Świetlica

Malowanie jest jedną z tych technik plastycznych, które dzieci lubią najbardziej. Nie tylko rozwija wyobraźnię i pozwala na ekspresję twórczą, ale też dzięki różnym wariacjom, związanym z doborem materiałów, podkładów, akcesoriów i farb, stanowi za każdym razem niezapomnianą przygodę. Bowiem malować można nie tylko farbą plakatową i niekoniecznie na papierze, o czym przekonały się Świetliki z klas Iia i Iic w minionych miesiącach.

Postanowiliśmy spróbować różnych sposobów i wykorzystaliśmy różne materiały do swoich prac. Ciekawym pomysłem było stworzenie niezwykłych, barwnych i układających się w niesamowite kształty, ozdobnych esów floresów, pokrywających kartki, wykonanych przy użyciu farb akwarelowych i soli. Całą dobę czekaliśmy, aż sól wejdzie w reakcję z farbą i pozostawi na papierze piękne mozaiki, ale było warto! Taki kolorowy, samodzielnie wykonany papier przydał nam się do różnych dekoracji w czasie przedświątecznych przygotowań.

Zrobiliśmy też samodzielnie magiczny papier, za pomocą kredek świecowych i czarnej farby plakatowej, którą pokrywa się kolorowe rysunki. Następnie wykałaczką skrobie się farbę – był to świetny pomysł na zorganizowanie konkursu na najciekawszy rysunek wykonany tą techniką.

Pasta do zębów również może służyć do malowania. Podobnie jak płynny klej pokrywany solą i barwnikami, kaszka manna jako podkład tworzący ciekawą fakturę, taśma malarska, za pomocą której można tworzyć ładne geometryczne wzory, czy plastikowa słomka do napojów – za jej pomocą można rozdmuchać rozwodnioną akwarelę w najróżniejsze kształty i wzory.

Przekonaliśmy się również, że sok z cytryny i farba plakatowa, to świetna mieszanka składników do otrzymania ciekawych efektów wizualnych, a malowanie na zmiętym papierze pozwala uzyskać oryginalną teksturę.

Było też malowanie na plastikowych butelkach, frotaż i stempelki z jesiennych liści, pokrytych farbą akrylową, czy też próby malowania za pomocą różnych akcesoriów (pocięte rolki papierowe, nitka, patyczki higieniczne, gąbka), a nawet palcami.

Spróbowaliśmy też malowania barwnikami spożywczymi na mleku i oleju, co stanowiło świetną zabawę sensoryczną.

Nie zabrakło również malowania na tkaninie. Użyliśmy bawełnianych toreb i farb przeznaczonych do tkanin. Była to świetna zabawa! Każdy mógł samodzielnie zaprojektować i wykonać grafikę, a kolorowe torby stały się praktyczną pamiątką z zajęć świetlicowych.

Techniki malarskie stanowiły temat przewodni wielu zajęć w tym roku szkolnym. W kolejnym skupimy się na płaskorzeźbie i papieroplastyce.

Kinga Walla

A4 Infociacho