego dnia w ramach „Czytankowa” czytam z dziećmi minimum 15 minut. Uczniom pomysł bardzo się spodobał dzięki czemu z 15 minut często robi się 30.

Po powrocie ze stołówki każdego dnia jest wyznaczone 30 minut – tak aby każdy mógł w spokoju czytać ustalone 15 minut, a ci uczniowie, którzy mają ochotę czytać dłużej otrzymują dodatkowy czas. Dzieci, które nie czytają ponad 15 minut, mają czas na gry planszowe, łamigłówki i kolorowanki.

Uczniowie otrzymali karty pracy - „tabliczki czekolady”. 15 minut czytania to jedna kostka czekolady do zamalowania. W piątki dzieci w ramach bonusu – dodatkowych czekoladek do zamalowania – opowiadają mi, co przeczytały w domu. Tworzymy także własne książeczki z autorskimi historiami. Po zamalowaniu całej tabliczki czekolady uczniowie mogą zajrzeć do skrzyni skarbów i wybrać sobie nagrodę. A jest w czym wybierać! – rodzice spisali się na medal.

Po tym krótkim czasie od kiedy rozpoczęliśmy „czytankowo” zauważam, że jest to dobra metoda nie tylko do zachęcania dzieci do czytania ale także dla nauczyciela - może lepiej poznać dzieci, zauważyć w szybki sposób pewne talenty, odkryć zainteresowania, których być może wcześniej nie zauważył, rozbudzać w uczniu kreatywność i rozwijać wyobraźnię. Dzieci chętnie dzielą się tym, czego się dowiedziały z przeczytanego tekstu, niejednokrotnie są podekscytowane znalezionymi ciekawostkami (np. z książki o dinozaurach) oraz co niezwykle istotne: wyciszają się, ćwiczą skupienie uwagi.

Projekt będzie kontynuowany w kolejnych miesiącach. Na gazetce przy naszej sali dzieci wywieszają tytuły książek, które przeczytały i polecają. Zachęcamy do oglądania i czytania!

Sonia Halasz

A4 Infociacho