Świetlica

W piątek 14 czerwca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pustej Klasy. Świetliki z klas IIa i IIc aktywnie włączyły się w obchody tego dnia, opuszczając mury szkoły i wyruszając w teren. To już czwarta edycja święta, lecz pierwsza z naszym udziałem. Ideą Dnia Pustej Klasy jest zachęcenie nauczycieli, by w tym jednym dniu w roku szkolnym spędzili czas z uczniami poza szkołą, organizując różne formy zajęć edukacyjnych, integracyjnych, czy po prostu relaksacyjnych – ważne, aby były to zajęcia w terenie.

Promocja edukacji terenowej uzasadniona jest przesłaniem, że tego typu zajęcia stanowią najbardziej uszczęśliwiającą formę edukacji na świecie. Z takiego założenia wychodzą pomysłodawcy Dnia Pustej Klasy, a my postanowiliśmy to sprawdzić.

Dzień edukacji w terenie rozpoczęliśmy od nauki piosenki Majki Jeżowskiej „Na raz, na dwa”, która towarzyszyła nam podczas wędrówki po mieście. Najpierw wyruszyliśmy do Biblioteki Publicznej, aby zobaczyć wystawę rysunków autorstwa pani Marzeny Basińskiej. Prace artystki zachwyciły nas i wprawiły w zadumę.

Kolejnym punktem programu była lodziarnia i relaks na leżakach. Miło spędziliśmy chwile przy słodkich deserach, by następnie udać się do parku, gdzie czekały na nas kolejne zadania. Odpoczywając przy fontannie wspólnie przeczytaliśmy fragmenty książki „Magiczne drzewo”. Aby zaakcentować swoją obecność, z patyków i liści ułożyliśmy napis SP 3, a następnie wyruszyliśmy na spacer podczas którego obserwowaliśmy okoliczną  przyrodę. Podjęliśmy też próbę refleksji nad znaczeniem terenów zielonych w przestrzeniach miejskich.

Był też czas na odpoczynek przy tężni, gdzie każdy mógł skosztował wody pitnej z poidełka. Nie zabrakło również zabawy na zjeżdżalniach i gry w klasy.

Z okazji Dnia Pustej Klasy, dzień wcześniej wybraliśmy się na boisko szkolne, gdzie za sprawą specjalnych kijków i płynu puszczaliśmy olbrzymie, barwne bańki mydlane. Niewątpliwie była to świetna zabawa!

Z całym przekonaniem stwierdzamy, że Dzień Pustej Klasy to warta polecenia inicjatywa, a zajęcia terenowe pozwoliły nam miło spędzić czas na świeżym powietrzu. Za rok to powtórzymy!

Kinga Walla

A4 Infociacho