Aktualności

W czwartek, 7 stycznia w sali widowiskowej Nowotomyskiego Ośrodka Kultury odbyło się uroczyste podsumowanie obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Spotkanie było okazją do wręczenia podziękowań wielu organizacjom i instytucjom. Wśród nich znalazła się też nasza szkoła. Dariusz Stachecki odebrał z rąk burmistrza Włodzimierza Hibnera podziękowanie za zaangażowanie w organizację  obchodów ROKU JUBILEUSZOWEGO 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, 100-lecia Wybuchu Powstania Wielkopolskiego i współtworzenie bogatego programu imprez i wydarzeń rocznicowych.

W związku z tym pragnę złożyć serdeczne gratulacje i podziękowania wszystkim nauczycielom, pracownikom szkoły, uczniom i ich rodzicom za szczególne zaangażowanie w przygotowanie całego wachlarza przedsięwzięć i imprez okolicznościowych. Dziękuję także za udział i aktywne uczestnictwo w wielu wydarzeniach odbywających się zarówno w murach naszej szkoły, jak i na terenie miasta i gminy. Dzięki temu Trójka znakomicie wpisała się w kalendarz obchodów Roku Jubileuszowego.

Dariusz Stachecki

Przypomnijmy sobie co z tej okazji zorganizowaliśmy.

Sprawozdanie z działań podejmowanych w Szkole Podstawowej nr 3 im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

            Rok 2018 jest szczególnym w historii najnowszej Polski, w listopadzie przypadała setna rocznica odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów. W naszej szkole zaplanowano i przeprowadzono szereg działań dla uczczenia tego ważnego wydarzenia.

20 września 2018 r.- 100 biegaczy na stulecie

            Pierwszym z zaplanowanych działań była symboliczna sztafeta, która odbyła się w czwartek, 20 września na Placu Niepodległości w Nowym Tomyślu. Po uroczystym złożeniu kwiatów pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich trzyosobowe reprezentacje każdej z 33 klas szkoły, począwszy od „maluchów” z klas pierwszych a skończywszy na młodzieży z klas gimnazjalnych, ubrane w biało-czerwone barwy, wykonały honorową rundę z flagą państwową wokół placu.

Po zakończeniu sztafety odśpiewano wszystkie cztery zwrotki hymnu państwowego. Była to niezła lekcja patriotyzmu z pożytkiem dla zdrowia.

28 września 2018 r.- 100 par na 100-lecie Niepodległości

            Niecodzienny przebieg miała duża przerwa w piątek, 28 września. Korowód ponad stu par uczniów - od najmłodszych do najstarszych - zatańczył poloneza na szkolnym boisku, by w taki oryginalny sposób uczcić 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości i 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Po prezentacji na boisku wszyscy uczestnicy tańca dostojnym krokiem w rytmie na „trzy” udali się przed budynek szkoły, gdzie nastąpiło uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt oraz wspólne wykonanie wszystkich zwrotek hymnu państwowego. Od tego momentu flaga państwowa towarzyszyć nam będzie na stałe aż do 3 stycznia, czyli do dnia odzyskania niepodległości przez Nowy Tomyśl. Uroczystości przyglądała się też spora grupa rodziców i mieszkańców osiedla. Była to już nasza kolejna impreza zorganizowana dla uczczenia tej wyjątkowej daty w historii Polski.

12 października 2018r. - „Piękna Nasza Polska Cała”

             12 października pierwszoklasiści zapisani do świetlicy szkolnej w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała” wzięli udział w pieszej wycieczce „Szlakiem historii” po Nowym Tomyślu.

Celem wycieczki było poznanie zabytków kultury regionalnej, dorobku historycznego oraz architektury i tradycji. Uczniowie dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich na palcu Niepodległości wspólnie złożyli wieniec pamięci, a oprócz tego mieli możliwość podziwiania największego na świecie kosza wiklinowego. 

