W dniu 23 października 2023r. klasy IIa i IIIe wybrały się na kolejną wycieczkę do Poznania, tym razem celem wyjazdu było poznanie tradycji związanych z popularnym w naszym regionie wypiekiem Rogali Świętomarcińskich. Rogalowe Muzeum mieści się w samym sercu Poznania – na Starym Rynku z widokiem na wieżę ratuszową z koziołkami.

Podczas wycieczki mieliśmy okazję uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez Rogalowego Mistrza, dzięki niemu poznaliśmy recepturę i składniki używane do produkcji słynnych Rogali, usłyszeliśmy legendę o ich powstaniu, a następnie wspólnie z Mistrzem przy użyciu tradycyjnych narzędzi, przygotowaliśmy osławione rogale z pysznym nadzieniem z białego maku i bakalii.
Gdy rogale były już gotowe, zasiedliśmy wygodnie w zabytkowej sali muzealnej, gdzie nasz Mistrz zapoznał nas z elementami gwary poznańskiej i przedstawił multimedialną prezentację o historii i dumach Poznania.
Na zakończenie, każdy uczestnik warsztatów otrzymał Certyfikat zaświadczający o jego nowo nabytych umiejętnościach oraz słodką paczuszkę ze Świętomarcińskim Rogalem.

Dokładnie o godzinie dwunastej w południe zebraliśmy się całą grupą w oknach muzeum, skąd mieliśmy doskonały widok na poznańskie koziołki, stukające się 12 razy rogami na poznańskim Ratuszu.

Kolejnym punktem programu był spacer ulicami Poznania, a następnie przejazd do Multikina na seans filmowy pt. „O psie, który jeździł koleją”. Film okazał się piękną adaptacją opowiadania Romana Pisarskiego pod tym samym tytułem i dostarczył nam wielu pozytywnych wrażeń.

Po filmie wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu i zgodnie uznaliśmy wyjazd za bardzo udany.

 

Dorota Parniewicz, Alina Adamiak