Świetlica

Świetliki z klasy Ia i Id rozpoczęły realizację jednego z projektów Fundacji Uniwersytet Dzieci. Pierwsze zadanie związane było z rozwijaniem wyobraźni, kreatywności i twórczego myślenia. W tym celu, salę świetlicową umownie zamieniliśmy w przestrzeń kosmiczną, w której udało nam się odkryć i zwiedzić nowe „planety”. Przywilejem uczestników tych wyjątkowych zajęć było również wymyślenie nazw dla planet, na których udało nam się „wylądować”.

Wstępem do realizacji wszelkich zadań był krótki film z udziałem pani Katarzyny Szczeniowskiej, psychologa ze Studia Kreatywności „Pasja”, która opowiedziała o idei projektu.

Po zabawach ruchowych i logicznych przeszliśmy do części warsztatowej. Dzieci podzielone na grupy stawiły czoła kolejnemu wyzwaniu – zbudowaniu wieży kosmicznej z przedmiotów codziennego użytku. Do wykorzystania mieliśmy gazety, taśmę klejącą, sznurek, plastelinę, rolki od papieru i nożyczki. Zabawy było co niemiara! Wszyscy poradzili sobie doskonale, czego efektem były oryginalne, pomysłowe konstrukcje.

Na zakończenie warsztatów każdy mógł wylosować jeden przedmiot z naszego kosmicznego worka skarbów. Zadaniem świetlików było znalezienie innego niż powszechne, zastosowania dla różnych przedmiotów. I tak, okulary przeciwsłoneczne przekształciliśmy w podręczne lusterko, smycz w oryginalną wędkę, rolkę od papieru w lornetkę, plastikową butelkę w wazonik itd.
Zajęcia podsumowaliśmy sformułowaniem ważnego wniosku: twórcze myślenie zdecydowanie może być pomocne w rozwiązywaniu wielu życiowych problemów.

Kinga Laskowska-Szofer

A4 Infociacho