9 października 2018r.- obchody Dnia Papieskiego

            „Papież Jan Paweł II wzorem świętości i patriotyzmu” - to tytuł spektaklu poetycko-muzycznego, który odbył się  w sali widowiskowej Nowotomyskiego Ośrodka Kultury. Uczniowie naszej szkoły przedstawili kilka epizodów z życia wielkiego Polaka-Papieża, który w swoim nauczaniu łączył treści biblijne z historią narodu polskiego. Podkreślano rolę patriotyzmu w nauczaniu i działaniu Jana Pawła II, jego rolę w najnowszej historii naszej państwowości w świetle 100- lecia odzyskania niepodległości.

24 października 2018 r.- Godło Polski

              Konkurs plastyczny „Godło Polski” na poziomie klas I i II edukacji wczesnoszkolnej był kolejnym z działań w naszej szkole upamiętniającym 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Do samodzielnej pracy z przygotowanymi wcześniej materiałami przystąpiło 20 uczniów. Głównym celem konkursu była popularyzacja wiedzy i świadomości na temat godła jako jednego z najważniejszych symboli Państwa Polskiego. Dodatkowo konkurs ten pobudzał kreatywność i rozwijał techniki sztuki plastycznej, prace bowiem mogły przedstawiać artystyczne wizje godła państwowego.

29 października br. nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody, natomiast pozostali uczestnicy-dyplomy i drobne upominki.

30 października 2018r.- Drzewo Pamięci

            Społeczność szkoły wykonała kolejne zadanie z Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała”. Tym razem uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej z klas pierwszych zasadzili na terenie przylegającym do  szkoły drzewko pamięci jako symbol życia i wolności. Obiecali, że roślinę będą podlewać i obserwować jak rośnie.

8 listopada 2018r.-Przegląd Piosenki Patriotycznej

             W czwartek 8 listopada br. w świetlicy szkolnej spotkali się uczniowie naszej szkoły, by piosenką patriotyczną uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Podczas Przeglądu Piosenki Patriotycznej zostały przypomniane pieśni i piosenki, które śpiewano niegdyś w polskich domach i które towarzyszyły narodowi polskiemu w ważnych wydarzeniach dziejowych. Usłyszeć można było m.in. Pierwszą Brygadę, Piechotę, Taki kraj, Białe róże, O mój rozmarynie czy Rotę.

Wszystkie wykonania były niepowtarzalne i prezentowały wysoki poziom zdolności wokalnych młodych artystów. Wręczono kilka szczególnych wyróżnień i pogratulowano wszystkim. 

8 listopada 2018r.- Przegląd piosenki i wiersza o tematyce patriotycznej

            Chcąc uczcić zbliżające się Święto Niepodległości,  klasy pierwsze i drugie wzięły udział w Przeglądzie piosenki i wiersza o tematyce patriotycznej. Było bardzo uroczyście. Wszyscy z wielkim przejęciem i zaangażowaniem zaprezentowali się przed publicznością. Oczywiście dominowały barwy narodowe: biel i czerwień, które podkreśliły powagę całego wydarzenia i jego uroczysty charakter.

Listopad 2018r.- Czytamy Niepodległej

            W związku z jubileuszem 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Szkolne Centrum Informacji zorganizowało na szkolnym korytarzu performance. Uczniowie  czytali fragment tekstu Romana Dmowskiego  Myśli nowoczesnego Polaka, ze słynnym cytatem „jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie”. Wszystko na tle przygotowanej przez nas wystawy „Ojcowie niepodległości” wzorowanej na IPN-owskiej wystawie o tym samym tytule.

Tekst ten został wybrany z Antologii Niepodległości, która prezentuje powstałe na przestrzeni wielu wieków utwory, zaliczane do kanonu polskiej literatury patriotycznej. O Polsce pisało wielu wybitnych pisarzy i poetów. Każdy z nich innymi słowami opisywał dziejące się wydarzenia na przestrzeni wieków. Jedni zachwycali się pięknem krajobrazów, inni sławili bohaterskie czyny wybitnych jednostek i całego narodu. Roman Dmowski skupił się na znaczeniu patriotyzmu. Wystawę w Galerii bez ścian można oglądać również po zakończeniu projektu.

