Aktualności

W poznańskim Muzeum Etnograficznym można podziwiać wystawę pokonkursową "Żłóbek Wielkopolski", a na niej nagrodzone i wyróżnione prace biorące udział w XIX edycji Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych 2017 organizowanego przez: Muzeum Etnograficzne – Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, Szkołę Podstawową im. Powstańców Wielkopolskich w Robakowie k. Poznania, Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania, Międzynarodowe Targi Poznańskie, Fundację Flow Art.

Celem Konkursu jest rozbudzanie zainteresowań polskimi tradycjami okresu Świąt Bożego Narodzenia oraz popularyzacja folkloru, architektury i historii Wielkopolski.

Z wielką radością informujemy, że laureatami pierwszego miejsca zostali uczniowie Naszej Szkoły: Małgorzata Gaisler, Oliwia Kalinowska, Łukasz Marciniak, Dawid Waltrowski, którzy przy wsparciu nauczycieli wykonali oryginalną i bogatą symbolicznie szopkę bożonarodzeniową. Realizacja ta powstała z naturalnych materiałów nawiązujących do charakteru Młyna Wielkopolskiego typu koźlak, który w tym roku stał się inspiracją do wykonania zjawiskowej szopki. Postacie Maryi, Józefa, aniołów oraz zwierzątek, a także wspomnianego wiatraka wykonane zostały z woreczków jutowych, napełnionych mąką. Na tak nietypowych podobraziach malarskich zostały naniesione szkice postaci, według projektu Małgosi Geisler, a następnie pokryte wielowarstwowym barwnym malowidłem.

Całość zamieszczona została w formie wiklinowej konstrukcji, pokrytej jutą oraz elementami pejzażu wielkopolskiego z wiatrakami. W centrum nietypowej stajenki na worku położony został maleńki chlebek, wypieczony w nowotomyskiej piekarni przez Pana Kazimierza Kucza, za który przy tej szczególnej okazji jeszcze raz serdecznie dziękujemy. Chlebek ten symbolizuje Nowonarodzonego Chrystusa, który codziennie karmi nas miłością. Nietrudno domyśleć się, że postacie, które de facto są workami z mąką — mają symbolizować, każdego człowieka, który przez swoją pracę i codzienne starania staje się... „dobrą mąką”, z której każdego dnia można upiec chleb dobroci, życzliwości i wzajemności. Warto też zwrócić uwagę na sam młyn, którego śmigło jest w kształcie drewnianego widelca i łyżki, na których namalowano króla i wieśniaczkę symbolizujących bogactwo i ubóstwo. Forma wiatraku wskazuje, że dobro czyli błogosławieństwo jest dla każdego, dla każdego równo kręci się czas, dając nam szansę na to, abyśmy stawali się dobrymi i sprawiedliwymi. 

Niech Nasza Szopka Bożonarodzeniowa będzie dla wszystkich wymownym życzeniem, abyśmy dobrze, uczciwie i pracowicie wykorzystywali dany nam czas.

Wystawa nagrodzonych i wyróżnionych prac trwać będzie do 28 stycznia 2018 r., w godzinach otwarcia Muzeum Etnograficznego w Poznaniu.

Aleksandra Antoniewicz - Kaszczyńska

 

A4 Infociacho