Gdy truskawki się czerwienią, za oknami słychać radosny śpiew ptaków, a Słońce grzeje coraz bardziej to znak, że nastał czerwiec, Miesiąc najbardziej wyczekiwany przez wszystkich uczniów, bez wątpienia kojarzony z wakacjami, które tuż tuż.

Zanim jednak udamy się na zasłużony letni odpoczynek chcemy Wam opowiedzieć co słychać w szkolnej świetlicy, a słychać naprawdę sporo!

Minione tygodnie były dla nas bowiem okresem wytężonej pracy – ciekawej, radosnej, dającej satysfakcję i poczucie sprawstwa z osiągniętych przez nas małych sukcesów. Udało nam się przecież zdziałać tak wiele! I mamy tak piękne wspomnienia, które z pewnością umilą czas letnich przygód. Ale po kolei…

Ten gorący miesiąc rozpoczęliśmy od świętowania Dnia Dziecka. Było z tej okazji mnóstwo świetnej zabawy na boisku szkolnym, z bańkami mydlanymi, malowaniem twarzy, czy grami sportowymi, które tak uwielbiamy. Badminton, piłka nożna, skakanki czy gra w gumę, to nasze ulubione aktywności na świeżym powietrzu. Żeby nieco osłodzić sobie popołudnia w świetlicy, mieliśmy okazję samodzielnie przygotować pyszne gofry, a orzeźwienia w słoneczną pogodę dodały świeże owoce zjadane ze smakiem.

W tym roku po raz kolejny dołączyliśmy do akcji pod nazwą Dzień Pustej Klasy, podczas której dzieci wykonały w terenie piękną pracę plastyczną ze znalezionych po drodze liści i kwiatów. Plastyka pod chmurką to nie jedyna atrakcja tego wydarzenia. Był też czas na swobodne zabawy przy fontannie, gry na kocykach, mecz piłki nożnej czy lody w pobliskiej lodziarni.

Świetliki wybrały się także na spacer ulicami Nowego Tomyśla i bawiły się świetnie na placu zabaw, ciesząc się słoneczną pogodą. Natomiast w salach świetlicowych tworzyliśmy piękne budowle z różnego rodzaju klocków, projektowaliśmy modę eko i omawialiśmy zasady bezpiecznego podróżowania w czasie wakacji.

Możemy też dumnie powiedzieć, że ukończyliśmy realizację wielu ciekawych projektów edukacyjnych, z których każdy wzbogacił naszą wiedzę i umiejętności oraz skłonił do inspirujących przemyśleń. W świetlicy uczymy się przez zabawę, prowadzimy doświadczenia i eksperymenty przyrodnicze, dzięki którym poznajemy nowe właściwości i cechy przedmiotów czy zjawisk, bierzemy udział w zajęciach sensorycznych, uczymy się o zdrowym stylu życia, rozmawiamy, wymieniamy poglądy i wyciągamy ważne wnioski.

W czerwcu obchodzimy Dzień Ojca, nie mogło więc zabraknąć zajęć plastycznych, podczas których wykonaliśmy oryginalne upominki na tę wyjątkową okazję. Uwielbiamy twórczo się bawić, a najróżniejszych zabaw w każdej z grup świetlicowych nie brakuje! W czerwcu tworzyliśmy maski naszych ulubionych postaci z bajek, przedstawialiśmy przestrzeń kosmiczną na pięknych pracach plastycznych, była też produkcja lodów 3D, gra w zbijaka, zabawy muzyczne Just Dance, seanse filmowe i wiele innych atrakcji.

W tym roku szkolnym po raz kolejny wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji „Zdrowo i Sportowo”. Zaangażowanie dzieci przyniosło wspaniałe rezultaty w postaci zdrowych nawyków i to zarówno w zakresie dbania o zbilansowaną dietę, jak i odpowiednią dawkę ruchu oraz aktywności fizycznej każdego dnia.

Jesteśmy prawdziwymi przyjaciółmi lasów i przyrody, stąd nasz udział w akcji „Przytul się do drzewa”, która miała na celu zwrócenie uwagi na bezpieczne i mądre poruszanie się po lasach. Włączając się w kampanię pokazaliśmy, że los drzew i lasów jest dla nas ważny. Poza tym, przekonaliśmy się, że drzewoterapia ma niesamowity, uspokajający wpływ na nasze zachowanie oraz dobre samopoczucie.

Dbamy też o środowisko, a los świata i ludzi na innych kontynentach nie jest nam obojętny. Potrafimy z empatią myśleć o osobach w potrzebie. Poznaliśmy kultury świata! Przeczytaliśmy mnóstwo ciekawych książek! Wykonaliśmy wiele kreatywnych prac plastycznych! Był też teatr, muzyka, literatura i sztuka, sporo zajęć sportowych, ale też relaksacja i czas na wyciszenie.

Przez cały rok szkolny realizowaliśmy program Akademia Bezpiecznego Puchatka. W czerwcu odbyły się ostatnie zajęcia z tego cyklu. Program zakończyliśmy elektronicznym testem bezpieczeństwa, który wszystkie uczestniczące w nim Świetliki zaliczyły z pozytywnym wynikiem!

Nie tylko czerwiec, ale cały rok szkolny w świetlicy obfitował w ciekawe wydarzenia, dzięki którym mamy dziś poczucie wartościowo spędzonego czasu. Śpiew, muzyka i taniec, zajęcia czytelnicze, Sensoplastyka, tworzenie i konstruowanie, praca projektowa, kreatywne wyzwania, poznawanie, odkrywanie, doświadczanie, liczne konkursy i wyzwania. To nasza codzienność.

Dziś wspominamy minione miesiące z uśmiechem, ciesząc się z nowych przyjaźni i wspólnych chwil. Powoli pakujemy plecaki, gotowi na wakacyjne podróże, lecz we wrześniu wrócimy do szkoły i świetlicy, po nowe przygody, o których z pewnością Wam opowiemy.

Wychowawcy świetlicy