83 lat temu, prawie 22 tysiące polskich jeńców zostało wywiezionych i rozstrzelanych w Katyniu na rozkaz Józefa Stalina. Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 listopada 2007 roku dzień 13 kwietnia ustanowiony został Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Dzień Pamięci obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, policjantów, urzędników, uczonych, artystów, prawników wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę. Stanowili oni elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy.

W piątek, 14 kwietnia spotkaliśmy się przy skwerze pamięci przed budynkiem szkoły, gdzie od kilku lat pielęgnujemy nasz „Dąb Pamięci”, aby wziąć udział w uroczystości, której celem było uczczenie pamięci ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Dąb Pamięci jest trwałym symbolem tej zbrodni, przypomina o niej następnym pokoleniom uczniów i inspiruje do pogłębiania wiedzy o zbrodniach czasów stalinowskich podczas lekcji historii.

Każdy dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Bykowni, Twerze lub Charkowie wiosną 1940 r. Drzewo posadzone przed naszą szkołą poświęcone jest pochodzącemu z Wąsowa Janowi Rożkowi - policjantowi, powstańcowi wielkopolskiemu, uczestnikowi wojny polsko-bolszewickiej, który zginął tragicznie w Twerze.
Uczniowie w krótkim montażu słowno - muzycznym przybliżyli zebranym sylwetkę Jana Rożka. Głos zabrał też dyrektor szkoły p. Dariusz Stachecki mówiąc o wadze prawdy historycznej i wyciąganiu wniosków z przeszłości.  

Następnie delegacja uczniów złożyła pod pamiątkową tablicą wiązankę kwiatów i zapaliła symboliczny znicz.

nauczyciele historii