Aktualności

W dniach 14 – 17 maja uczniowie klasy 5a, 5c i 5d naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do Zakopanego. W trakcie wyjazdu dzieci poznały, zobaczyły i spróbowały tego, co w rejonie Małopolski uważane jest za najważniejsze i najpiękniejsze. W programie znalazł się również czas na odrobinę szaleństwa i ciekawe miejsca, w których można było się zrelaksować i „przełączyć” w tryb zabawy.

Pierwszego dnia zobaczyliśmy Kraków – dawną siedzibę polskich królów. Odbyliśmy spacer po krakowskiej Starówce, na której podziwialiśmy rozmaite budowle pochodzące w różnych epok, zwiedziliśmy Kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza, Katedrę na Wawelu, Groby Królewskie oraz Rynek Główny. 

Drugi dzień wyjazdu, który spędziliśmy na zwiedzaniu Zakopanego – stolicy polskich Tatr, upłynął nam w iście zimowej atmosferze. Udało nam się wjechać na Gubałówkę oraz wejść na szczyt Butorowego Wierchu, byliśmy w Muzeum Tatrzańskim oraz odwiedziliśmy słynne Krupówki, skąd przywieźliśmy drobne pamiątki i pyszności. Popołudnie spędziliśmy w Chochołowie – góralskiej wiosce, gdzie prawdziwy baca zapoznał nas z lokalnymi tradycjami, zwyczajami i smakołykami.

Trzeciego dnia naszego pobytu w Tatrach udaliśmy się na górska wyprawę z przewodnikiem tatrzańskim. Pokonaliśmy trasę niemal 20 km Doliną Kościeliską, podczas której mogliśmy zachwycać się urokiem Tatr oraz tamtejszą przyrodą. Dla najbardziej wytrzymałych zorganizowana została wspinaczka nad Smreczyński Staw – widoki były przecudne. Choć wróciliśmy do ośrodka bardzo zmęczeni to wieczorem chętnie wzięliśmy udział w spotkaniu z muzyką góralską, podczas którego mięliśmy okazję zobaczyć tradycyjne instrumenty góralskie oraz posłuchać prawdziwych przyśpiewek górali.

Podczas ostatniego dnia wycieczki zwiedziliśmy kopalnię soli w Wieliczce – jeden z najsłynniejszych zabytków Polski wpisanych na listę UNESCO. Spacerując podziemnymi korytarzami kopalni podziwialiśmy komnaty i groty wykonane z soli oraz mieliśmy okazję spróbować różnych rodzajów soli.

Wszystkie te niezwykłe wydarzenia uwieczniliśmy na pamiątkowych zdjęciach.

Anna Adamczak

A4 Infociacho