Świetlica

Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki, który obchodzimy 1 października, dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej z klas Ia i Id przez cały tydzień brały udział w zajęciach z muzyką w roli głównej. Ich głównym celem była refleksja nad tym, jaki wpływ wywiera muzyka na nasze samopoczucie i nastrój. Po krótkim filmie wprowadzającym dzieci chętnie wzięły udział w zabawach tanecznych i ruchowych, które stały się okazją do odreagowania i uspokojenia emocji. Tak minął nam poniedziałek.

We wtorek 1 października, za pomocą tamburyna i dzwoneczków nauczyliśmy się powtarzania usłyszanych rytmów. Dzieci miały też okazję wysłuchania utworów muzyki klasycznej i rozrywkowej. Przy dźwiękach fortepianu Yirumy pierwszaki naśladowały taniec motyla lub ruch drzew na wietrze. Z kolei piosenka Arki Noego pt. „Nieidealna”, stała się świetną okazją do ćwiczenia min i grymasów towarzyszących różnym nastrojom. Nie zabrakło też muzyki wyciszającej – dzięki spokojnej melodii, odgłosom śpiewu ptaków czy szumu morza, a także czytanemu tekstowi relaksacji, dzieci mogły odetchnąć po dniu pełnym wrażeń i odprężyć się z zamkniętymi oczyma.

W środę 2 października wykonaliśmy własnoręcznie proste instrumenty muzyczne - harmonijki ze słomek do napojów i taśmy dwustronnej. Dzieci chętnie wydobywały z nich dźwięki, co stanowiło świetną zabawę.

Czwartek 3 października poświęciliśmy ćwiczeniom wokalnym, przygotowującym do śpiewania. Dzięki filmom edukacyjnym dzieci poznały również pracę dyrygenta chóru oraz usłyszały jak brzmią poszczególne głosy męskie i kobiece. Świetliki wzięły też udział w rozśpiewce, naśladując różne odgłosy.

W piątek 4 października słuchaliśmy piosenek w wykonaniu Studia Accantus. Poznaliśmy bajkowe utwory, a dzięki nagraniom wywiadów również poszczególnym muzyków i dowiedzieliśmy się, czy śpiewanie jest trudną sztuką. Na zakończenie tygodnia muzycznego wspólnie śpiewaliśmy nasze ulubione piosenki.

Jednogłośnie stwierdziliśmy, że nie potrafimy wyobrazić sobie życia bez muzyki, która jest nie tylko świetną rozrywką, ale też wzbogaca nasze wnętrza.

Kinga Laskowska-Szofer

A4 Infociacho