Za nami piękny, kolorowy prawdziwie jesienny październik. W pogodzie jak przystało na tę porę roku mieliśmy wszystko od prawdziwie letnich temperatur na początku miesiąca, poprzez piękną kolorową jesień, aż po deszcze i pluchę. Dzieci w świetlicy nie próżnowały - gdy było pięknie na dworze, to staraliśmy się każdą wolną chwilę spędzić na świeżym powietrzu, a gdy za oknem deszcz i szaruga jesienna, wtedy poprawialiśmy sobie humory zabawą i najróżniejszymi działaniami świetlicowymi. 

Podczas zabaw na świeżym powietrzu zbieraliśmy najróżniejsze dary jesieni, przynieśliśmy je do sali i tworzyliśmy z nich przepiękne prace - powstały kasztanowe ludziki, zwierzęta i fantastyczne stworki.
4 października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Zwierząt,  z tej okazji rozmawialiśmy o naszch domowych pupilach i odpowiedzialności, jaka wiąże się z opieką nad zwierzętami, rysowaliśmy, malowaliśmy i wyklejaliśmy z plasteliny ulubione zwierzęta.
13 października przygotowywaliśmy się do Dnia Edukacji Narodowej – rozmawialiśmy na temat wszystkich pracowników szkoły, którzy tego dnia obchodzą swoje święto, przygotowaliśmy dla nich laurki, plakaty i upominki, z uczniami klas pierwszych rozmawialiśmy na temat pasowania na ucznia. 

Październik upłynął nam pod hasłem: "W zdrowym ciele zdrowy duch" - świetliki z klas pierwszych dowiedziały się, a starsi przypomnieli sobie, co to jest piramida zdrowia, jakie są zasad zdrowego odżywiania; realizowaliśmy zadania multimedialne m.in.  klasyfikując żywność na zdrową i niezdrową; oglądaliśmy  filmy edukacyjne,  z których  dowiedzieliśmy się jak ważne w diecie są produkty zbożowe, warzywa, owoce, ryby, a także codzienne picie wody; tworzyliśmy piramidy zdrowia; powstały  prace plastyczne z ulubionymi owocami dzieci; mówiliśmy o sezonowych owocach, które później wyklejaliśmy z plasteliny oraz o pszczołach, które dają lubiany przez dzieci zdrowy miód;  wykonaliśmy kulki mocy - zdrową przekąskę na bazie płatków owsianych, bakalii i masła orzechowego.
Z okazji Światowego Dnia Poczty oraz Światowego Dnia Pisania Listów dowiedzieliśmy się, kto pracuje na poczcie, kim jest listonosz i jakie są jego atrybuty. Dzieci nauczyły się adresować list, przyklejać znaczek pocztowy, a na końcu wysłały list w naszej świetlicowej „skrzynce pocztowej". 

Uczestniczyliśmy w zajęciach CodeWeek - dzieci budowały zakodowane konstrukcje z kolorowych, plastikowych kubeczków, rozszyfrowywały kody na macie do kodowania, kodowały wybrane emotikony, układały z puzzli trasę dla Ozobotów wg swojego pomysłu, nabywały umiejętność obsługi Ozobota i puzzli do kodowania.

Włączyliśmy się do ogólnoszkolnej akcji pomocy dla chorego Macieja, byłego ucznia naszej szkoły – dzieci rysowały, malowały, wycinały i układały z klocków piękne serca jako wsparcie dla Macieja, powstały przepiękne prace, laurki i plakaty, które przekazaliśmy choremu z życzeniami zdrowia.

W ramach zajęć plastycznych pod hasłem „drugie życie słoiczka” tworzyliśmy przyborniki na artykuły piśmienne, robiliśmy nasze ulubione prasowanki z kolorowych koralików, wykonaliśmy zakładki do książek.
Prowadziliśmy długie rozmowy i dzieliliśmy się doświadczeniami o naszych rytuałach związanych z posiłkami w domu - kto pomaga mamie w kuchni, co potrafimy ugotować, kto dba o wspólne i rodzinne posiłki, co kryje się w słowie „higiena”, co to jest „nuda” i jak ją pokonać, aby ona nie pokonała nas.

Rozegraliśmy Turniej gier planszowych, doskonaliliśmy swoje umiejętności językowe podczas „zabaw językiem angielskim”, budowaliśmy wspaniałe konstrukcje z klocków, patyczków, kubeczków itp., spędzaliśmy czas bawiąc się wesoło przy muzyce, czytaliśmy książki i bawiliśmy się w najróżniejsze zabawy słowne i ruchowe.

Z okazji Dnia Dyni świetliki wykonały swoje autorskie dynie, które ozdabiają wnętrza klasy. 

Ostatniego dnia października rozmawialiśmy w świetlicach o nadchodzącym świecie Wszystkich  Świętych, o tych którzy odeszli już od nas, ale nadal o nich pamiętamy, o tradycjach związanych z tym dniem, o tym jak obchodzi się ten dzień u nas w Polsce, a jak w innych krajach. Nie zabrakło wzruszeń, wspomnień i zadumy.

Inspirując się pięknymi kolorami jesieni tworzyliśmy wielobarwne prace plastyczne -  powstał piękny i kolorowy las jesienny,  portrety Pani Jesieni,  z okazji Dnia Drzewa rysowaliśmy jesienne drzewa, rysowaliśmy, malowaliśmy i wyklejaliśmy wielobarwne liście, powstały piękne wielkoformatowe plakaty pt. „Jesień oczami dzieci”, z rolek i krepy tworzyliśmy jesienne ozdoby.

Dzięki naszym pracom nasze klasy i korytarze są teraz piękne i kolorowe jak jesień za oknem 😊

Wychowawcy świetlicy