Europejski Dzień Języków, obchodzony w Europie 26 września, ma na celu pokazanie różnorodności językowej w Europie oraz propagowanie nauki języków obcych. W czasach, gdy dostęp do nauki i pracy za granicą jest tak powszechny, znajomość języków obcych jest wręcz koniecznością. I dlatego w całej Europie organizowane są różne wydarzenia, które promują języki i dają możliwość spotkania z tymi językami na żywo.

W naszej szkole odbyły się w tym roku kolejne lekcje online przez Skype. Przy współpracy z British Council, uczniowie klasy 7a (oddziału dwujęzycznego) uczestniczyli w lekcji języka angielskiego.  Pan Jon Green, Brytyjczyk obecnie mieszkający w Polsce, przygotował i przeprowadził ciekawą lekcję na temat brytyjskiej monarchii. Uczniowie z ogromnym entuzjazmem i zaangażowaniem zadawali pytania dotyczące Królowej Wielkiej Brytanii i udzielali odpowiedzi na podchwytliwe pytania Jon’a. Dowiedzieliśmy się różnych ciekawostek na temat członków rodziny królewskiej oraz upodobań i nawyków Jej Królewskiej Mości.

Kolejna lekcja odbyła się dzięki współpracy z Instytutem Cervantesa. Była to lekcja języka hiszpańskiego. Wzięli w niej udział uczniowie klas siódmych, którzy w tym roku rozpoczęli naukę tego języka w naszej szkole. Celem tej lekcji było zapoznanie się z brzmieniem, akcentem i podstawową wymową języka hiszpańskiego. Dzięki kreatywności nauczyciela prowadzącego Emilio Losana z Madrytu, lekcja przyjęła formę zabawy zachęcając młodzież do wspólnej aktywności i pracy w grupach. Uczniowie w skupieniu słuchali native speakera powtarzając zasłyszane zwroty i wyrażenia. Nauka za pośrednictwem Skype łamie wszelkie blokady nieśmiałości. Młodzi ludzie uczyli się liczyć, przedstawiać oraz poznali najsławniejsze hiszpańskie osobowości.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku uczniowie naszej szkoły uczyli się w ten sposób języka irlandzkiego oraz portugalskiego.

Komunikator Skype jest niezastąpionym narzędziem do komunikacji z ludźmi z odległych zakątków świata. Lekcje przez Skype są niesamowitym doświadczeniem dla uczniów. Pozwalają na rozwijanie nie tylko umiejętności językowych, ale również dają możliwość poznania kultury innych krajów. Satysfakcja z odbytych lekcji jest gwarantem, że takie działania w naszej szkole będą kontynuowane.

Aneta Gorgoń-Matera, Daria Peters, Anna Król-Pawelska