Autorki projektu zachęcały do zapoznania się z Kalendarium wydarzeń związanych z Powstaniem Wielkopolskim oraz wystawą publikacji dotyczących odzyskaniem niepodległości, która przygotowana została wspólnie z Filią Biblioteki Pedagogicznej w Nowym Tomyślu. Obie wystawy znajdują się przy bibliotece szkolnej. 

Listopad 2018r.- Konkurs wiedzy o Polsce dla klas drugich

            W listopadzie w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości został zorganizowany konkurs wiedzowy „Polska moja ojczyzna” dla uczniów klas drugich. W konkursie wzięło udział 15 uczniów po 5 z każdej klasy. Wszyscy wykazali się doskonałą wiedzą o naszej ojczyźnie.

7 listopada nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody, a pozostali uczestnicy dyplomy i drobne

 7 listopada 2018r.- Dzień Mody Patriotycznej

             Drugoklasiści uczęszczający do świetlicy szkolnej wykonali kolejne zadanie w ramach realizacji projektu Piękna Nasza Polska Cała. Zorganizowano Dzień Mody Patriotycznej, który rozpoczął się od rozmowy na temat znaczenia naszych barw narodowych. Następnie dzieci, ubrane w biało-czerwone stroje wzięły udział w grupowym pokazie mody patriotycznej, który odbył się w pełnym poszanowaniu narodowych symboli.

Kolejnym etapem tych wyjątkowych zajęć było wcielenie się w rolę kreatorów mody i stworzenie projektów strojów patriotycznych. Wykorzystano w tym celu najróżniejsze materiały, od wstążek i brokatu, po filc, czy mini pompony.

Nasze Świetliki mimo młodego wieku stały się   małymi patriotami – coraz bardziej świadomymi własnej tożsamości narodowej i historycznego znaczenia zbliżającego się Święta Niepodległości. 

Konkurs plastyczny „Moja mała ojczyzna”

Kolejnym zadaniem, jakie Świetliki z klas IIA i IIC wykonały w ramach projektu „Piękna Nasza Polska Cała”, było przedstawienie za pomocą różnych technik plastycznych swojej wizji Małej Ojczyzny, czyli naszego rodzinnego Nowego Tomyśla.

Zadanie przybrało formę konkursu dla dzieci wraz z rodzicami, a upominki dla uczestników ufundowali właściciele jednego z nowotomyskich sklepów.

9 listopada 2018r.- „Ukochany kraj, umiłowany kraj”

            Punktem kulminacyjnym tegorocznych obchodów stulecia był 9 listopada br., piątek poprzedzający Święto Niepodległości. W hali widowiskowo- sportowej odbyło się widowisko, którego motywem przewodnim był rok 1918 i wydarzenia związane z Powstaniem Wielkopolskim.

Młodzież i dzieci odegrali sceny, które w historii naszej Ojczyzny miały kluczowe znaczenie. Na scenie byliśmy świadkami wybuchu I wojny światowej, formowania się Legionów Piłsudskiego, przejęcia władzy od Rady Regencyjnej przez Marszałka, zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego oraz przeglądu osiągnięć wybitnych Polaków od listopada 1918r. do współczesności.

Występom towarzyszyły pieśni patriotyczne i taniec najmłodszych.

O godzinie 11:11 wszyscy uczniowie szkoły wraz z nauczycielami wspólnie zaśpiewali Hymn Narodowy. Tegoroczne obchody miały szczególny charakter, ponieważ minęło właśnie sto lat od tych historycznych wydarzeń, dzięki którym Polska odzyskała wolność.

Reprezentacja naszej szkoły brała również udział w gminnych obchodach tego święta 11 listopada br., przedstawiając fragment szkolnego spektaklu.

Pełen wykaz projektów dotyczących obchodów 100- lecia odzyskania niepodległości i 100.rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego zawiera Plan działań.

Uczniowie naszej szkoły włączają się w wydarzenia zaplanowane przez Urząd Miejski i Nowotomyski Ośrodek Kultury.

Autorka sprawozdania: Dorota Wiśniewska

A4 Infociacho