Świetliki z klasy 1e od początku roku szkolnego realizują cykl spotkań z książką, których celem jest wzbudzanie zainteresowania czytelnictwem. Dzieci utrwalają znajomość poznawanych liter oraz doskonalą umiejętność czytania podczas wspólnej lektury na forum grupy. Kontakt z literaturą dziecięcą dostarcza emocji i przeżyć, o których rozmawiamy analizując zachowania poznanych bohaterów, czy sytuacje, w których się znaleźli.

Oprócz wspólnego czytania w grupie świetlicowej odbyliśmy też lekcje biblioteczne. Jesienią poznawaliśmy kulturę i zwyczaje krajów europejskich. Mówiąc o Danii nie mogliśmy pominąć jednego z najbardziej znanych duńskich pisarzy i poetów, czyli Andersena. Była to świetna okazja, by odwiedzić szkolną bibliotekę, gdzie pani Małgosia przeczytała dzieciom jedną z baśni. Świetliki w skupieniu wysłuchały historii Calineczki, a przy okazji poznały pomieszczenia biblioteczne i skorzystały z odpoczynku w strefie relaksu.

Do wspólnego czytania zapraszamy też innych nauczycieli, którzy odwiedzają nas podczas zajęć. Po każdym spotkaniu dzieci wykonują pamiątkowe ilustracje tematyczne.

Na początku marca odwiedziliśmy też Bibliotekę Publiczną. Świetliki poznały zasady obowiązujące w wypożyczalni, zapoznały się z księgozbiorem dla dzieci, zwiedziły pomieszczenia biblioteczne i miło spędziły czas na lekturze wybranych książeczek. Serdecznie dziękujemy pani Małgorzacie za poświęcony nam czas i cierpliwe odpowiadanie na wszelkie pytania pierwszaków.

Z okazji Dnia Przytulania Bibliotekarza, jak co roku udaliśmy się do naszych Pań bibliotekarek, by wręczyć mały upominek, podziękować za ich pracę i życzliwość oraz zapewnić o naszej pamięci. Uściskom nie było końca!

Przygoda czytelnicza Świetlików trwa! Przygotowujemy też pamiętnik literacki, o którym z pewnością opowiemy Wam wkrótce 😊

Kinga Laskowska-Szofer