Świetliki z grupy pomarańczowej przez cały rok szkolny uczestniczyły w zajęciach czytelniczych. Podczas spotkań z książką poznawaliśmy bohaterów opowiadań dla dzieci, rozmawialiśmy o ich przygodach, analizowaliśmy zachowania i uczyliśmy się wyrażać swoje zdanie na forum nawet, jeśli odbiegało od opinii reszty grupy. Refleksjom często towarzyszyła istna burza mózgów, zwłaszcza gdy każdy z nas miał inny pomysł na dalszy ciąg opowieści przedstawionej przez autora.

Jesienią i zimą gościliśmy nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej, które przyjęły zaproszenie do wspólnego czytania, natomiast wiosną rozpoczęliśmy kolejne wyzwanie, angażujące całe rodziny Świetlików.

Zadaniem dzieci było zachęcenie rodziców i rodzeństwa do wspólnego, rodzinnego czytania w domu. Realizację naszej małej misji - upowszechniania czytelnictwa jako atrakcyjnej formy spędzania czasu wolnego - odnotowywaliśmy w wykonanym przez nas własnoręcznie świetlicowym pamiętniku, który wędrował od domu do domu, wypełniając się pięknymi ilustracjami i relacjami ze wspólnego czytania. W ten sposób każdy miał okazję opowiedzieć o swoich ulubionych lekturach, czy ostatnio przeczytanej książce, która szczególnie utkwiła mu w pamięci.

Udział w wyzwaniu pozwolił nam odkryć wiele fascynujących książek. Dzieci nawzajem polecały sobie przeczytane lektury i chętnie wymieniały się wrażeniami, a wspólne podziwianie kolejnych kolorowych stron pamiętnika stało się miłą rutyną podczas zajęć. Prawdziwe stały się słowa Wisławy Szymborskiej, według której „czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

Kinga Laskowska-Szofer