Tradycje Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych sięgają końca XX w., kiedy to Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Libriarianship – IASL) zainicjowało obchody Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych. Tegoroczne święto przebiegało pod hasłem „BIBLIOTEKA SZKOLNA: MOJE SZCZĘŚLIWE MIEJSCE, W KTÓRYM KWITNIE KREATYWNOŚĆ I WYOBRAŹNIA”.

W ramach MMBS zaproponowałyśmy wiele działań mających na celu promocję książki, czytania i samej biblioteki szkolnej. Udało nam się zaakcentować to święto w szkole rozbudzając i kształtując kulturę czytelniczą. Październik rozpoczęłyśmy spotkaniem z Szewczykiem Dratewką. Spotkanie z lekturą odbyło się w sali multimedialnej biblioteki szkolnej. Uczniowie klasy 3c obejrzeli przedstawienie kukiełkowe, rozwiązali zagadki oraz zaprojektowali buty dla Dratewki. Dodatkowo dzieci zorganizowały w zeszytach półkę z książkami. Będą tam umieszczone kolejne czytane książki.

Wybranych uczniów z klas czwartych zabrałyśmy do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej na spotkanie z pisarką, panią Anną Czerwińską – Rydel. Wizyta w „dużej bibliotece”, bezpośredni kontakt z twórcą, atmosfera wyjątkowego spotkania – to wszystko sprzyjało kształtowaniu nawyku kulturalnego zachowania się w czasie spotkania autorskiego. Pani Ania na jednej ze swoich książek napisała specjalnie dla czytelników naszej biblioteki dedykację.

We współpracy z Filią Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Sali multimedialnej przygotowana została wystawa książek z okazji Międzynarodowego Dnia Dziewcząt – corocznego święta obchodzonego 11 października, ustanowionego w 2011 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. To święto ma na celu przybliżenie społeczeństwu szczególnych wyzwań, przed jakimi stoją dziewczynki na całym świecie. Z naszą wystawą zapoznali się wszyscy odwiedzający bibliotekę.

Nowości! – dbając o atrakcyjność naszego księgozbioru przygotowałyśmy wiele intersujących nowości książkowych dla naszych czytelników i wyeksponowałyśmy jej w czytelni szkolnej. Wszystko po to, aby każdy nasz czytelnik znalazł u nas coś fajnego do czytania.

Październikowe spotkania z czytelnikami zakończyłyśmy lekcjami bibliotecznymi z czwartoklasistami, którzy zostali przygotowani do samodzielnego korzystania ze zbiorów bibliotecznych. Uczniowie już umieją przeszukiwać internetowy katalog SCI, orientują się w strukturze zbiorów, umieją znaleźć samodzielnie konkretną książkę na półce. Liczymy zatem na częste odwiedzanie biblioteki.

Małgorzata Gałązka-Hermanowska, Renata Kurasińska