11 listopada 1918 r. to dla nas Polaków wyjątkowa data. Po latach wysiłków i zmagań wielu patriotów, Polska powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo. Tradycyjnie już w przeddzień tego święta uroczyście upamiętniamy odzyskanie przez Polskę niepodległości. 

Uczniowie Trójki, podzieleni na dwie grupy wiekowe, wzięli udział w spektaklach przypominających ważne wydarzania z naszej przeszłości. Wśród biało-czerwonych barw o trudnej, polskiej historii opowiadali „dziadek Jasiu i babcia Renata” – nauczyciele historii. Snutym opowieściom towarzyszyły żywe obrazy w wykonaniu uczniów różnych klas. Na scenie pojawili się zaborcy: Rosja, Prusy i Austria; symbolicznie Rzeczypospolita Polska zniknęła z mapy. Na chwilę przenieśliśmy się w centrum tragicznych wydarzeń powstańczych, pod Olszynkę Grochowską i Redutę Ordona. Z bliska przyjrzeliśmy się strajkowi dzieci wrzesińskich w czasie lekcji religii, aby z nadzieją przywitać uczniów wcielających się w ojców niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego.

W spektakl wplecione zostały wiersze i piosenki patriotyczne w wykonaniu małych i większych artystów. Niezwykle wzruszającą chwilą było wspólne odśpiewanie Hymnu Polski i Roty przez wszystkich uczestników wydarzenia.

Z pewnością dzień ten był dla wielu uczniów lekcją patriotyzmu i historii, uczniowie na każdym kroku podkreślali patriotyczny charakter święta: galowym strojem, kotylionami, flagami i okolicznościowymi gazetkami w klasach.
Pamiętajmy, że uczestnicząc w obchodach Święta Niepodległości podtrzymujemy pamięć o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

Serdecznie dziękujemy wszystkim biorącym udział w przedstawieniu uczniom oraz paniom Renacie Oględzińskiej i Małgosi Poniedziałek za przygotowanie najmłodszych uczniów i udział w spektaklu, panu Piotrowi Witczakowi za przygotowanie chóru i nagłośnienie uroczystości.

Nauczyciele historii