Październikowa pogoda w przeciwieństwie do tej we wrześniu, rozpieszczała nas słońcem i prawdziwie letnimi temperaturami. Były to prawdopodobnie ostatnie ciepłe dni przed listopadowym chłodem, dlatego staraliśmy się maksymalnie wykorzystać czas pobytu w świetlicy na zabawy poza murami szkoły - wiemy, że ruch na świeżym powietrzu, po kilku godzinach siedzenia w ławkach w sali lekcyjnej jest bardzo ważny dla zdrowia.

W październiku realizowaliśmy wiele ciekawych projektów edukacyjnych oraz obchodziliśmy przypadające w tym czasie święta, ale od początku…

Zajęcia świetlicowe w październiku rozpoczęliśmy świętowaniem Międzynarodowego Dnia Muzyki. Przez cały tydzień podczas zajęć umuzykalniających uczyliśmy się grać na różnych instrumentach, m. in. na dzwonkach muzycznych, bębnie czy bum bum rurkach. Gościliśmy też pana Sebastiana Koberlinga z Prywatnego Ogniska Muzycznego, który zaprezentował dzieciom różne rodzaje gitar i ukulele. Odwiedziła nas również uczennica naszej szkoły oraz Szkoły Muzycznej, Natasza Framska, która zagrała na flecie poprzecznym kilka znanych melodii i opowiedziała o nauce w Szkole Muzycznej.

Światowy Dzień Zwierząt uczciliśmy rozmawiając w grupach o naszych pupilach domowych oraz o dzikich zwierzętach tych znanych i tych mniej nam znanych. Z tej okazji powstało wiele pięknych prac plastycznych, budowaliśmy trójwymiarowe akwarium oraz układaliśmy wizerunki zwierząt z kolorowych koralików.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowaliśmy piękne laurki dla pracowników szkoły, rozmawialiśmy na temat naszej wymarzonej szkoły i wykonaliśmy zbiorową pracę plastyczną przedstawiającą szkołę naszych marzeń.

Wzięliśmy udział w projekcie edukacyjnym „Tydzień Uczniowskiej SuperMocy”. Rozmawialiśmy o naszych mocnych stronach i odkrywaliśmy swoje talenty. Stworzyliśmy piękne plakaty tematyczne, a dzieci zbudowały i pomalowały rakietę, symbolizującą drogę do gwiazd – hasło przewodnie tegorocznej akcji.

Zapoczątkowaliśmy cykl zajęć dotyczących wynalazków i ich znaczenia dla rozwoju człowieka, w ramach tych zajęć realizowaliśmy dwa projekty edukacyjne: „Potrzeba matką wynalazku” oraz „Wielkie wynalazki kiedyś, a dziś” pierwsze zajęcia dotyczyły wynalezienia żarówki i jej zmiany na przestrzeni czasu.

Braliśmy  udział w wyzwaniach związanych z  Code Week. Dzieci miały okazję konstruować i programować projekty wykonane z klocków Lego wedo, odbywały się zajęcia z iPadami oraz z użyciem tablicy multimedialnej - kodowanie z użyciem "Wirtualnej maty do kodowania", gry edukacyjne on line.

Dzieci wzbogacały swoją wiedzę o otaczającej nas przyrodzie przygotowując zielnik – zbieraliśmy liście i owoce wybranego drzewa, wklejaliśmy  do zielnika, wyszukiwaliśmy w atlasie znalezione dary jesieni i po rozpoznaniu opisywaliśmy w przygotowanym zielniku.

Usprawnialiśmy swoje umiejętności językowe, wykorzystując w zabawie słowa w języku angielskim.

Kontynuowaliśmy nasz udział w projekcie edukacyjnym „Czytankowo” – odwiedzaliśmy naszą szkolną bibliotekę gdzie mieliśmy okazję poczytać czasopisma dla dzieci oraz wybrane samodzielnie książki, słuchaliśmy opowieści czytanych przez wychowawczynię oraz zapoznaliśmy się z zasadami korzystania z biblioteki i czytelni.

W październiku odbyło się wiele zajęć plastycznych, których motywem przewodnim była oczywiście jesień. Dzieci przygotowały m.in. jesienny autoportret, w którym ozdabiały namalowane portrety darami jesieni oraz  jesienne drzewo z darów lasu, wykonaliśmy piękne prace plastyczne techniką mieszaną, przedstawiające jesienne dynie, powstały jesienne portrety Fridy Kahlo, udekorowane liśćmi, kasztanami i innymi darami jesieni, tworzyliśmy jesienne mozaiki z kwadracików wyciętych z kolorowych kartek oraz jesienne liście malowane akwarelą. W ramach projektu edukacyjnego „Kreatywne prace plastyczne” dzieci przygotowały piękne muchomory. Był też czas na zabawy plastyczne, między innymi malowanie nitką.

Podziwialiśmy szkolne wystawy - oglądamy wszystkie prace, które pojawiały się na korytarzach, dyskutujemy o pomysłach, nowatorskich rozwiązaniach w pracach plastycznych koleżanek i kolegów, szukaliśmy inspiracji.

Wspaniała zabawa, rozwiązywanie problemów, rozwijanie wyobraźni i kreatywności, to mocne strony październikowych zajęć.

Wychowawcy świetlicy