Z okazji Światowego Dnia Sztuki, w środę 26 kwietnia odbyło się pierwsze w naszej szkole ART PARTY, czyli impreza artystyczna łącząca sztukę, muzykę i taniec, podczas której bawili się i kreatywnie spędzili popołudnie uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej.

Przed godziną 16 do świetlicy szkolnej, z uśmiechami na twarzach, fartuszkami i poduchami w rękach przybyli mali artyści – zaciekawieni, podekscytowani i gotowi na czekające ich wyzwania. A tych nie brakowało! Na początek korytarz szkolny zamieniliśmy w salę taneczną, gdzie rządziła muzyka i choreografia w rytmach zumby. Pani Asia Maizenhilder skutecznie rozruszała uczestników. Oj, słychać nas było w całej szkole!

Po rozgrzewce przeszliśmy na hol przed świetlicą szkolną, gdzie czekały przygotowane stanowiska do pracy twórczej. Dzieci włożyły kombinezony malarskie i rękawiczki, by następnie w tym nieco „kosmicznym” stroju przystąpić do malowania. W ruch poszły spreje, farby, wałki malarskie, pędzle, gąbki i inne przybory. Już samo malowanie w kombinezonie okazało się być nie lada atrakcją. W efekcie naszych działań powstał piękny, barwny mural z napisem ART PARTY, który zdobi korytarz szkolny.

Kolejnym punktem programu była sensoryczna zabawa w malowanie na mleku. Dzięki użytym barwnikom spożywczym powstały piękne mozaiki odbite na kartkach. Dzieci z zaciekawieniem obserwowały zachodzące reakcje i zgodnie stwierdziły, że z pewnością powtórzą doświadczenie w swoich domach.

Jak na party przystało, był też czas na poczęstunek. Na dzieci czekało mnóstwo słodkości: domowe ciasto, szarlotki, babeczki, a także słone przekąski. Z talerzykami pełnymi łakoci usiedliśmy na poduchach i kocykach, by chwilę odpocząć i obejrzeć krótką animację. Film o małej Vashti uświadomił nam, że odwaga i wiara we własne możliwości potrafią wyzwolić kreatywność i rozbudzić zainteresowania sztuką.

Nie trzeba było długo czekać, by przekonać się, że morał tej historii ma faktycznie odzwierciedlenie w praktyce. Tuż po seansie i krótkiej wymianie zdań, dzieci zasiadły przy stolikach z przygotowanymi panelami malarskimi. Tam czekało na nich kolejne kreatywne wyzwanie – udekorowanie piankowego kwiatka według własnego pomysłu. Na uczestników czekały akryle, tempery, pędzle, butelki z dozownikiem, rękawiczki dla chcących malować palcami etc. Zaopatrzeni w fartuszki, zabraliśmy się do pracy. Pamiątkowe dzieła zachwycały bogactwem kolorów i pomysłowością!

Na koniec każdy mógł zapozować ze swoim obrazem w pamiątkowej fotobudce. Nie zabrakło też kolorowych dyplomów – niech generują pozytywną, twórczą energię i przywodzą miłe wspomnienia!

Dwie godziny artystycznych wyzwań minęły w mgnieniu oka. Zaproszenie do wspólnej zabawy przyjęła również pani Sonia Halasz natomiast wsparcie uczestników kółka „Sztuka dla Dzieci” zapewniło świetną organizację podczas całej imprezy.

Jeszcze w powietrzu unosił się zapach farb, jeszcze z głośników rozbrzmiewała muzyka, świetlicę szkolną powoli opuszczały ostatnie dzieci… i pojawiła się myśl – Art Party trzeba koniecznie powtórzyć! Zatem wyczekujcie, mali artyści, kolejnego zaproszenia, w nowym roku szkolnym!

 

Kinga Laskowska-Szofer